Zdroj: Harald Krichel, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons
in ,

Ed Sheeran: Životní příběh skromného miliardáře

K hudbě byl veden odmalička

Tento charizmatický zrzek se narodil 17. února roku 1991 v Anglickém Halifaxu rodičům Johnu a Imogen. Otec je umělecký pedagog a matka návrhářka šperků. Má staršího bratra Matthewa. Zajímavé je, že i ten se dnes věnuje muzice – je skladatel klasické hudby.

Jako malý byl Ed prý trošku podivín a neměl mnoho přátel. Již od útlého věku jej bral otec na koncerty, které ho ovlivnily v budoucí tvorbě. Od čtyř let zpíval v místním kostelním sboru, brzy na to se naučil hrát na kytaru. S tou později trávil většinu času. Naučil se zpívat písničky různých interpretů, například Boba Dylana nebo Erica Claptona.

V jedenácti letech navštíví koncert Damiena Rice a setká se s ním osobně v zákulisí. Ten v chlapci rozpozná talent a doporučí mu, aby začal skládat vlastní písně.

Hned druhý den začíná malý Ed psát první texty. Jak sám říká, jeho zpěv byl tehdy příšerný a k tomu, aby se dopracoval na dnešní úroveň, mu nestačil pouze talent, ale také tisíce hodin tréningu. Velkou inspirací jsou pro něj například The Beatles a nebo Eminem, o kterém později uvedl, že je skvělý raper a rád by se s ním jednou setkal.

První album bylo o jeho dětské lásce

Roku 2004 začíná svou hudbu nahrávat. Úplně první album, které kdy vydal, se jmenuje Spinning Man. Je na něm 14 písní. Většina z nich je o jeho dětské lásce Claire, do které se zamiloval, když mu bylo třináct. Vydal zhruba 20 kopií, přičemž 19 z nich má doma. Nechce totiž, aby se album dostalo na veřejnost.

V roce 2005 pak ve svých 14ti letech vydává první veřejné album s názvem The Orange Room. O rok později se seznamuje s Davidem Michaelem Rosenbergem, kterého znáte jako Passengera. Oba se tehdy vzájemně ovlivňují a asi by je jen těžko napadlo, jak daleko jejich hudební kariéry povedou. Dodnes jsou dobrými přáteli.

Ed začínal hraním v barech a na ulicích Londýna. Věřil, že se jednou proslaví.

Psal se rok 2008, když si Ed sbalil všechny věci včetně své milované kytary a vyrazil do Londýna, kde se rozhodl prosadit jako profesionální muzikant. Další dva roky pak hraje v barech, na malých koncertech a také jako pouliční muzikant v různých zákoutích hlavního města Anglie. Během této doby vydává další alba, ale žádné z nich nezaujme natolik, aby jej proslavilo. Když by bylo možné cestovat v čase, Ed by se prý rád vrátil právě do doby, kdy žil bezstarostný život a hrál pro lidi na ulici.

Jeho sláva přišla velmi rychle

Zlom v jeho kariéře přijde díky jednomu videu, které nahrál na internet. Na zpívajícího Sheerana narazí při online surfování rapper Example a je natolik zaskočen, že ihned pozve tehdy devatenáctiletého Eda na svou koncertní tour jako předskokana. Sheeranova hudba se tak dostává k mnohem více lidem a neunikne ani pozornosti Jamieho Foxxe, který anglického chlapce pozve do své rádiové show v USA. Edovi se tak dostává publicity i za oceánem. A když brzy na to vydává nové album, i bez větší reklamy se usazuje na druhém místě iTunes chart. Jen za první týden prodá přes 7000 kopií. O něco později ho oslovuje větší hudební vydavatelství, a sice Atlantic records, se kterými podepisuje smlouvu.

Koncem dubna roku 2011 vystoupil se svým singlem The A Team. O šest týdnů později vychází píseň jakožto hlavní singl v digitální podobě nově vydaného alba Plus. Tato deska z něj udělá celebritu světově úrovně. Za první týden se mu podařilo prodat 58 000 kopií. Po prvním půlroce od vydání má jen v Anglii prodáno přes milion kusů. Píseň The A team vynese Edovi cenu Ivor Novello Award. Nyní už lze určit, jakému hudebnímu žánru se tento talentovaný zpěvák bude věnovat.

Jeho tvorba se vyznačuje směsicí popu a folku.

Následující roky jsou pro Eda velmi plodné. Pomáhá s vytvořením písničky Moments pro nedávno vzniklou chlapeckou kapelu One Direction. Kromě toho že vyhrává Brit award pro nejlepšího mužského interpreta roku, vystupuje na zahájení olympijských her v Londýně. Objeví se také na slavnostním prestižním koncertě pro britskou královnu a hlavně navazuje jednu důležitou spolupráci. Je osloven zpěvačkou Taylor Swift. Pro její nové album spolu nahrají duet a později společně absolvují několik koncertů. Podle jeho slov mu Taylor otevřela mnoho dveří a jsou dobrými přáteli.

Během posledních let své kariéry se Ed Sheeran stal jedním z nejpopulárnějších interpretů světa. Znovu se podílel na nových písních kapely One Direction. Vydal další dvě alba, a sice Multiply v roce 2014 a Divide roku 2017. Získal 2 ceny Grammy za píseň Thinking out loud a mimo jiné složil soundtrack k filmu Hobit. Dvě nejnovější písně Shape of you a Castle on the hill zažívají masivní úspěch a v mnoha zemích se obě drží na prvních místech hitparády.

Ed umí hrát nejen na kytaru, ale také na bicí, violoncello a piano. Kromě rodné angličtiny se domluví také německy a řecky.

 

 

Profil osobnosti

Inspiroval Tě tento článek?

5 Points
+1 bod -1 bod

Eminem jako bílý raper převálcoval svět černošské hudby

P!nk požádala svého muže o ruku! (a další zajímavosti)