in , ,

Arnold Schwarzenegger: Z rakouského vězení až do Hollywoodu

  1. Víte, že měl dítě se svou služebnicí?
  2. Proč ho nechtěli do hollywoodských filmů?
  3. A kolik času strávil ve vězení?

Je 30. července 1947 a v malé Rakouské vesnici Thal na svět přichází Arnold Alois Schwarzenegger. Jeho otec Gustav je policejním strážníkem. Arnold a jeho starší bratr Meinhard spolu proto vyrůstají pod výchovou muže, který byl zvyklý na respekt a poslušnost. Arnold každý den vstává brzy z rána, aby došel pro mléko na sousední farmu. Poté musí udělat sérii cviků, které mu jeho otec napsal, aby si zasloužil snídani. Později odpoledne, když si malý Arnold dodělá úkoly ho otec vezme spolu s bratrem ven a trénují fotbal. To se děje za jakéhokoliv počasí.

Otec ho vedl ke sportu

Gustav byl v mládí šampion v curlingu a vedl své syny k fyzické zdatnosti. S takovou výchovou se desetiletý Arnold dostává ke svému prvnímu soutěžnímu sportu a tím je fotbal. Fotbal hraje vášnivě 5 let. V 15 letech se Arnoldův fotbalový trenér rozhodne, že vezme hráče jednou týdně do posilovny, aby zůstali ve formě. Ten den se Arnoldovi změní život. Mladý kluk je fascinován velikostí bodybuilderů, kteří zvedají obrovská závaží a ihned se do sportu zamiluje.

Jak Arnold později napsal ve své biografii:

Tohle bylo ono – můj život, odpověď, kterou jsem hledal. Všechno sedělo. Bylo to jako bych natáhl ruku a našel to, co hledám. Jako kdybych se pohyboval po viklajícím se mostě a konečně šlápl na pevnou zem.

Chlapec brzo zjišťuje, že má úžasnou schopnost budovat si svaly. Za pouhé 2 roky překoná většinu trenérů v posilovně, kde cvičí jako šílený. Jednu neděli je posilovna zavřená. Arnold neváhá a rozbíjí okno, aby se dostal dovnitř a mohl trénovat.

Ve své nové zálibě vidí cestu ke slávě

Otec není z jeho nové posedlosti příliš nadšený. Později navíc u Arnolda v pokoji objevuje vylepené plakáty s polonahými svalovci a volá psychiatra. Ten ale rodiče ujišťuje, že je to jen fáze v Arnoldově životě a že z toho vyroste. A jak jistě víte, šeredně se mýlil. Arniemu je 17 let a uvědomuje si, že bodybuilding je jeho vstupenka k celosvětové slávě. Tráví mnoho sobot v místním kině a sleduje bodybuildery, kteří se stali hvězdami plátna. Využili svého svalnatého vzhledu, aby se dostali do filmu a přesně tak si to vysní i mladý Arnold.

Roku 1965 pak vstupuje do rakouské armády, aby dodržel svou občanskou povinnost. K armádě je přiřazen jako řidič tanku. Krátce po nástupu však dostává pozvánku na soutěž juniorů Mr. Europe ve Stuttgartu. Nicméně žádnému vojákovi není povoleno jakékoliv vzdálení se od základny. Arnold si je ale tak jistý, že jeho osudem je vyhrát tuto soutěž, že ze základy uteče, aby se mohl zúčastnit. Přeskakuje zeď jen v oblečení, co má na sobě a s malým obnosem peněz, který mu má vystačit na vlak do Německa. Přijíždí na soutěž a musí si půjčit jak trenýrky, tak opalovací krém. I přesto svou konkurenci převálcuje a ještě ten večer je ve svých 18 letech vyhlášen novým Mr. Europe. Armáda ovšem ani přes výhru Arnoldovi jeho prohřešek neodpustí.

