- Proč nosí na svém dresu číslo 68?
- Kolik gólů za svou kariéru nastřílel?
- A chystá se vůbec někdy s hokejem skončit?
V dubnu roku 1972 se v Praze odehrával světový šampionát v hokeji, na který pamětníci dodnes s láskou vzpomínají. Tehdejší československý tým se totiž loučil ziskem trofeje vůbec nejcennější: zlaté medaile. Ten rok však vstoupil do dějin hokeje ještě z dalšího důvodu. V nedalekém Kladně přišel na svět dva měsíce před zmiňovanou událostí chlapec, který se zanedlouho měl stát hokejovým fenoménem. Dostal jméno Jaromír.
Na ledě byl dříve, než ve školní lavici
A nebyl to žádný drobeček! S více než pěti kilogramy byl dost možná nejtěžší dítě, které v Kladně toho roku přivedli na svět. Snad již tehdy leccos napovídalo tomu, co jednou bude z Jaromíra kterého doma čekala o šest let starší sestra Jitka.
Sportovně založený hoch rozhodně nezahálel. Na led se s hokejkou v ruce poprvé vydal s tatínkem ještě před tím než zasedl do školních lavic. Od té doby už ho hrátky s pukem neopustily. Brzy se stal nepostradatelným členem místního klubu Poldi. Trenéři byli z nového objevu doslova nadšení a pověst o mladém talentu se rychle rozkřikla.
Číslo 68 používá na počest dědečka.
Začínal v dresu s vyšitou patnáctkou na zádech. Později si však sám zvolil číslici pod kterou ho dnes zná i ten, kdo se v hokeji příliš neorientuje. Již méně se však ví, že legendární „šedesát osmička“ má připomínat rok úmrtí Jágrova dědečka. Ten totiž přišel o život při sovětské okupaci Československa v roce 1968.
Tvrdý trénink se mu vyplatil
Studium na stavební průmyslovce talentovaný Jaromír nedokončil, aby se mohl naplno věnovat právě hokeji. Maturitu si dodělával až ve třiceti letech. Pravdou však je, že ke sportovním úspěchům by mu žádná učebnice nepomohla. Proto hokejista který dnes váží přes metrák a na svět shlíží z výšky 186 centimetrů, místo studia raději trávil část tréninkem. Notoricky známé jsou dnes historky o tom, jak jako malý kluk denně prováděl tisíc kliků a tisíc dřepů aby si vypěstoval svaly jako ze železa a připravil špičkovou formu pro zápasy. To se mu rozhodně vyplatilo.
Už v šestnácti hrál mezi dospělými a dva roky na to si jej vyhlédli v americkém Pittsburgu.
Rozhodnutí podepsat smlouvu bylo pro Jaromíra více než rozumné. Hned svou první sezonu v zámoří totiž nemohl zakončit úspěšněji. Když nad hlavu zvedal legendární Stanleyův pohár, prožíval okamžik o kterém – často marně – sní většina hokejistů i jejich trenérů po celou kariéru. Jágrovi se to povedlo v pouhých devatenácti letech. Tato událost jakoby symbolicky odstartovala další kapitoly veleúspěšného hokejového příběhu Kladenského sportovce. Cennou trofej pro vítěze NHL získal v příštím roce znovu a jestli si jeho talentem do té doby někdo nebyl jistý, všechny pochybnosti se po tomto vítězství určitě rozplynuly. Vedení pittsburských tučňáků si mohlo mnout ruce – sázka na tak cenného hráče se totiž podaří jen ve velmi výjimečných situacích.
Jágr strávil v dresu Pittsburgu celkem jedenáct let a po celou dobu pilně pracoval na přepisování historických tabulek. Než tým v roce 2001 opustil, stihl několikrát překonat rekordy v počtu vstřelených gólů asistencí i získaných bodů. Sbíral jedno prestižní ocenění za druhým. Opakovaně byl volen nejužitečnějším hráčem turnajů a stal se držitelem prestižní Heart Memorial Trophy udělované americkými novináři.
V Americe se zrodila legenda
Pittsburg byl první, nejdelší a zřejmě nejvýznamnější zastávkou v jeho hokejové cestě po severoamerickém kontinentu. Rozhodně však nebyl zastávkou jedinou. V následujících letech cestoval napříč celými Spojenými státy a podepsal smlouvu se sedmi dalšími kluby. Postupně hrál v dresu Washingtonu, New Yorku, Philadelphie, Dallasu, Bostonu a New Jersey, aby nakonec zakotvil u floridských Panterů.
Během bezmála čtvrtstoletí trvajícího pobytu v NHL odehrál na dva tisíce zápasů, vstřelil více než osm set gólů a stal se mimo jiné nejstarším strůjcem hattricku, když v roce 2015 ve svých 43 letech překonal amerického hráče Gordieho Howea.
V Rusku si uvědomil, že se za své vyznání nemusí stydět.
Sedmadvacetileté angažmá v zámořské lize přerušil jen krátce, to když v letech 2008-2011 strávil tři sezony v ruské KHL. Pobyt v Avantgardu Omsk pro něj měl vedle nových hráčských zkušeností i jeden poněkud překvapivý přínos – změnil totiž svůj postoj k víře. Pravoslavný křesťan Jágr, který se nechal pokřtít již v roce 2001 a o svém náboženském založení předtím již několikrát otevřeně promluvil, si prý teprve v Rusku uvědomil, že se za své vyznání přece nemusí stydět. Dnes tak není žádným tajemstvím že se pravidelně modlí a ve své hráčské kabině má umístěnou sošku Madony.
