in , ,

Eminem jako bílý raper převálcoval svět černošské hudby

  1. Proč mu na začátku jeho kariéry nikdo nevěřil?
  2. Jaká zaměstnání vykonával než se proslavil?
  3. A víte, že se několikrát oženil?

Je 17. října 1972. V jedné z nemocnic města Saint Joseph v Missouri probíhá 73hodinový porod, při kterém málem přijde o život matka Debbie Nelson. Nakonec vše dobře dopadne a na svět přichází zdravý chlapec Marshall Bruce Mathers. O pár desítek let později už ho bude znát celý svět jako Eminema.

Dětství prožil na ubytovnách

Dětství malého Eminema nebylo vůbec jednoduché. Bylo mu pouhých 15 měsíců, když rodinu opustil otec Marshall Mathers. S matkou se pak několik let stěhovali z místa na místo – zejména v okolí města Kansas city. Kvůli nedostatku financí žili v přívěsech, na ubytovnách nebo u příbuzných.

Vzhledem k jejich stylu života nebylo pro Marshalla lehké najít si nějaké stálé kamarády. Střídal školy a často se stával obětí šikany.

Když mu bylo 9 let, spolužáci jej zbili tak moc, že strávil týden v kómatu.

Malý Eminem se usilovně snažil kontaktovat svého otce. Často mu posílal dopisy, ale všechny se vrátily jako nedoručené.

Byl samotář a trávil mnoho časů kreslením komiksů. Tou dobou neměl tušení, že se z něj nestane úspěšný tvůrce obrázkových příběhů, nýbrž světoznámý rapper.

Na střední škole objevil hiphop a rap

Po letech stěhování se později s matkou usadili na předměstí Detroitu. Eminem se zde dostal mezi černošské pouliční gangy. Brzy objevil hiphop, který tamní černoši hojně poslouchali a tato hudba začala jeho život značně ovlivňovat. Začal psát vlastní texty a hledal cesty, jak se prosadit. Hudbě se ale nemohl věnovat naplno, stejně tak svým studiím na střední škole. Jeho matka hodně pila a nezvládala platit účty. Proto musel mladý Marshall střídat různé práce, aby matce pomohl.

V 17ti definitivně opustil střední školu, ve které měl do té doby spoustu problémů. Eminem se pak seznámil s raperem Proofem, který byl ve stejné situaci a oba si navzájem pomáhali a hudebně se ovlivňovali. Stanou se z nich velcí přátelé. Eminem si tehdy říkal M&M. Společně s Proofem vystupovali na undergroundových koncertech a rapových battlech. Rap battle je soutěž, kde proti sobě stojí dva rappeři, kteří nemají připravený žádný text a musí improvizovat.

Stal se rychle fanouškem publika

Eminemovi se ve starých halách a sklepních klubech dostávalo velkých ovací. Byl skvělým improvizátorem a měl velkou slovní zásobu. Publikum bylo překvapené, že někdo bílý je schopný rapovat lépe než spousta černošských interpretů. Rap byl tehdy totiž považovaný za rize černošský styl.

Během těchto let randí Eminem s bývalou spolužačkou Kimberly Ann Scott. Kim, které je tehdy 15 let, uteče z domova a Eminem ji ubytuje ve svém bytě, který sdílí s matkou.

Eminem se dostává do problémů, když je účastníkem pouliční přestřelky.

Eminemova reputace roste a oslovuje ho mnoho rapových skupin, se kterými postupně spolupracuje. Mezi nimi jsou New Jacks nebo Soul Intent. Eminem chce mít ale větší vliv na svoji hudbu a tak skupiny opouští a dává se znovu dohromady s Proofem. Společně pak dají vzniknout uskupení s názvem Dirty dozen. Jejich první tvorba však nenajde mnoho posluchačů. Eminem se navíc dostává do problémů, když je účastníkem pouliční přestřelky. Avšak svědek činu k soudu nedorazí a tak nepadnou žádná obvinění.

