Zdroj: Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America, CC BY-SA 2.0 , via Wikimedia Commons
in ,

Příběh Cristiana Ronalda: Miliardář z chatrče?

  1. Víte, že bylo možné, že se vůbec nenarodí?
  2. A nebo že na univerzitě v Kanadě se můžete zapsat na jemu věnovaný předmět?
  3. A jaké měl srdeční potíže?

Celým jménem Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro se narodil 5. února roku 1985 ve vesnici Santo António na Madeiře v Portugalsku. Jméno dostává po otcově oblíbeném prezidentovi USA – Ronaldu Reaganovi. Vyrůstá v malém plechovém domku s výhledem na oceán jako nejmladší ze čtyř sourozenců. Jeho matka se živí jako kuchařka a uklízečka, zatímco otec, zahradník, holduje alkoholu.

Do míče začíná Cristiano kopat již ve třech letech

Ve škole pak není dobrým žákem, ale jeho fotbalový talent začíná být zřejmý. Tato hra je pro něj na prvním místě a veškerý volný čas tráví kopáním do balonu na ulici se svými kamarády. Jak později potvrdí i jeho kmotr, za fotbalem utíká i oknem ze svého pokoje, když má dělat domácí úkoly.

V osmi letech přichází do amatérského týmu Andorinha, kde jeho otec dříve působil jako brankář a nyní zde pečuje o dresy. Za pouhé dva roky je malý Ronaldo známý mezi Madeirskými top kluby a brzy podepíše smlouvu s tím největším – Nacionál da Madeira. Cristiano Ronaldo se ve dvanácti letech prohlašuje za nejlepšího fotbalistu Madeiry všech dob. Má pravdu a vůbec netuší, že za 17let mu na Madeiře postaví sochu.

Ve škole se Ronaldovi nedaří, na hřišti kraluje

Zvěsti o jeho fotbalovém talentu přesáhnou hranice ostrova a tak Cristiano ve 13. letech odchází na třítýdenní testy do Sportingu Lisabon. Výsledkem je jeho odkup za v přepočtu 55 000 korun. V Lisabonu projde Ronaldo mládežnickými kategoriemi jako pověstný nůž máslem. Ovšem ve škole to skřípe. Je vyloučen kvůli hodu židlí po učiteli. Po odchodu ze školy na něj matka apeluje, aby se naplno věnoval fotbalu. A to také splní. Probojuje se až do A týmu a poprvé dostává za fotbal zaplaceno. Jeho mzda je v přepočtu 50 000 korun měsíčně. V prvním zápase pak vsítí dvě branky a rázem je miláčkem fanoušků.

Do A týmu se Ronaldo probojuje i díky svému kamarádovi a spoluhráči Albertu Fantrau. Do A týmu mohl totiž postoupit místo Ronalda on. Jenže v rozhodujícím okamžiku, kdy mohl vstřelit gól a splnit tak trenérovu podmínku, že kdo dá v zápase více gólů, jde do A týmu, raději míč přihrál Ronaldovi. Později se k tomu i vyjádřil: Cristiano Ronaldo je lepší než já.

V roce 2003 přijíždí do Lisabonu na přátelské utkání čerstvý šampion anglické ligy, Manchester United. Domácí Sporting poráží Manchester United v jeho nejsilnější sestavě 3:1. Nejvýraznější postavou utkání je právě Ronaldo. Po utkání hráči United sami o mladém talentu říkají, že v budoucnu by rádi hráli po jeho boku. Brzy jejich trenér Alex Ferguson nabízí Lisabonu za Ronalda v přepočtu přibližně 440 a půl milionu korun. Největší částku, kterou kdy někdo dal za tak mladého hráče.

Ronaldo si tím platově polepšuje z 50 000 na 4 a tři čtvrtě milionu korun měsíčně.

V Manchesteru poté nastartuje hvězdnou kariéru a stráví zde sedm sezon. Netrvá dlouho a Ronaldovi leží Evropa u nohou. V té době se však dozvídá smutnou zprávu. Umírá mu otec na následky selhání ledvin. Ronaldův osobní život však nikdy nemá na jeho fotbalové výkony vliv.

S týmem vyhraje Premiere league, ligu mistrů, mistrovství světa klubů, FA cup a další trofeje. Za svého působení v Anglii získává i řadu individuálních ocenění jako např. Zlatý míč, fotbalista roku FIFA, Zlatá kopačka, nebo hráč sezony – Premiere league. Během působení v Anglii se na Madeiře také otevře jeho 1. módní butik s názvem CR7.

Cristiano Ronaldo je dnes miliardový fotbalista

Většinu ze získaných cen obhajuje i po přestupu do Realu Madrid, kde vždy toužil hrát. Plat má tady také lepší. Při ročním platu 340 milionů korun ho už nemusí bolet ztráta jeho oblíbeného vozu Ferrari, které naboural, když jel z tréninku. Real Madrid Ronalda koupil v roce 2009 za rekordních zhruba 2,6 miliard korun.

Dnes je jeho hodnota ještě o 142 milionů korun větší. Ronaldo ale prý není na prodej. Maximálně tomu, kdo je ochoten za něj nabídnout astronomických 27 miliard korun. Klub si Ronalda nesmírně cení a dokazuje to i jeho mzda. Ročně si teď totiž přijde na krásných 460 milionů korun. Za celou svoji kariéru v klubových dresech nastřílel přes 700 gólů.

A co Ronaldo a jeho volný čas? Rád plave, poslouchá hudbu a nebo se věnuje studiu jazyka, aby ho nezapomněl. Momentálně ale většinu volného času zasvěcuje svému pětiletému synovi Cristianu Ronaldovi juniorovi. Často obědvá se svojí matkou a je na tréninku. Cristiano nemá rád ponocování a chodí spát co nejdříve.

Inspiroval Tě tento článek?

3 Points
+1 bod -1 bod

Daniel Radcliffe: Život s čáry a kouzly

Emma Watson: Z malé čarodějky Femme Fatale