zdroj: koláž Storiomag.cz
in ,

Ariana Grande: Jako malá dostala pukem do obličeje, dnes vyprodává arény

  1. Jaký světový rekord vytvořila?
  2. Proč se vzdala katolické víry?
  3. A co jí zničilo vlasy?

Budoucí herečka, zpěvačka a skladatelka Ariana Grande, známá také jako Ari, bellisima, nebo babydoll, přichází na svět 26. června 1993 v Boca Raton na Floridě. Ale ještě než budeme mluvit o její velmi úspěšné kariéře, kterou odstartuje o 15 let později, pojďme si říct něco o jejím dětství!

Rané dětství Ariany Grande

Arianina matka Joan Grande, která pracuje jako ředitelka společnosti vyrábějící komunikační technologie pro námořnistvo a armádu, pochází z Brooklynu v New Yorku. Otec Ariany – Edward Butera z New Jersey – je majitelem firmy se zaměřením na grafický design. Jakmile Joan otěhotní, rozhodnou se společně s Edwardem přestěhovat na Floridu. Ariana tak vyrůstá na na prosluněné Floridě a je společně se svým o deset let starším bratrem Frankiem vychovávána v katolické víře.

Její matka měla strach, aby z Ariany nevyrostla sériová vražedkyně.

Oba sourozenci jsou jako nejlepší přátelé a mohou se navzájem svěřit s čímkoliv. Když například Frankie přiznal své sestře, že je gay, Ariana řekla jen: „PERFEKTNÍ! Kdy poznám tvého přítele?“
Ariana díky němu v dětství zažívá spoustu zábavy a zároveň ji bratr v mnoha směrech inspiruje. Sama později říká, že byl pro ni vždy jakoby v záři reflektorů. Dětství malé Ariany provází i jedna zvláštnost. Velmi ráda maluje hrůzostrašné věci a straší lidi v děsivých maskách. Její matka má prý dokonce strach, aby z její dcery nevyrostla sériová vražedkyně.

Talent od útlého věku

Dalšími důležitými lidmi v životě budoucí zpěvačky jsou prarodiče Frankie a Marjorie z matčiny strany, se kterými má velmi blízký vztah. Bydlí totiž rovněž na Floridě v Boca Raton. Přezdívku Bellissima, kterou jsme na začátku zmínili, mimochodem Ariana dostává právě od svého dědečka Frankieho, který jí tak říká od útlého dětství. Kdyby náhodou někdo netušil – v překladu z italštiny toto slovo znamená krásná. Od své babičky zase získává Ariana smysl pro humor.

Kdyby si Ariana i dnes mohla vybrat, v jakém období by vlastně byla zpěvačkou, vybrala by si 50. a 60. léta.

Když pak oba prarodiče malou Arianu slyší poprvé zpívat, hned jí začnou velmi podporovat a ať už si to uvědomují nebo ne, oba mají v začátcích budoucí hvězdy velký vliv na její vkus a styl. Ariana je totiž posedlá čímkoliv, co je old school. Obdivuje vše od Marlene Dietrich po Frankie Valli. Dědeček jí často říká: „Ty bys měla zpívat skladby z Velké americké knihy písní.“ Jedná se o knihu, kde je ta nejdůležitejší a nejvlivnější americká hudební tvorba od začátku 20. století.

Moment, kdy si malá Ariana uvědomuje, že má opravdu pěvecký talent, nastane během rodinné dovolené na výletní lodi, kde zazpívá před dospělým publikem píseň My heart will go on. Zpívat úvodní píseň z Titanicu se na výletní lodi nemusí zdát jako nejlepší nápad, ale Ariana na všechny posluchače velmi zapůsobí. V publiku je i kubánsko-americká zpěvačka Gloria Estafan. Ihned poté, co Ariana píseň dozpívá, Gloria si mladou zpěvačku nechá zavolat, aby jí řekla pár slov. „Máš velký dar! Neber ne jako odpověď! Pokračuj dál a dokážeš cokoliv budeš chtít.“

Když je Arianě 9 let, její rodiče se rozvádí.

Ariana se po této radě zpěvu věnuje ještě více, ale i když to možná mnoho lidí překvapí, nemá žádný profesionální pěvecký trénink. Sama si však začíná studovat hudební tvorbu různých interpretů, např. Whitney Houston, Fergie nebo Mariah Carey. Je také vášnivou fanynkou Justina Timberlakea. Zajímavé je, že se s ním v budoucnu nejen potká, ale se slavným zpěvákem později naváže i spolupráci. Co se týče hudebních nástrojů, na základní škole se Ariana učí hrát na piano a také na francouzský lesní roh.

