zdroj: koláž Storiomag.cz
in ,

Příběh ikony teenagerů: Proč se Billie Eilish nerada směje?

  1. Jaké zvláštní pravidlo fungovalo u nich doma, když byla malá?
  2. Proč se styděla při setkání s Justinem Bieberem?
  3. A co se jí nelíbí na slávě?

18. prosince roku 2001 se v americkém Los Angeles chystá na svět přijít holčička s výraznýma modrýma očima. Ještě před tím, než se budoucí hvězda narodí, rodina spekuluje nad jejím jménem. Konečný návrh je Billie Pirate Baird O´connel. Jeden ze členů rodiny, strýc Billie Eilish ale namítá, že Pirate, v překladu pirát, má poměrně negativní pověst a že nechce, aby druhé jméno malé holčičky odkazovalo na piráty. Kompromisu je tak dosáhnuto tím, že je jméno Pirate posunuto trochu dále a to díky vložení dalšího jména Eilish. I když zní jméno Eilish neobvykle, jde jen o verzi Elizabeth převzaté z gaelštiny. Gaelský jazyk a kultura pochází z Irska a Skotska a jelikož má Billie rodinné kořeny v těchto zemích, svým jménem je s nimi spojena. Poté se přidává ještě jméno po matce – Baird a na konec jméno O´connel po otci. Těsně před Vánoci tedy světlo světa spatří Billie Eilish Pirate Baird O´Connel.

Billie Eilish se narodila do umělecké rodiny

Jejími rodiči jsou Maggie Baird a Patrick O´connel. Jsou to sice herci, zároveň se ale věnují i hudbě. Otec Patrick hraje na klavír a ukulele, matka Maggie zase skládá písničky. A to, že bude mít Billie Eilish doma opravdu velmi inspirativní prostředí ještě stvrdí o 4 roky starší bratr Finneas O´Connel, ze kterého se stane hudební producent, skladatel, zpěvák a herec. Mimochodem, Finease mohou znát fanoušci seriálu Glee, kde ztvárnil postavu Alistaira. Zároveň se objevil v seriálech Taková moderní rodinka a Zkažená úča, kde ztvárnil postavu Spencera.

Billie, budoucí naděje světového popu, vyrůstá v Los Angeles ve čtvrti Highland park v klasickém rodinném domě, a i když je to poměrně zvláštní, zde až do svých desíti let spí s rodiči v jedné posteli. Už odmalička je patrné, že má hudební nadání. Hraje na ukulele a skládá si vlastní písničky. Protože je dům poměrně malý, rodiče později začnou spát v obývacím pokoji a ložnici přenechají Billie, aby měla svůj vlastní pokoj, kde může v klidu rozvíjet svůj talent. Mnoho lidí ale dnes rádo tvrdí, že Billie evidentně vyrůstala ve velmi luxusním domě a v nóbl čtvrti. Ona sama ovšem říká, že to není pravda. Dříve prý tato čtvrť nebyla tak pěkná a bezpečná jako v současné době. Když byla Billie ještě dítě, v sousedství dokonce slyšela střelbu.

Už od malička je formována k tomu, aby jednou byla úspěšnou hudebnicí. Rodiče jí a Fineasovi poskytují ideální zázemí a výchovou. Obě děti nemusí chodit do školy a jejich výuka probíhá doma. Rodiče totiž věří, že namísto klasického studia je lepší uvést výuku v praxi. A tak se třeba matematiku učila společně s bratrem a matkou velmi netradičně – při vaření. Sama Billie říká, že jí učení doma velmi bavilo. To ale neznamená, že je proti klasickému vzdělávání. Jen je podle jejího názoru škoda, že v současné době, kdy teenageři mají informací více než kdy dříve, nikdo nebere jejich názor vážně.

Billie má se svým bratrem hluboký vztah

Nejlepším přítelem mladé Eilish je její bratr a už odmalička oba spojuje láska k hudbě. Ve volném čase nedělají téměř nic jiného. Dá se říct, že zatímco ostatní děti chodí do školy a baví se venku, Billie doma studuje a píše písničky. Od rodičů dokonce měli s bratrem doma nastavené pravidlo, že pokud v noci hrají na hudební nástroje, nebo skládají hudbu, rodiče je nemohou poslat spát. A tak oba sourozenci často zůstávají vzhůru do pozdních nočních hodin. K tvorbě je inspiruje i poslouchání cizí hudby.

