- Víte kdy a kde získal přezdívku Freddie?
- Jaké nepravdy se o Mercurym a kapele Queen objevily ve filmu Bohemian Rhapsody?
- Nebo jak se reálně dostal ke kapele Smile, která se později s příchodem Freddieho přejmenovala na Queen?
Freddie Mercury studoval v Indii
Freddie Mercury je samozřejmě pouze pseudonym. Přezdívka Freddie vznikla až na internátní škole v Bombaji. Původním jménem Farrokh Bulsara se narodil na Zanzibaru 5. září 1946. Jeho rodiče byli Pársové, tedy členové indické, původně perské, komunity, která vyznává zoroastriánské náboženství. Když bylo Freddiemu 9 let, byl poslán do Bombaje na internátní školu St. Peters. V takhle nízkém věku musel opustit svého otce, mladší sestru Kashmiru a především svoji drahou matku, se kterou měl velmi silný vztah.
Už od malička ho zajímá hudba a tak se na škole naučí hrát na klavír a také zde založí svoji první kapelu. Je rok 1958 a kapela se jmenuje The Hectics. Právě tehdy Mercury dostává svou přezdívku, která ho pak provází celý život. Kapela se ale rozpadá, když se Freddie rozhodne vrátit domů.
Freddie Mercury vděčí za svou slávu krvavé revoluci na Zanzibaru
Píše se rok 1964 a na Zanzibaru vypukne krvavá revoluce. Freddie i s rodinou prchá do Londýna. Tam se Freddiemu začne plnit jeho osud stát se hudební ikonou. Skoro se dá říct, že kdyby krvavá revoluce na Zanzibaru neproběhla, rodina by pravděpodobně nikdy neodešla do Londýna a o nějakém Freddiem Mercurym bychom si tu dnes ani nepovídali.
Zpočátku to ale na žádné velké Londýnské úspěchy nevypadá. Freddiemu se nedaří ve škole. Tedy až na jeden předmět – umění. Roku 1966 tak nastupuje na uměleckou školu Ealling College of Art. Nové prostředí Freddiemu hodně pomáhá. Bydlí v Londýně, který byl v této době velmi živým a vzrušujícím místem s kulturou pro mladé a studuje kvalitní uměleckou školu, která se později ukázala být velmi dobrou volbou.
Během studií se seznamuje se zpěvákem Timem Staffellem. Tento muzikant účinkuje v kapele Smile a s Freddiem, tehdy ještě Farrokhem Bulsarou se už na škole spřátelí. Později ho seznámí i s dalšími členy skupiny Smile – Brianem Mayem a Rogerem Taylorem, se kterými Freddie dokonce chvíli bydlel. Tim ale kapelu brzy opustí a prvním náhradníkem na jeho místo je právě Freddie. Všechny zaujme jeho zajímavá barva hlasu a velký rozsah. Chlapec ze Zanzibaru si tak může konečně vyzkoušet, jaké je to zpívat před lidmi. Tehdy také začíná jeho vztah s Mary Austin. Dívka, která má oba rodiče hluché, si ho oblíbí pro jeho sebevědomí a ohromnou laskavost. Freddie ji brzy požádá o ruku a dojde k zasnoubení.
Vznik kapely Queen
S Freddieho příchodem do kapely začínají velké změny. Zpěvák vymyslí nový název Queen. Kdyby si tento název neprosadil, mohli jsme kapelu znát pod jménem Grand Dance. To se totiž líbilo Brianovi a Rogerovi. Zároveň začíná skládat jiný typ hudby, než jaký kapela hrála a brzy si vytvoří umělecké příjmení Mercury. Jméno Freddie a příjmení Mercury si pak nechá oficiálně zapsat i na úřadě.
