zdroj: koláž Storiomag.cz
in ,

Příběh Dj Avicii: Co vedlo k jeho konci?

  1. Věděli jste, že jeho partnerkou byla jedna známá česká modelka?
  2. V kolika letech začal mixovat své první písně?
  3. A kdo byl jeho vzorem?

Kdo byl DJ Avicii?

Je duben 2018. Ve Stockholmu jsou v ulicích tisíce lidí, kteří tančí na muziku známého DJ Avicii. Melodie jeho populárních písniček hrají i kostelní zvony v nizozemském Utrechtu. Lidé ze všech koutů planety truchlí. Svět se loučí s populárním DJem, který je často označován za Mozarta elektronické hudby.

Avicii, vlastním jménem Tim Bergling, zemřel 20. dubna 2018 ve věku pouhých 28 let. Byl zrovna na dovolené v Maskatu v Ománu, kde chtěl čerpat inspiraci k další tvorbě. Kombinace jeho depresí, nadměrné konzumace léků a alkoholu ale vedla k tomu, že si střepem z rozbité láhve od vína pořezal zápěstí a krk. Jeho rodina pak dne 26. dubna 2018 zveřejnila dopis, kde Bergling uvádí, že nemohl nalézt smysl života, a chce už mít klid.

Pojďme se společně podívat na životní cestu, která vedla k tomuto smutnému momentu.

Avicii začal s hudbou již v osmi letech

Tim Bergling přichází na svět 8. září 1989 v hlavním městě Švédska. Má tři starší sourozence, jeho otec Klas Bergling se živí jako obchodník a jeho matka Anki Lidén je velmi populární švédskou herečkou.

První skladby začíná mixovat v osmi letech. Vzorem je mu na úplném začátku jeho starší bratr Anton Korberg, který je také DJ. Ten Timovi později domluví jeho první vystoupení a chlapec tak v 16-ti letech poprvé vystoupí před lidmi. Ještě než k tomu ale dojde, musí si vymyslet své umělecké jméno, aby se na svém prvním koncertě mohl nějakým způsobem prezentovat. Inspirací je mu název pro nejhlubší budhistické peklo – Avici. To se Timovi líbí, a rozhodne se jméno používat. Když se však chce pod tímto pseudonymem přihlásit na sociální síť myspace, zjistí, že toto jméno už někdo používá. Název Avici tak prodlouží ještě o jedno i, a vzniká tak jméno, které bude za pár let znát celý svět – Avicii.

Tima vystoupení před lidmi v klubu nabije takovou energií, že se pouští do hudební tvorby naplno. V této době je velkým fanouškem dua Daft Punk a o něco později je jeho vzorem také trio Swedish House Mafia. To, že se o elektronickou hudbu zajímá opravdu hodně důkladně ho přivede i na fórum stránek hudebního producenta a Dj, kterým je Laidback Luke. Online tak získává nové kontakty a místo, kde se se svou hudbou může ukázat.

Aviciiho hvězda rychle stoupá

Netrvá to dlouho a Aviciiho tvorby si všimne i někdo, kdo jeho tvorbu může posunout dál. Tím člověkem je producent a manažer Ash Pournouri, který kontaktuje Aviciiho na Facebooku a s mladým hudebníkem se sejde, aby mu nabídl spolupráci. Když Avicii na schůzce na nabídku spolupráce kývne, Ash chlapci řekne:

Udělám z tebe jednoho z největších umělců na světě!

Tento moment je začátkem Aviciiho hudební kariéry. Ash dojedná spolupráci s vydavatelstvím Dejfitts Plays label, pod kterým Tim může začít tvořit svoji hudbu mnohem profesionálněji. V letech 2008 a 2009 vydá mnoho remixů a složí písničky jako například Ryu nebo Break da floor. Jeho první EP Mucha je vydáno v dubnu 2009. Zároveň začíná pravidelně vystupovat živě.

V roce 2010 se prosazuje s hitem My feelings for you, který dosahuje vrcholů hudebních žebříčků v několika zemích, včetně Belgie, Francie, Nizozemska, Spojeného království, i jeho rodného Švédska. Do širšího povědomí se ale dostane až singl Seek Bromance. Dále vytvoří písně Street dancer, Blessed a Fade into darkness. Navazuje spolupráci s Davidem Guettou a vydají skladbu s názvem Sunshine. Jejich společné dílo je následně nominováno na ceny Grammy. Hit, který Aviciiho proslaví nejvíce, dokonce tak, že se o něj začnou zajímat i lidé za oceánem, je skladba Levels, na které Tim spolupracoval s americkou zpěvačkou Ettou James. Tento track obsazuje v USA i ve Švédsku první příčky hudebních hitparád a mimo jiné mu přinese i další nominaci na Grammy. To ho motivuje skládat další ještě ambicióznější písně. A tak začíná připravovat nová alba, na kterých spolupracuje s umělci jako jsou Leona Lewis, Eric Turner, Lenny Kravitz nebo Nicky Romero.

Sláva, hektický život a přemíra alkoholu DJe Avicii

V té době už zná švédského mladíka téměř celý svět a jeho tvorbu si pouští i lidé, kteří nejsou typickými fanoušky elektronické hudby. Jakožto populární hudebník se proto dostává na ty největší koncerty světa, včetně festivalu Coachella a Tomorrowland. Zúčastní se i Ultra music festivalu v Miami, kde vystupuje například i taková ikona, jako je Madonna.

