U.S. Coast Guard/Petty Officer 3rd Class Charly Hengen, Public domain, via Wikimedia Commons
in

Zemřel nejbohatší Čech Petr Kellner! Jak se dostal od prodeje kopírek k největšímu impériu ve střední Evropě?

Zpráva, která v pondělí ráno zasáhla téměř všechny občany České republiky. Některé více, některé méně, ale šok to byl pro každého. Nejbohatší Čech Petr Kellner přišel v neděli ráno středoevropského času tragicky o život při letecké havárii vrtulníku na Aljašce. V helikoptéře s ním cestovalo dalších pět lidí. Český snowboardista David Horváth jako jediný zázrakem přežil a je v kritickém stavu v nemocnici. Pojďme si popsat, co se událo, a stručně rozvést, co všechno šestapadesátiletý miliardář dokázal.

zdroj: U.S. Coast Guard/Petty Officer 3rd Class Charly Hengen, Public domain, via Wikimedia Commons

K nehodě došlo v neděli ráno (cca. 5:00) středoevropského času, což odpovídá sobotě večer (cca. 19:00) aljašského času. Skupinka kolem Kellnera mířila do hor na tzv. heli skiing, což obnáší seskakování z helikoptéry na lyžích, nebo na snowboardu přímo na kopec. Posádka helikoptéry čítala dohromady šest lidí, z Čechů tam spolu s majetným podnikatelem byl také bývalý mistr České republiky ve snowboardingu David Horváth a dále padesátiletý Benjamin Larochaix, zakladatel amatérského snowboardového týmu PPF tým, který měl Petr Kellner sponzorovat. Původem byl Larochaix Francouz, občansví měl ale také české.

Zbývajícími spolucestujícími byli dva rodilí průvodci Sean McManamy a Gregory Harms. Na pozici pilota seděl třiatřicetiletý Zachary Russell. Všichni byli velmi zkušení a měli za sebou stovky výprav bez jediného incidentu, vrtulník Eurocopter AS50 přesto havaroval z neznámých důvodů nedaleko ledovce Knik, což je asi 80 kilometrů východně od aljašského hlavního města Anchorage.

Tamní záchranné složky vyhlásily po skupině pátrání v sobotu v deset hodin večer, když přijaly zprávu o tom, že se helikoptéra nevrátila z heliskiingové exkurze v horách a že u ledovce zřejmě leží trosky stroje. Další okolnosti havárie se zatím prošetřují.

Informaci o úmrtí nejmajetnějšího Čecha potvrdila v pondělí mluvčí skupiny PPF Jitka Tkadlecová. Zároveň poprosila, aby všichni respektovali soukromí Kellnerovy rodiny. „Zatímco jeho pracovní život byl plně ve znamení neuvěřitelné pracovitosti a kreativnosti, jeho soukromý život patřil jeho rodině a dětem. Pohřeb proto proběhne v úzkém rodinném kruhu. Prosíme všechny, zejména média, aby v tuto těžkou chvíli respektovali soukromí rodiny pana Petra Kellnera,“ uvedla Tkadlecová.

Příběh Petra Kellnera je na české poměry neobvyklý. V době své smrti mu podle žebříčku Forbes patřilo už 68. místo mezi nejbohatšími lidmi světa. Narodil 20. května 1964 v České Lípě, zemřel tedy v nedožitých 57 letech. Nejprve studoval Střední ekonomickou školu v Liberci, na tento obor navázal svým studiem na Vysoké škole ekonomické v Praze. Začínal prodejem kopírek, v roce 1991 už spoluzakládal skupinu PPF (První privatizační fond). Na provozní kapitál si firma musela půjčit bezmála 40 milionů korun, ty však do koruny vrátila. Do nejvyšších sfér českého podnikání se Kellner dostal po zprivatizování České pojišťovny.

Od té doby už se jeho jmění jen zvyšovalo, dnes pod skupinu PPF, kterou Kellner vlastnil z 98,93 %, spadá například O2 CZ, Home Credit, Air Bank, TV Nova, Mall Group, Heureka nebo Škoda Transportation. V roce 2020 bylo jeho jmění odhadováno na bezmála 300 miliard Kč.

Petr Kellner byl dvakrát ženatý a měl čtyři děti. Nejznámější je asi Anna Kellnerová, dvojnásobná mistryně ČR v parkuru a současná partnerka Daniela Křetínského. Petr Kellner se však angažoval také ve filantropii. V roce 2002 se svou manželkou Renátou Kellnerovou založili nadaci Educa. Ta poskytla celkem 382 milionů korun na vybudování a provoz osmiletého gymnázia Open Gate, které podporuje děti ze sociálně slabších rodin. Věnoval se i kultuře. Z jeho finančních darů žijí Divadlo Járy Cimrmana nebo Letní shakespearovské slavnosti. Své soukromí si i přes velký zájem novinářů dokázal celoživotně střežit a tak o něm kromě jeho podnikatelských aktivit mnoho nevíme.

O tom, kdo převezme jeho impérium, se rozhodne v následujcích dnech.

Inspiroval Tě tento článek?

18 Points
+1 bod -1 bod

Nechybělo málo a Paul Walker by nebyl slavným hercem

John Wick: Čtvrtý i pátý díl budou, ale bez původního autora