Přichází rok 1995 a Kimberly oznamuje Marshallovi, že je těhotná. To pro něj představuje ještě větší motivaci se prosadit a získat někde nahrávací smlouvu, aby zaopatřil svou budoucí rodinu. Nakonec se mu to podaří a podepisuje svůj první kontrakt se společností Jeff and Marks. Na konci roku se pak Eminemovi narodí dcera Hailie.

Chce pro své dítě více, než měl on sám

Velkou změnu v jeho osobním životě naznačuje také vydání prvního sólového alba s názvem Infinite. Tématem alba je Marshallova starost o čerstvě narozenou dceru. Chtěl by ji vychovat lépe, než byl vychováván on sám. Ani toto album však není úspěšné a mnoho lidí Eminemovi radí, ať začne dělat raději rockovou hudbu. To ho ale neodradí v tom, aby šel dál za svým snem stát se slavným raperem.

I přes nedostatek peněz se mu podaří odstěhovat se od matky a založit s Kimberly vlastní domácnost. Žijí však v levném domku v problémové čtvrti, kde je několikrát vykradou. Eminem tehdy pracuje jako umývač nádobí v jedné restauraci. Jeho bývalý šéf ho popsal jako velmi pilného zaměstnance, který pracoval 60 hodin týdně. Po několika měsících je ale stejně vyhozen. Stalo se to několik dnů před Vánocemi.

Eminem měl v kapse pouhých 40 dolarů.

Svůj vztek na život pak promítnul do svého nového uměleckého já, které pojmenoval Slim Shady. Pod tímto jménem vydal album Slim Shady LP. Bylo více násilné než předešlá tvorba. Eminem tu rapuje o problémech společnosti a nebere si servítky. Nyní už získává více pozornosti a informace o něm se objeví například v časopisu Source.

Je rok 1997 a Kimberly Eminema opouští. Bere s sebou i jejich dceru a zakazuje Marshallovi ji vídat. Jak sám říká, bylo to velmi frustrující období, kdy propadl drogám a často měl sebevražedné myšlenky.

Hudba mu pomohla najít správnou cestu

Brzy si uvědomil, že ho z toho může dostat jen hudba a musí si dál jít za svým snem. Proto vyráží na celostátní rapovou soutěž do LA. Soutěží se v rap battle, se kterým má Eminem velké zkušenosti. Umisťuje se na druhé příčce. Mezi diváky jsou i zástupci nahrávacích společností a jednu z nich Eminem zaujme. Posílá jeho poslední album slavnému rapperovi a producentovi Doctor Dre. Ten tvrdí, že mezi nahrávkami, které mu lidé posílají, nikdy žádné velké talenty nenašel. Ale nyní po poslechu Eminemova alba řekl svým lidem:

Najděte toho kluka! Hned!

Do té doby na scéně žádný známý rapper bílé pleti nebyl, a tak všichni Doctora Dre přesvědčovali, aby Eminema nenajímal. On si však radit nenechal, mladého chlapce našel a podepsal s ním smlouvu. Eminem byl z této spolupráce nejprve nervózní, protože Dr. Dre byl jedním z jeho vzorů. Roku 1999 pak Eminem díky pomoci Dr Dre vydává své první větší album.

Neznámý detroitský rapper se náhle ocitá na výsluní a tato deska se toho roku stává jednou z nejpopulárnějších na scéně. Eminema začíná brát odborná veřejnost vážně, avšak najde se i spousta kritiků, kterým vadí tvrdost a vulgárnost jeho textů.

Velký úspěch na sebe nenechá dlouho čekat

O rok později vydává další album s názvem Marshall Mathers LP. Jen v USA se prodá za první týden přes 1,7 milionů kusů. Eminem za něj získává 3 ceny Grammy a jde o vůbec první rapové album v historii, které kdy bylo nominováno na cenu album roku. Tento rok je pro něj úspěšný i v osobním životě. Vrací se k němu partnerka Kim a Eminem si matku své dcery 14. Června 1999 vezme.