Queen ještě chybí kvalitní baskytarista po nějaké době hledání ho najdou v Johnu Deaconovi. John to na začátku neměl jednoduché, skupina hrála už s jinými baskytaristy a nevěděl, jestli bude skupině opravdu dobrým přínosem. Nakonec to ale zvládl a tato formace pak společně pracovala na prvním albu se stejným názvem – Queen. Po jejím vydání se sice žádné velké úspěchy nedostavily, všichni členové ovšem věděli, že je to minimálně slibný začátek.
Ten největší úspěch přichází až v listopadu roku 1975 s albem A night at the opera, jehož součástí je i známá skladba Bohemian Rhapsody. Píseň se dostává na 1. místo britské hitparády a drží se tam ještě dalších 9 týdnů. V tento moment začíná pro Freddieho jízda největšího úspěchu a slávy.
Freddie buduje svou image a zjišťuje, že je gay
Spolu s úspěchem mu začíná růst i sebevědomí a začíná dávat na odiv své extravagantní chování. Začíná se netradičně oblékat, lakovat si nehty na černo a nechá si narůst knírek, kterým chtěl údajně zakrýt svůj výrazný předkus. Na pódiu pak předvádí zvláštní pohyby, díky kterým se brzy stane miláčkem davu.
V Anglii už je kapela velmi známá, ale pozornost po celém světě jí získá až album The game, které se stalo nejprodávanějším v USA. Freddie vede divoký život plný večírků, alkoholu a do své vily v londýnské Čtvrti Kensington si zve i známé osobnosti jako princeznu Dianu. Díky hektickému životu, kdy potkává spoustu lidí, si postupně uvědomuje, že je gay. Jeho vztah s Mary, která je i tak jeho spřízněnou duší, proto ukončí. Během dalších let vystřídá spoustu milenců, ale Mary má v jeho životě až do konce stejně nejdůležitější místo.
„Všichni milenci se mě ptali, proč nemohou nahradit Mary. Ale to je jednoduše nemožné.“
Dlouhé roky koncertování, nahrávání hudby a večírků pak vedly k nejznámějšímu vystoupení kapely Queen – koncertu Live Aid. Dne 13. července 1985 se koná jejich dvacetiminutové vystoupení na charitativním koncertě na stadionu Wembley v Londýně. Koncert přenášelo 13 družic pro 1,6 miliard televizních diváků na celém světě. Na koncertě, jehož výtěžek byl určen obětem hladomoru v Etiopii, vystoupili i Paul McCartney, David Bowie, Madonna, U2, The Who a další hvězdy tehdejšího hudebního světa.
V roce 1987 se Mercury dozvídá, že trpí nemocí Aids. Ačkoliv má z nemoci strach, uvědomuje si, že jeho prostopášný životní styl přesahoval obvyklé výstřelky rockových hvězd. „Měl jsem víc milenců než Elizabeth Taylorová,“ chlubíval se Mercury přátelům.
V témže roce Freddie navázal spolupráci s operní pěvkyní, kterou obdivoval už od roku 1981.
Ještě 6 let před jejich spoluprací Mercury navštívil londýnský Royal Opera House, konkrétně představení Luciana Pavarottiho. Ačkoliv výkon operního pěvce byl působivý, britský zpěvák tehdy odcházel uchvácen z hlasu, který naopak Pavarottiho doprovázel. Ten patřil právě sopranistce Caballé, rodačce z Barcelony.
Spojení opery a rocku
V roce 1987 pak Mercury pronesl. „Přesouvám se k opeře. Zapomeňte na Rock and Roll“! Oba se pak domluvili na společném vystoupení. Spojení rockového zpěváka a španělské operní divy bylo tehdy nevídané. Rovněž jejich společná pódiová prezentace působila nezvykle, zejména kvůli Mercuryho přebytečné energii. Nejdůležitější však bylo to, že dvojice přistoupila k projektu s absolutním odhodláním, nadšením a s čistým záměrem – nešlo o žádný kalkul, cílem bylo naopak vytvořit něco výjimečného.