Jeho život začíná být velmi hektický. Téměř nemá čas na odpočinek. Kvůli obřím akcím a pravidelnému vystupování se velmi snadno dostane k bujarým oslavám na nejrůznějších večírcích. S tím souvisí také nadměrnější konzumace alkoholu, která mu přivodí akutnímu zánět slinivky břišní. Avicii se musí nechat hospitalizovat v nemocnici. Po ukončení léčby se snaží alkoholu vyhýbat, avšak to mu bohužel nevydrží dlouho. Hudební kariéra dýdžeje je s všudypřítomným alkoholem neodmyslitelně spjata.

Po krátké pauze skládá další hudbu a rozjíždí novou šňůru vystoupení po celém světě. To s sebou kromě slávy přináší i dost peněz a tak i on se stejně jako řada dalších celebrit, zapojí do charitativní činnosti. V roce 2012 se rozhodne, že veškerý svůj výdělek z turné s názvem House of hunger, věnuje neziskové organizaci Feeding America. Z turné trvající 27 dní, během kterých se odehraje 26 koncertů Aviciimu vydělá 1 milion dolarů. Tato částka prakticky okamžitě putuje na účet již zmíněné charity, která má po celých spojených státech přes dvě stě potravinových bank a živí zhruba 46 miliónů lidí.

Aviciiho hit Wake me up hrají snad všechna rádia po celém světě.

Rok na to, tedy v roce 2013, přichází na svět největší Aviciiho hit. A že se jedná o opravdu populární písničku dokazuje i fakt, že má v době tvorby tohoto videa takřka 2 miliardy zhlédnutí na Youtube. Jedná se o skladbu Wake me up, ze které se stává pomyslná hymna léta toho roku a Avicii s ní definitivně propojuje svět elektronické hudby s hudbou populární.

Avicii je na vrcholu své kariéry

Píseň jé následně vybrána jako úvodní skladba k albu s názvem True, které se umístí na 5. místě žebříčku Billboard 200, na druhém místě Britské hitparády a na prvním místě v Austrálii a Švédsku. Album obsahuje další hity jako You make me addicted to you a Hey Brother. V roce 2014 vydává švédský DJ i EP The Days the Nights. EP obsahuje dvě skladby, podle kterých nese název právě celé album. The days a The Nights. Obě písně se opět velmi rychle stanou hity. Mladý Tim navazuje spolupráce s dalšími hudebníky, mezi které patří třeba Coldplay, Madonna nebo Conrad Sewell.

Ani v roce 2015 Avicii nepolevuje a vydává album s názvem Stories, na kterém spolupracuje třeba i s Jonem Bon Jovim. Toto album je opět číslem jedna v jeho rodném Švédsku. Ve stejném roce si mladého umělce všímá i časopis Forbes, který zhodnotí jeho jmění na 19 milionů dolarů. V té době to vůči tehdejšímu kurzu mimochodem dělalo okolo 467 milionů korun. To za pouhých pár let kariéry není vůbec špatné.

Průměrný Čech by dnes na takovou částku musel pracovat lehce přes tisíc let.

V tomto roce je Tim také pozván, aby účinkoval na švédské královské svatbě prince Carla Philipa a Princezny Sofie. Pro Aviciiho to je životní událost a pro královskou rodinu tak přichystá afterparty, jakou královský dvůr doposud nezažil.

Jeho poslední živé vystoupení proběhne roku 2016 a od té doby se věnuje pouze studiové tvorbě. O rok později spatří světlo světa další Aviciiho EP s šesti písničkami, kde se především song s názvem Without you stává hitem.

Je jaro roku 2018, švédský DJ je i přes to, že už 2 roky nevystupuje živě, díky své produkci na vrcholu popularity. Vypadá klidně a šťastně. I jeho nejbližší si myslí, že závislosti na alkoholu už se zbavil. Avicii tak ale bohužel působí pouze navenek. Proto když odjíždí na dovolenou do Ománu, aby nabral síly k dalšímu skládání, nikoho ani nenapadne, co se může stát.

Svět zasáhla šokující zpráva – Avicii spáchal sebevraždu

20. dubna prolétne všemi světovými médii novinka, které se málokdo zdráhá uvěřit. Talentovaný DJ si sáhl na život. Postupně vyplouvá na povrch, že Tim byl celé roky nešťastný a už neviděl jiné východisko, jak ze svých depresí ven. Celý svět je zasažen smutnou a nečekanou zprávou. Upřímnou soustrast vyjadřují rodině ty největší hudební hvězdy.

Hned po Aviciiho smrti vyšlo najevo, že měl vztah s českou modelkou Terezou Kačerovou. S tou se prý měli moc rádi a Tim dokonce pomáhal s výchovou jejího malého syna. Plánovali založit rodinu a světu chtěli svůj vztah oznámit po početí jejich společného potomka. K tomu už bohužel nedošlo.

Poslední album, na kterém Avicii pracoval na dovolené v Ománu, je vydáno až posmrtně, a to když je dokončeno několika švédskými producenty, mezi kterými je i Ash Pornouri, Aviciiho manažer. Aby vzdali Avicciimu hold, písně k albu nazpívají Aloe Blacc, Agnes, nebo Dan Reynolds – známý zpěvák z kapely Imagine Dragons.

Avicii opustil tento svět velmi mladý i navzdory tomu, že měl obří slávu i peníze. Evidentně to ale není vše a možná právě s tím související obří tlak může člověka dohnat až k zoufalým činům. I když dosáhl toho, po čem velká část lidí touží, stejně nedokázal najít štěstí.

Profil osobnosti

Inspiroval Tě tento článek?

3 Points
+1 bod -1 bod

Arnold Schwarzenegger: Z rakouského vězení až do Hollywoodu

10 méně známých faktů o Tomáši Klusovi