Zdroj: "Amy Winehouse" od fyunkie pod licencí CC BY 2.0
in ,

Amy Winehouse: o život ji připravila sláva

  1. Jaké měla dětství?
  2. Komu může vděčit za svoji kariéru?
  3. A proč vlastně byla závislá na drogách?

Amy Jade Winehouse, všem známá pouze jako Amy Winehouse. Zpěvačka původem z Velké Británie byla celosvětově známou hvězdou. V roce 2008 vyhrála 4 ceny grammy za album Back to Black a 1 cenu grammy pro nejlepšího nového interpreta. V pětadvaceti letech byla na vrcholu své kariéry a vydělávala miliony dolarů. Všechny proto roku 2011 zaskočila zpráva, že Amy Winehouse byla nalezena ve svém londýnském bytě mrtvá.

Narozena do hudebnické rodiny

Tento příběh začíná 14. září 1983 v Londýně, kde se Amy narodí do židovské rodiny. Její otec, Mitch Winehouse je taxikář a matka, Janis Winehouse, zase pracuje jako lékárnice. A protože její strýcové jsou hudebníci, Amy je již od dětství obklopena jazzem. Oblíbí si několik jazzových interpretů. Při poslechu jejich nahrávek si pak zpívá a to ji začne velmi bavit. Jedním z těchto vzorů je mimochodem i Tony Bennet, se kterým v budoucnu nazpívá duet. Zhruba v deseti letech si s nejlepší kamarádkou ze školy zakládá amatérské rapové duo Sweet ‚n‘ Sour, které se ale zanedlouho rozpadá.

V Londýně nejprve navštěvuje základní školu, ovšem ve věku dvanácti let je přijata na prestižní divadelní školu Sylvie Young.

V té době se o ní říká, že je vzorná dívka. Když ale přijde puberta a její rodiče se rozvádí, Amy to začne snášet velice špatně. V té době pak žije jen s matkou, která je k Amy velmi tolerantní. Dívka doslova zvlčí a začne si dělat, co chce. To má za následek, že teprve třináctiletá Winehouse začíná brát antidepresiva. Později přichází i vyhazov z divadelní školy kvůli špatnému chování a piercingu v nose.

Bývalý spolužák ji dopomohl ke slávě

Za rozjezd své kariéry může Amy Winehouse vděčit Tyleru Jamesovi. Tento zpěvák a její bývalý spolužák umožní Amy nahrát demonahrávku. Tu pak pustí lidem na příslušných místech a výsledkem je smlouva s Island records. Její debutové album vychází 20. Října 2003. Amy, která si vždy myslela, že se hudbou nebude nikdy živit, za album získává cenu Brit award v kategorii Nejlepší píseň za singl Stronger than Me.

Amy Winehouse slávu neunesla

Zanedlouho poté poznává svoji životní lásku, kterou je Blake Fielder. S Blakem pak poprvé vyzkouší drogy a právě to položí základní kámen k její budoucí závislosti. Tehdy Amy trpí bulimií a s její závislostí to vypadá bledě, ale svou práci miluje a věnuje jí maximum. V roce 2006 vydává nové album Back to black, kterého se do dnešního dne prodá celosvětově přes 20 miliónů kopií, a jehož součástí je její nejslavnější píseň Rehab. O dva roky později za něj získává pět cen gramy, ale pro ocenění si nemůže osobně přijít. Nedostává totiž vízum kvůli převážení drog a tak je Amy přítomna alespoň díky online přenosu z Londýna. Album z ní udělá světovou celebritu. Na paty jí brzy začnou šlapat všudypřítomní paparazzi a Amy z toho začne šílet. Trpí depresemi, které opět zahání drogami a alkoholem. Za sebou má také zpackané manželství právě s Blakem Fielderem.

Že s Amy něco není v pořádku, můžeme vidět i na jednom z jejích posledních koncertů, který se koná v Bělehradě. Winehouse přichází s hodinovým zpožděním opilá a odmítá zpívat. A i když nakonec koncert proběhne, z jejího chování je zřejmé, že už jí na kariéře vůbec nezáleží.
O měsíc později je Amy, ve věku 27. let, bodyguardem nalezena ve svém londýnském bytě mrtvá. Příčinou smrti je otrava alkoholem.

Ještě než se profesionálně začala věnovat hudbě, řekla svým přátelům:

Kdybych náhodou jednou byla slavná, což si nemyslím, protože na to není můj styl hudby stavěný, určitě bych tu slávu neunesla.

Inspiroval Tě tento článek?

Leonardo Dicaprio byl jako malý za outsidera

Příběh ikony teenagerů: Proč se Billie Eilish nerada směje?