Titulní píseň „Barcelona“ jejich společného alba spojovala zpěvákův obdiv k opeře jako žánru a operní vokály španělské pěvkyně, to celé s orchestrální podporou. Po pěti letech od vzniku, tedy již po Mercuryho smrti, se anglicko-španělský duet „Barcelona“ stal oficiální hymnou olympijských her v roce 1992, které se konaly právě v katalánské metropoli.
Na konci života se Freddie přesouvá do švýcarského města Montreaux, kde natočí několik nahrávek a poslední dva roky svého života stráví za zdmi bohatě zařízeného domu na londýnském předměstí Kensigton. Stará se o něj Mary Austin, jeho bývalá snoubenka a celoživotní přítelkyně a společnost mu dělají jeho perské kočky, kterých má plný dům.
Freddie Mercury umírá 24. listopadu 1991 kolem 19. hodiny na zápal plic.
Jeho popel byl dle všeho rozptýlen ve švýcarském Montreux na břehu Ženevského jezera. Nechtěl prý, aby jeho tělo někdy vykopali ze země, podobně jako se to stalo u jiných známých osobností. Pohřební obřad byl přitom proveden zoroastriánským knězem, takže svému náboženství zůstal věrný až do konce života. Většinu svého majetku včetně obrovské vily odkázal Mary Austin.
Film Bohemian Rhapsovy vs realita
Ne vše co se ve filmu o Freddiem a kapele Queen říká, je pravda. Proto bychom rádi některé chybné informace uvedli na pravou míru. Srovnáme zde také některé informace uvedené ve filmu Bohemian Rhapsody.
Vztah Freddieho a Mary nikdy úplně neskončil
Freddie Mercury a Mary Austin tvořili pár šest let a nikdy se nevzali. Během vztahu byl Freddie své partnerce nevěrný s muži a jejich rozchod nebyl tak bolestivý, divný a zdlouhavý jako ve filmu. Mary uvedla, že se jejich vztah pouze změnil. Z partnerky se stala blízká přítelkyně a důvěrnice. Liší se i způsob, jakým Freddie požádal Mary o ruku ve filmu a jak to bylo doopravdy. V reálném životě Mercury zabalil prstýnek jako vánoční dárek do obří krabice, ve které bylo několik menších krabic a v té nejmenší pak prsten.
Freddiemu nebyla oznámena jeho diagnóza před koncertem Live Aid
Zpěvák se dozvěděl, že má AIDS až v roce 1987, tedy dva roky po Live Aid. Právě tento fakt vyvolává nejvíce kritiky. Prý je to urážka pro Mercuryho, když snímek tvrdí, že jeho nemoc měla co do činění s jeho rozhodnutím se koncertu účastnit.
Mercury se se svým partnerem Jimem Huttonem neseznámil na večírku
V reálu se Hutton živil jako kadeřník v hotelu Savoy. Dvojice na sebe narazila poprvé v roce 1984 v jednom nočním klubu. Zpěvák pozval Huttona na drink, ten ale odmítl. Měl tehdy partnera. Následující rok se potkali znovu, na podruhé už se z nich stal pár.
Když Mercuryho poznal, Hutton podle svých slov netušil, kdo to je. Když mu Mercury svůj hvězdný status odhalil, kadeřník prý zůstal v klidu. Po Mercuryho boku zůstal i poté, co se na jaře 1987 dozvěděl o jeho fatální diagnóze. Dokonce odmítl pobídku zpěváka, aby si našel někoho jiného. Zůstal s ním až do jeho smrti. V roce 1990 Hutton sám zjistil, že je HIV pozitivní. I u něj se rozvinula nemoc AIDS. Roku 2010 zemřel na rakovinu plic.
Ve filmu se kapela rozpadla
Ve skutečnosti se ale kapela nikdy nerozpadla. Mercury se do vlastních počinů pustil s požehnáním spoluhráčů. Queen si po vzájemné dohodě naordinovali klid od společného nahrávání, Mercury ho využil pro své projekty a nebyl jediný ze členů skupiny, kdo to tak udělal.
Profil osobnosti