Když je Arianě 9 let, její rodiče se rozvádí a otec Edward opouští dům. Prarodiče Frankie a Marjorie, bratr Frankie a matka Joan tak zůstávají spolu sami. V této době také malá Ariana začíná účinkovat v dětském divadelním souboru ve Fort Lauderdale. Zde hraje ve hrách Čaroděj ze země Oz či Kráska a zvíře. Vystupování před lidmi si velmi užívá.

Tou dobou se stává velkou hokejovou fanynkou a snaží se nezmeškat jakýkoliv zápas, který na domacím ledě tým Florida Panthers absolvuje. Ariana ale na hokejovém stadionu zažije dva nepříjemné momenty. Dostane totiž pukem do obličeje. A jaká ta druhá nepříjemnost? Další úder pukem. I když jí ale osud uštědřil dvě takové rány, na její kráse to naštěstí nic neubralo a nezanevřela ani na hokej. Slavným floridským panterům se dokonce nabídne, že zazpívá národní hymnu na jednom z jejich utkání a nakonec k tomu také dojde.

Po základní škole se Ariana dostává na soukromou školu v Coconut creek. Zde je členkou školního pěveckého sboru a hraje také ve hře Calamity Jane. Na škole se svým talentem vyniká a stává se studentem měsíce v oboru hudba. Ačkoliv hudbu a herectví miluje, jejím oblíbeným předmětem na škole je věda.

Jak Ariana dospívá, začíná si utvářet vlastní názory a jednoho dne se rozhodne zřeknout katolické víry. Konkrétně za to může hlavně výrok papeže Benedicta 16., který prohlásil, že pracující ženy a homosexuálové jsou hříšníci. Nakonec společně s jejím bratrem přilne ke Kabale, což je druh židovské mystiky. A jak k tomu vlastně dojde? Shodou okolností se na Floridě, nedaleko jejich domova, staví Kabala center, a když se tam jdou sourozenci společně podívat, zjistí, že je jim je tento směr velmi blízký. Sama Ariana později přizná, že jí učení Kabaly ovlivnilo život správným směrem a že se cítí šťastnější.

Počátky kariéry nebyly snadné

Když je zpěvačce 13 let, spolu s matkou vyráží na výlet do Kalifornie. V LA Joan Arianě domluví několik schůzek s manažery, kteří by ji mohli zastupovat a nebo jí pomoci vydat R&B album. I přes to, že většina manažerů obdivuje její odhodlání a talent, nikdo z nich se této příležitosti neujme. Ariana to ale později pochopí. „Kdo by jen tak investoval peníze do R&B alba třináctileté holky?!“ Její první velká profesionální zkušenost přichází až o dva roky později, v roce 2008, když je Arianě 15 let a to v muzikálu 13, který je uveden na Brodwayi v New Yorku.

Ariana Grande se v šestnácti letech dostává na televizní obrazovky.

Rodina kvůli Arianě opouští Floridu a stěhují se do New Yorku. Na konkurz muzikálu přišlo několik tisíc lidí, takže je opravdu velkolepé, že se Arianě roli podařilo získat. Ještě zajímavější je možná fakt, že roli dostává také její dobrý kamarád z dětství Erin. Ten pochází rovněž z Boca Raton na Floridě a na konkurz ho přihlásí jeho rodiče. Ariana už tehdy říká: „Myslela jsem si, že je to ta nejšílenější věc na světě. Že dva dobří přátelé z Boca Raton jsou nyní společně ve hře na Broadwayi.“ Za roli roztleskávačky v muzikálu 13 Ariana získává cenu National Youth Theatre Association Award.

Po ročním účinkování v muzikálu přichází další průlom. V šestnácti letech se dostává na televizní obrazovky kanálu Nickelodeon. Na konkurz do pořadu Victorious, který se má točit okolo skupiny teenagerů studujících na umělecké škole v Los Angeles se Ariana přihlásí i se svojí kamarádkou z muzikálu 13 – Elizabeth Gillies. Obě dvě roli dostanou. Ariana hraje rozkošnou Cat Valentine. Kvůli této práci si musí každý druhý týden barvit vlasy na červeno. Dan Schneider, producent seriálu, totiž nechtěl mít v seriálu samé brunetky a k této postavě se to prý hodilo. Časté nanášení chemikálií na vlasy ale Arianě zničilo vlasy a tak dodnes často nosí falešný cop. Seriál se dočká tří sérií a role Cat Valentine z Ariany Grande udělá idol amerických teenagerů. Během natáčení seriálu si ovšem zpěvačka uvědomuje, že ačkoliv jí hraní v seriálu velmi baví, její skutečnou vášní je hudba. Proto se v roce 2010, po skončení první série pořadu Victorious, začne soustředit hlavně na zpěv a najímá si lektora, kterým je Eric Vetro. Na youtube nahraje několik cover verzí písniček od Adele, Whitney Houston, nebo Mariah Carey a v roce 2011 se podílí na albu Victorious: Music from the Hit TV Show, ve kterém nazpívá píseň Give it up. Podobná alba s písněmi ze seriálu vyjdou ještě dvě.