Již v dětství si oblíbí The Beatles, Avril Lavigne, My chemical romance a Lanu del Ray. Hudební styl, který si později vytvoří je těmito interprety částečně ovlivněn.

Co se výchovy týče, odmalička byli oba sourozenci vychováváni jako vegetariáni. Nejoblíbenějším jídlem zpěvačky je Burrito a tofu. Tofu nejlépe v kombinaci s nějakým indickým jídlem. Od roku 2014 ještě povýší vegetariánství na veganství. Proč? Prý chce trochu zmírnit vliv a dopad lidského chování na životní prostředí. Svým stravováním chce tak přispět k lepšímu stavu naší planety a motivovat i ostatní lidi, aby přemýšleli nad tím, co jedí.

Ve 12 letech napíše Billie píseň Finger´s crossed, která je inspirována seriálem The walking dead a jsou v ní dokonce použity i konkrétní pasáže z dialogů hlavních postav seriálu. Postava seriálu Daryl Nixon v jedné scéně řekne větu „cause everybody makes it till they don´t“. Stejná věta je použita přímo v refrénu písně Fingers crossed.

Rodiče pomohli nastartovat její hudební kariéru

Billie přichází do pravidelného kontaktu s jinými dětmi pouze v dětském souboru v Los Angeles, kam chodí na hodiny tance. Později začne navštěvovat i hodiny zpívání ve sboru, kde se učí novým technikám zpěvu a práci se svým hlasem. Co se týče výuky hry na hudební nástroje, tu zase obstarává její otec, který malou Eilish vede právě ke hře na ukulele a piano. Brzy se ale projeví její velké nadání, protože se ve výsledku na oba nástroje naučí prakticky sama.

Jak zlepšit skládání hudby a texty k písním? S odpovědí na tuto otázku zase přichází její maminka, která hudbu už dlouho tvoří. Přestože jsou umělecké nároky na Billie ze strany rodiny poměrně vysoké, ona je vždy překonává. Mimo hudby a tance se věnuje také jízdě na koni, baví ji i vytváření kostýmů pro ni a její přátele. Mimochodem, její kamarádi o ní později řeknou, že jako dítě byla velmi panovačná. Na druhou stranu, možná to, že musí být vždy po jejím, z ní také nakonec udělá takovou hvězdu.

V jejím životě začíná puberta a s ní i přemýšlení nad tím, čím by se mohla v budoucnu živit. Pro Billie je to ale jasné od samého začátku. Jakoby se narodila pro tuto kariéru a tak chce využít to, co se doma naučila. Ona sama říká, že je pro ni hudební tvorba něco tak samozřejmého, jako je například dýchání. Má touhu skládat písně a zpívat nejen ve svém pokojíčku, ale i pro lidi. Na velmi podobné cestě je i její bratr, který má také ambice být slavným muzikantem. Dodnes Billie s její hudební kariérou pomáhá a zároveň má ke své sestře velmi blízko.

První hit je na světě

Společně napíší a v dětském pokoji nahrají spousty písní, které dávají poslechnout svým blízkým. Zlom přichází s písní Ocean Eyes, kterou vytvoří roku 2015. Píseň byla nahrána bez velkých očekávání. Singl má sloužit hlavně k tanečním lekcím Billie. Na songu si ale Billie s bratrem dávají tak záležet, že se všem lidem, kteří mají možnost ho slyšet, zalíbí hned po prvním poslechu. Když sourozenci vidí tak velkou odezvu svého okolí, rozhodnou se píseň nahrát na Soundcloud, platformu pro sdílení hudby. Během roku ještě vytvoří několik variant sklady a ta pak zaznamená ve finále takový úspěch, že se začne ozývat jedna nahrávací společnost za druhou. Všichni chtějí s Billie Eilish podepsat smlouvu.