Za trest musí strávit 7 dní ve vězení na betonové posteli jen s dekou.

Po povinné armádní službě se Arnold dostává do posilovny v Mnichově jako trenér. To pro něj byla ideální příležitost, aby mohl trénovat na další ročník Mr. Europe. V posilovně cvičí 2x denně jako smyslů zbavený a za nějaký čas se dostaví na samotnou soutěž Mr. Europe. Tu už podruhé vyhrává a dokonce mu porotci nabízejí proplacení cesty na celosvětovou soutěž Mr. Universe. Když Arnold přijíždí na další soutěž, je překvapený, kolik fanoušků skanduje jeho jméno. Všichni z něj jsou u vytržení. První bodybuilder v Evropě s obvodem bicepsu 51 cm! On ale bohužel ten den končí na druhém místě, se kterým se nechce smířit. Vrací se do Mnichova, kde se vrhne do tréninku s ještě větším zápalem. O rok později se Arnold Schwarzenegger stává nejmladším Mr. Universe v historii soutěže. Po tomto velkém úspěchu se mu ozve guru bodybuildingu Joe Weider, který pozve Arnolda do Miami na další soutěže a nakonec i do Kalifornie, aby pro něj pracoval.

Arnold se dostává do Ameriky

Je září roku 1968 a Arnold Schwarzenegger přijíždí do Ameriky se svou taškou na cvičení, 20ti dolary v kapse a v podstatě žádnou znalostí angličtiny. Zabydlí se v malém bytečku na Venice Beach a žije zde s malou finanční pomocí od Joea za to, že ten používá Arnoldovy fotky ve svém magazínu. Tou dobou plánuje Arnold zůstat v Americe jen jeden rok, vstřebat strategie místních bodybuilderů a poté je snadněji porazit. Po dalších dvou letech dřiny a učení se od těch nejlepších vyhrává Arnold vysněnou trojitou korunu bodybuildingu. A to tituly Mr. Universe, Mr. World a Mr. Olympia. Stává se naprostou špičkou sportu a vyhrává další a další soutěže. 6 titulů Mr. Olympia v řadě hovoří za vše. Arnold je na vrcholu a připraven posunout svůj sen zase o kousek dál. Chce se stát slavným hercem.

Jeho guru Joe Weider dostává telefonát od filmové společnosti hledající bodybuildera pro snímek Herkules v New Yorku. Joe okamžitě doporučí Arnolda a ten filmaře zaujme natolik, že roli získává. První a nejméně známy Arnoldův film nebyl nijak výjimečný. Do titulků ho napsali pod jménem Arnold Strong a jeho hlas byl předabován kvůli Rakouskému přízvuku.

Vydělal 10,000 dolarů, které později investuje do Kalifornských nemovitostí.

Arnold touží po dalších rolích, ale zjišťuje, že Hollywood mu není příliš otevřený. Několik filmových agentů mu říká, že nemá ideální předpoklady k tomu, aby se stal hercem. Má dlouhé jméno, které se těžko vyslovuje, divný přízvuk, a příliš neobvyklou postavu, kterou ve filmu nikdo nevyužije. Pro Arnolda to je přesně ta motivace, kterou potřeboval. Roku 1974 tak začíná své první herecké lekce. V tomto roce také dostává roli ve filmu Stay Hungry, kde hraje bodybuildera. A světe div se – za roli vyhrává zlatý glóbus pro nejlepšího nováčka ve filmovém průmyslu.

Od malých rolí po světové trháky

Poté se v roce 1977 dostává do kin slavný dokument Pumping Iron, který zachycuje Arnoldovu výhru Mr. Olympia nad Lou Ferrignem. Lou Ferrigno pak Arnoldovi porážku pomyslně vrátil, když vyhrál konkurz pro roli Hulka, o kterou se ucházel i Arnold.