Za první týden prodává 138 000 kopií svého alba.

Její vlastní album vychází v září roku 2013. Nese název Yours truly a v žebříčku Billboard 200 se umístí na první příčce. Hned v prvním týdnu se prodá 138 tisíc kopií a album je mezi top ten i v Austrálii, Velké Británii nebo Holandsku. Arianu zná najednou celý svět.

Ze školních vystoupení až do Bílého domu

Hlavní singl The way končí na deváté příčce amerického žebříčku Billboard hot 100.
Na třetím singlu s názvem Right there spolupracuje s rapperem Big seanem, se kterým má také později osmi měsíční vztah. Stává se velmi oblíbenou umělkyní a tak se jí nevyhnou různé ceny. Získává například ocenění People´s choice award v kategorii nejoblíbenější průlomový umělec nebo American music award v kategorii umělec roku. V tomto roce se také stává součástí koncertního turné Justina Biebera, tzv. Believe tour, kde si zazpívá na třech jeho vystoupeních. V roce 2013 zároveň začíná pracovat na druhém albu.

Ještě než roku 2014 album s názvem My everything vyjde, Ariana už je miláčkem Ameriky a tak je pozvána do Bílého domu, aby zazpívala v rámci koncertu Woman of soul. Barack a Michelle Obama si Arianu oblíbí a tak si jí do Bílého domu pozvou ještě jednou hned následující měsíc, aby jim zazpívala k oslavám Velikonoc.

Barack a Michelle Obama si Arianu oblíbí a tak si jí do Bílého domu pozvou ještě jednou

Arianě je 21 let a na svém druhém, již zmíněném albu, spolupracuje s rapperkou Iggy Azelou, hudebníkem a producentem Zeddem, zpěvákem The weeknd a zpěvačkami Jessie J a Nicki Minaj. Za píseň Problem získává cenu MTV video music award v kategorii nejlepší popový videoklip.
Spanilou jízdu úspěchu v jejím profesním životě naruší nešťastná zpráva. V tomto roce umírá v devadesáti letech její dědeček Frankie, který prohraje boj s rakovinou. I přes tento smutný okamžik ale Ariana pokračuje v práci a hned rok na to, tedy v roce 2015, vydává v Japonsku album The remix a v roce 2016 novou desku Dangerous woman.

Teroristický útok na koncertě Ariany Grande

Zcela zlomový moment její kariéry přichází v roce 2017. Ariana je přímým svědkem bombového útoku. Dochází k němu během jejího koncertního turné v Manchesteru 22. května. Sebevražedný atentátník s bombou domácí výroby se odpaluje jen pár chvilek po skončení koncertu. Počet obětí je 22 a dalších 119 je zraněných. Ariana je zdrcená, tragédii si klade za vinu, ruší další vystoupení a na chvíli se stáhne do ústraní.

Po nějaké době se však rozhodne uspořádat benefiční koncert One Love Manchester pro rodiny obětí a zraněných. Účinkuje zde spousta dalších zpěváků a akce se zúčastní kolem 50 tisíc lidí. Nahrávku koncertu poté Ariana vydává jako album na Spotify a Apple Music. Ikdyž ji události z Manchesteru poznamenají, s hudbou končit nehodlá a tak v roce 2018 vydává album Sweetener, za které získává Grammy Awards pro nejlepší Pop Album. Roku 2019 hned přichází s další deskou pojmenovanou Thank U, next.

Počet obětí vystoupá na 22, raněných je 119.

Mimo veškerá ocenění je také držitelkou jednoho Guinessova rekordu. Nikomu se nepodařilo rychleji dosáhnout 100 milionů přehrání skladby na Spotify. Arianě se to povedlo s písní Thank u, next.

Přestože stále vydává novou hudbu, od osudného turné z roku 2017 se neodvážila vyrazit na koncertní šňůru, protože má strach, aby se podobná událost neopakovala. Fanoušci stále netrpělivě čekají, jestli ještě někdy svou milovanou Arianu uvidí naživo.

Inspiroval Tě tento článek?

Příběh ikony teenagerů: Proč se Billie Eilish nerada směje?

SPECIÁL: 10 Hollywoodských filmů, které se točily v Česku