Eminema zná najednou celý svět, jeho život je tak mnohem více na očích. Na veřejnost začínají vyplouvat různé kontroverzní kauzy. Jednou z nich je soudní proces s jeho matkou, která ho žaluje za to, že ji ve svých textech pomlouvá. Eminem však odchází od soudu s čistým štítem. Další soud se týká sporu, kdy Eminem ohrožoval pistolí muže, jenž líbal jeho ženu. Eminem dostane podmíněný trest.

Manželství s Kimberley je velmi problémové a tak se pár rozvádí.

Brzy ho kontaktuje otec, který jednoho dne spatří svého syna v televizi jako slavnou osobnost a rozhodne se jej oslovit. Píše mu dopisy, ve kterých žádá Eminema o setkání. Tvrdí, že kdysi od rodiny neodešel, ale naopak Eminemova matka byla ta, která rodinu zničila a nedovolila mu svého syna vidět. Eminem však otci nevěří a myslí si, že chce jen těžit z jeho slávy. Proto se s ním nesejde.

Další svatba, další rozvod

Píše se rok 2001 a Eminem posbírá několik starých přátel z Detroitské undergroundové scény, aby s nimi vytvořil skupinu D12. Vydávají album Devils night. O rok později vydává Eminem další sólové album s názvem The Eminem show. Během těchto let už je považovaný za stálici americké i světové hudební scény. Dává se znovu dohromady s Kimberly a roku 2004 vydává další album, které obsahuje například píseň Like toy soldiers nebo Mockingbird. V této skladbě zpívá o své dceři, která je pro něj vším. O dva roky později se pár znovu bere. Po několika měsících je však jasné, že spolu nemohou vycházet a tak se definitivně rozvádí. Začíná velký soudní spor o jejich dceru Hailie. Eminem přestává skládat hudbu. Opět propadá alkoholu a drogám. Roku 2007 málem zemře na předávkování.

Když bych přijel do nemocnice o 2 hodiny později, už bych nežil.

Po nějaké době se postaví znovu na nohy a závislosti se zbavuje. Posléze vleklý a mediálně sledovaný spor o dceru vyhrává a ujímá se jejího opatrovnictví. Soud mu svěří i další děti jeho bývalé manželky. Eminem adoptuje i holčičku, kterou jeho exmanželka zplodila, když Eminema podvedla. Celkem tak vychovává 3 děti. Slavný rapper pak konečně začíná skládat novou hudbu a po pěti letech vydává další album Relapse a hned o rok později desku Recovery. Jeho hudba se změnila. Už si jen nestěžuje na život, ale snaží se lidi inspirovat a motivovat, aby zlepšili svůj život. Tato deska mu pak vynese cenu Grammy za nejlepší rapové album. Jedná se navíc o nejprodávanější desku roku 2010.

Později vydává další alba. Jsou komerčně úspěšná a vynáší mu mnoho ocenění. Eminem se začíná angažovat také ve filmovém průmyslu. Ztvárnil hlavní roli ve filmu 8. Míle, který je inspirovaný jeho životem. Pro tento snímek také složil píseň Lose yourself, která dokonce vyhrála oscara. Se svojí společností Shady records vytvořil i soundtrack k filmu Bojovník.

I přestože mu zpočátku jako bílému rapperovi nikdo nevěřil, stal se nejúspěšnějším rapovým interpretem historie a hlavně díky němu se rap posunul z undergroundových klubů a stal se komerční hudbou.

Jeho dcera Hailie je dnes dospělá, věnuje se tanci a studuje psychologii.

Naučil jsem se, jak nebýt na všechno naštvaný a uvědomil si, jaké mám v životě štěstí.

Profil osobnosti

Inspiroval Tě tento článek?

6 Points
+1 bod -1 bod

Ed Sheeran skládá písně i pro Justina Biebera | Zajímavosti

Ed Sheeran: Životní příběh skromného miliardáře