Pumping Iron vede k malým rolím např. ve filmu The Villain nebo The Jayne Mansfield story, které nejsou v Arnoldově kariéře tak výrazné. Další výhra v soutěži Mr. Olympic v roce 1980 mu zajistí přelomovou roli ve filmu Barbar Conan. Poté co strávil rok učením se přednesu a trénováním s mečem, vyráží do Jugoslávie a Španělska na 6měsíční natáčení. Barbar Conan vydělal více než 100 milionů dolarů a spolu s dalším titulem Ničitel Conan proslaví Arnolda definitivně jako herce.

Kromě akčních filmů září také v komediích

Po Conanovi dostává Arnold roli v původně malém nízkorozpočtovém filmu, tenkrát neznámého režiséra Jamese Camerona. Samozřejmě je řeč o Terminátorovi. Tato role se ukáže jako jeho nejvíce ikonická. Arnold zde hraje robota z budoucnosti, který je poslán do minulosti, aby zabil matku chlapce, který má zachránit svět. Tato role byla pro Arnolda jako stvořená. Vše, co mu podle agentů z Hollywoodu ztěžovalo hereckou kariéru, tady využil. S jeho přízvukem a tělem byl přímo ideálním kandidátem pro roli robota zabijáka z budoucnosti. Terminátor je celosvětový trhák a hned první týden vydělá 4 miliony dolarů. I díky tomuto úspěchu je později v osmdesátých letech Arnold jmenován mezinárodní hvězdou roku.

Politická kariéra Arnolda Schwarzeneggera

26. dubna 1986 si pak bere za ženu Mariou Shriverovou, která pochází z rodiny Kennedyů. Chvíli po líbánkách ale Arnold odjíždí do Mexika točit jeho další akční film Predátor. A opět jde o velice úspěšný film tohoto již celosvětově známého herce. Zisk filmu je neuvěřitelných 98 milionů dolarů jen ve Spojených Státech Amerických. Arnold však nechce být jen akční hvězdou a tak zabrousí i do odvětví komedie. Objevuje se například ve filmech Dvojčata nebo později ve snímku Policajt ze školky.

Je rok 2003 a Arnold v televizní show Jaye Lena oznamuje, že bude kandidovat na guvernéra Kalifornie. Po své velice úspěšné kampani vyhrává volby a nebyl by to on, kdyby se do nové role nepustil po hlavě a naplno. Velice se zajímá o enviromentální problémy a v roce 2006 podepisuje dohodu, díky které se Kalifornie stává prvním státem, který přijímá opatření vůči skleníkovým plynům.

Arnoldovo guvernérství je ukončeno na konci ledna roku 2011.

O pár měsíců později se v médiích objevuje zpráva, že Arnold má poměr se svou dlouholetou domácí služebnicí a dokonce s ní zplodil dítě. On a jeho žena Maria pak společně ukončují jejich 25leté manželství a Maria se i s dětmi stěhuje do rodinného domu v Brentwood.

Po své politické kariéře Arnold pokračuje v herectví a mohli jsme ho vidět ve filmech jako Nepostradatelní, Plán útěku nebo v dalších dílech Terminátora. Za celou kariéru je jeho majetek oceňován na neuvěřitelných 400 milionů dolarů. Arnold zároveň nikdy neopustil svět bodybuildingu a dokonce založil vlastní soutěž s názvem Arnold Schwarzenegger Classic, která je největší profesionální soutěži hned po Mr. Olympia. Arnold si pořád zakládá na své fyzické zdatnosti a cvičí každý den i po sedmdesátce. I ve svém věku propadl sociálním sítím, kde je velmi aktivní. Nahrává fotky i videa o cvičení a dalších tématech. Dokonce ho najdete i na Snapchatu nebo na Tik Toku pod jménem Arnold Schnitzel.

Inspiroval Tě tento článek?

Příběh legendárních Beatles: Proč se kapela rozpadla?

Příběh Dj Avicii: Co vedlo k jeho konci?