Eilish, inspirovaná úspěchem svého debutového singlu Ocean Eyes, nahraje čtyři remixy písně a všechny je poskládá do alba s názvem Ocean Eyes. Všechny remixy se ihned stávají velkými hity a dávají Billie dost odvahy a sebevědomí, aby pokračovala v dalších projektech. V červenci roku 2017 tak Billie pouští na veřejnost dvě písně ze svého profesionálního debutového alba My Boy a Idontwannabeyouanymore. O měsíc později vychází celé její debutové album Don’t Smile at Me.

Následuje prudký nárůst popularity

Téhož roku spolupracuje s rapperem Vincem Staplesem a vydává remix své písně Watch, která je přejmenována na Burn. Tento název má píseň lépe propagovat a být hitem plánovaného turné, které začíná v lednu 2018 a končí v srpnu roku 2018. Během turné s ní vystupoval i její bratr Fineas, který se od té doby účastní většiny zpěvaččiných koncertů a doprovází ji na klavír nebo kytaru.

Její popularita zejména ve Spojených státech raketově roste a to jí umožňuje spolupráci se slavným americkým zpěvákem Khalidem. Společně vytvoří single s názvem Lovely. V polovině roku 2018 se píseň dostává na veřejnost, kde si jí hned všimnou autoři seriálu 13 reasons why a práva k písni zakoupí, aby ji v seriálu použili.

29. března téhož roku Billie Eilish vydává album s názvem When We All Fall Asleep, Where Do We Go?. Toto album jí zaručí opravdu celosvětovou slávu. Písně z této desky se hrají v rádiích prakticky po celé planetě. Dosáhne přes miliardu poslechů na streamovací službě Spotify a stamiliony zhlédnutí na Youtube. Jak se ale zdá, není to přesně to, co původně očekávala.

Vystřízlivění z rychle nabyté slávy

Přestože je velmi bohatá, stále bydlí s rodiči v domě, kde má svůj dětský pokoj. Chce žít stejně, jako předtím, než se proslavila. Ať se ale snaží sebevíc, její život už asi nikdy normální nebude. Billie Eilish je momentálně popová hvězda a mediální pozornost, které se jí dostává, nese občas dost těžko. Často se prý kvůli tomu cítí osamělá. Dokonce prý někdy v noci jen leží a pláče nad tím, že si svůj sen stát se slavnou zpěvačkou představovala úplně jinak.

Radost jí ale mimo dobře rozjeté kariéry může dělat třeba i setkávání se zajímavými lidmi. Nedávno se potkala třeba se svým idolem z dětství. Jako malá Billie přímo milovala Justina Biebera. V pokoji měla jeho plakáty a dokonce mu jednou napsala zprávu, zda by si nemohli popovídat. No a právě Justin Bieber se roku 2019 objevil na jejím koncertu na festivalu Coachella a přišel ji do zákulisí pozdravit. Chvíli jen stála a nevěřila vlastním očím. Styděla se a nakonec se s ním objala.

Šlo o zajímavé setkání bývalé ikony teenagerů s tou současnou. A v čem už stihla Billie po dvou letech na hudební scéně Justina předčít? Zatímco slavný kanadský zpěvák má jednu cenu Grammy, Billie jich na předávání v roce 2020 vyhrála hned 5. Mimo jiné pro píseň roku za skladbu Bad guy.

V témže roce zároveň svět poprvé uslyšel titulní píseň k filmu James Bond: No time to die. Skladba nese stejný název jako film a Eilish ji se svým bratrem složila za pouhé tři dny. Zároveň se tak stala nejmladším umělcem, který kdy vytvořil píseň pro film o Jamesi Bondovi.

I přesto, že dosáhla úspěchu velmi rychle a je bezpochyby talentovaná, Billie Eilish je často terčem kritiky. Mimo jiné i za to, že se na fotografiích nikdy neusmívá. A víte proč? Prý se při fotografování cítí slabá a bezmocná. Kvůli kritice ale úplně přestala číst komentáře na instagramu. Podle jejích slov jí ničily život.

Inspiroval Tě tento článek?

-1 Points
+1 bod -1 bod

Amy Winehouse: o život ji připravila sláva

Ariana Grande: Jako malá dostala pukem do obličeje, dnes vyprodává arény