in ,

Emilia Clarke: Těžké začátky, operace, a zákulisí Hry o trůny

  1. Proč málem zemřela?
  2. Kdy chtěla skončit s herectvím?
  3. A jakou profesi v seriálu Hra o trůny vykonával její bratr?

Život budoucí hvězdy se začíná odvíjet 23. října 1986. V Londýně se dvěma manželům narodí dcera, jejíž celé jméno zní Emilia Isobel Euphemia Rose Clarke. Vyrůstá se svým starším bratrem. Ani jeden z rodičů není herec, k umění má blíže otec. Ten pracuje jako zvukový inženýr v divadle. Matka se pak věnuje marketingu v jedné velké konzultační firmě.

Na hereckou školu se Emilia Clarke dostala až napodruhé

Po otci malá Emilia zdědí lásku k divadlu. Občas ho v práci navštěvuje a proto se už ve věku tří let zamiluje do hraní. Konkrétně to bylo při sledování muzikálu Show Boat, na kterém se její táta podílel. Když se Emilia v roce 2005 po střední škole rozhoduje, co chce v životě dělat, má jasno. Ráda by se stala herečkou. Přihlásí se proto na ty nejlepší divadelní školy v Londýně, avšak neúspěšně. Emilii nikde nepřijmou a její sen se začíná pomalu rozpadat.

Další rok cestuje a snaží se vydělat peníze různými způsoby. Po roce to s přihláškou na vysokou školu zkusí znovu a tentokrát se dostane rovnou na jednu z nejprestižnějších – Drama Centre v Londýně. Na škole studovali i jiní slavní herci jako třeba Colin Firth nebo Tom Hardy. Emilia se tu zdokonaluje ve svém hereckém stylu v mnoha školních divadelních hrách a roku 2009 úspěšně studium zakončí.

S hereckou kariérou málem skončila dříve, než vůbec začala

V tom samém roce pak získá malou roli ve svém prvním seriálu od BBC s názvem Doctors. Následují role v reklamách a ne příliš známých televizních filmech. Herecká profese jí však na uživení nestačí a tak pracuje v cateringové firmě, zatímco ve volném čase obchází herecké konkurzy. Se svou počáteční kariérou není úplně spokojená a proto si dá předsevzetí, že s herectvím skončí, pokud se jí do jednoho roku nepodaří prorazit.

Těsně před uplynutím této doby přichází telefonát od jejího agenta. Ten pozve Emilii na konkurz pro nový seriál televize BBC s názvem Hra o trůny. Seriál neměl na začátku příliš velký rozpočet a tak se tvůrci rozhodli obsazovat spíše neznámé herce. Mladá herečka zavolá do práce, že je nemocná a další den nemůže na catering přijít. Ve skutečnosti vyráží na herecký konkurz a možná ani netuší, jak jí změní život. Tvůrce seriálu zaujme a dostává hned jednu z největších rolí dračí královny Daenerys Targaryen. Později se Emilia v jednom rozhovoru vyjádřila, že během castingu na roli Daenerys předvedla podivný tanec napodobující pohyby robota a kuřete a producenty nejspíš zaujala pro svou praštěnost. Na konci konkurzu jí prý řekli: Gratulujeme královno. A ona věděla že má roli v kapse.

Hra o trůny ji změní život od základů

Ztvárnění Daenerys je pro ni teprve třetí profesionální roli. A jak se později dozvídá – původně tuto postavu vůbec neměla hrát. V prvním, oficiálně neodvysílaném pilotním dílu, totiž budoucí dračí královnu ztvárnila jiná mladá britská herečka, Tamzin Merchant. Ta však z projektu odstoupila a tak uvolnila místo Emilii. Herců, kteří ze seriálu po prvních dílech odstoupili, bylo více. Málokdo totiž věřil tomu, že se Hra o trůny dočká tak obrovského úspěchu.

Emilii se jedná o životní roli. Přestože honorář není zpočátku vysoký, na uživení Emilii stačí a tak může dát v práci výpověď. Začíná se věnovat své vášni naplno.

V poslední sérii už za svou roli inkasovala neuvěřitelné 2 miliony liber za epizodu.

Natáčením seriálu Emilia stráví 8 let a úplně jí převrátí život naruby. Stane se hvězdou první kategorie a oblíbenkyní fanoušků. Při práci na projektu získá spoustu přátel a dokonce i lásku. Nějakou dobu totiž randí s hercem Jasonem Momoou, který hraje Khala Drogo. Emilia ztvární v seriálu jeho ženu. Herečka o Hře o trůny mluví jako o skvělé etapě svého života. Jedna část natáčení jí však vadí. Dračí královna má totiž v seriálu spoustu nahých scén a Emilii není příjemné je točit. Obzvlášť v momentech, kdy je na place i její bratr kameraman. Podle hereččiných slov ji tvůrci seriálu často k natáčení těchto záběrů donutili psychickým nátlakem.

Vážná nemoc ji mohla připravit o život

A to nebyla jediná útrapa, s níž se Clarke musela vyrovnat. Krátce po natočení první série jí lékaři diagnostikují vážnou nemoc s názvem aneurysma, která ohrožuje její mozek. Pokud se nepodrobí operaci, může umřít. Emilia je tak hospitalizována a operaci úspěšně absolvuje. Brzy se však ukazuje, že problém není úplně vyřešený a herečka musí roku 2013 na další operaci. O tři roky později pak na rakovinu umírá její otec, který Emilii v herecké kariéře moc fandil. Tyto události prý herečku poznamenaly a změnily její náhled na svět.

Role Daenerys otevře Emilii dveře do světa. V roce 2015 si zahraje mladou Sáru Connorovou v Terminator: Genisys, ale kritici snímek roznesou na kopytech. Lépe si vede romanticko-tragická podívaná Než jsem tě poznala, kde Emilia hraje dívku, která se zamiluje do ochrnutého muže. Další velkou sci-fi sérií, kde se Emilia objeví, jsou samotné Hvězdné války, konkrétně snímek Solo: Star Wars Story. Svoji popularitu mohla ještě zvýšit rolí Anastasie v trilogii Padestát odstínů, kde o ni producenti stáli. Emilia ale účinkování ve filmu odmítla kvůli nahotě. Za své role dosud získala mnoho ocenění a několik nominací na cenu Emmy.

Její nejvýraznější rolí ale stále zůstává ztvárnění královny Daenerys, díky které se Emilia Clarke stala jednou z nejlépe placených hereček v televizi. Jako mnoho jiných slavných britských herců se nepřestěhovala do USA. Stále žije v londýnské čtvrti Hampstead. V Kalifornii si ovšem přesto pořídila dům – v roce 2016 zde zakoupila nemovitost ve Venice Beach za 4,64 milionů dolarů. Mimo herectví se věnuje i charitě a dokonce založila vlastní organizaci s názvem SameYou, která se zaměřuje na lidi s onemocněním mozku.

Profil osobnosti

Inspiroval Tě tento článek?

0 Points
+1 bod -1 bod

Jaromír Jágr: Jak si kluk z vesnice splnil americký sen

Elijah Wood | Jak dnes žije Frodo z Pána prstenů?