Tato otevřenost a upřímnost je vedle nesporného sportovního nadání zřejmě dalším z důvodů proč na Jágra nedají dopustit miliony fanoušků. A on jim vychází vstříc – na svých profilech na sociálních sítích zveřejňuje perličky z osobního i hokejového života. S každým se snaží být zadobře, všem tyká a poněkud překvapivě se nevyhýbá ani novinářům. Ti si ho všimli již jako jedenáctiletého chlapce, kdy o něm v regionálním deníku vyšel krátký článek. Svůj první rozhovor pak poskytl v sedmnácti. Od té doby ze sportovních rubrik v podstatě nikdy nezmizel. Desetkrát zvítězil v anketě Zlatá hokejka o nejlepšího českého hokejistu. V roce 2005 se stal sportovcem roku. O pět let později jako teprve čtvrtý hokejista v historii přebírá z rukou tehdejšího prezidenta Václava Klause medaili Za zásluhy o stát v oblasti sportu. Bylo tak jen otázkou času kdy bude uveden do Síně slávy českého hokeje. K tomu došlo v roce 2008 a Jágr se definitivně zařadil po bok legendárních jmen jako Antonín Bubník, Ivan Hlinka nebo Dominik Hašek.
Jágr dělá Česku dobrou reklamu
Stránky novin plní nejen zásluhou svých úspěchů v NHL ale především díky tomu, že se na dlouhá léta stal hlavní tváří české národní reprezentace. Poprvé reprezentoval Československo na mistrovství světa v roce 1990 a od té doby oblékal národní dres na světových šampionátech ještě devětkrát. S českým týmem získal dvě zlata a dva bronzy ze světových mistrovství a prožil legendární zlatý úspěch na olympijském stadionu v Naganu v roce 1998. Nechyběl ani na olympijských hrách v Turíně a o čtyři roky později ve Vancouveru, kde celou výpravu vedl z pozice vlajkonoše a odjížděl nakonec s bronzovou medailí na krku. V celé hokejové historii se zatím jen sedmadvaceti hráčům povedlo získat v kariéře tři nejcennější tituly, jakých je v tomto sportu možno dosáhnout: vítězství ve Stanleyově poháru, zlato z olympiády a světového šampionátu. Jaromír Jágr je jedním z nich.
Konec reprezentační kariéry oznamoval dvakrát – poprvé to bylo po čtvrtém místě na MS v Minsku v roce 2014, tedy když mu bylo 42 let. Nakonec jej však fanoušci mohli spatřit na ledě ještě o rok později. Rozloučil se stylově: na domácím šampionátu dal celkem šest gólů u tří asistoval a odcházel jako nejužitečnější hráč celého turnaje. Od té doby za Českou republiku již nehrál a fanoušci tehdy požadovali jediné: Jágra na Hrad!
Hokej hraje déle, než bývá zvykem
V kariéře v NHL však Jágr s plným nasazením pokračuje dál. Jenže jak postupně přibývají góly, body i rekordy, přibývají samozřejmě také i roky. Jágrovo angažmá na ledě trvá již bezmála tři desetiletí a už teď je více než dvakrát starší, než řada spoluhráčů z Floridy. Většina těch, kteří s ním na počátku devadesátých let začínali, již dávno odložila hokejky a začala se věnovat jinému povolání. Jako by v něm hořel neuhasitelný žár ženoucí ho kupředu, tento pozoruhodný muž je živoucím důkazem toho, že věk je jenom číslo. Možná trochu ztratil na rychlosti, vše ale vynahrazuje svou silou. A stále se neobejde bez svých rituálů:
Nedá dopustit na precizně vybroušené brusle, před zápasem se pomodlí, každou hokejku obmotá červeným páskem a po zápase na hlavu nasadí pletenou čepici.
Když v roce 2012 slavil čtyřicáté narozeniny, nemohl se vyhnout opatrným otázkám, jak dlouho ještě hodlá na ledu zůstat. Tehdy věděl jistě, že jen tak končit se rozhodně nechystá. Dnes je Jaromírovi přes 45 let a je čtvrtým nejstarším hokejistou který se kdy v NHL vyskytoval. Ten vůbec nejstarší, již zmiňovaný Gordie končil kariéru ve věku 52 let a 11 dní. hvězdný Jágr již několikrát připustil, že pokud zdraví dovolí, nevidí důvod k tomu, aby se nepokusil jej dohnat či dokonce překonat.
Jágrův příběh připomíná pohádku – inspiruje a fascinuje. Když zadáte do vyhledávače jeho jméno, nabídne vám před šest set tisíc výsledků. Na Facebooku mu fandí tři čtvrtě milionu lidí. Vyšlo o něm deset knih včetně životopisu. V roce 2005 nechybělo málo a býval by zvolen jako vítěz ankety Největší Čech. tu nakonec vyhrál Karel IV.
Jágr prorazil i v reklamě
Nezaměnitelná vizáž kterou si díky husté kštici nelze s nikým splést, je naprosto dokonalým marketingovým nástrojem. Kdyby se Jágr nerozhodl věnovat se hokeji, bez potíží by se uživil jako reklamní herec. Na televizních obrazovkách se v jiné než hokejové roli poprvé objevil ve dvaadvaceti letech ve spotu pro kola Olpran, následně si zahrál v reklamě na televizní pořad Bingo, propagoval legendární žvýkačku Bubble Tape a na několik let spojil svou tvář se sázkovou společností Sazka, pro kterou se mimo jiné proměnil v Santa Clause. Vodňanská drůbež jej angažovala v přestrojení za obrovské žluté kuře a nedávno nafotil kampaně pro Klenoty Aurum a mobilní telefony Huawei.
Krásné ženy a hazard
A ještě něčím je Jaromír proslulý: v jeho blízkosti se vždy vyskytují krásné ženy. Jeho první partnerkou byla modelka Iva Kubelková, později čtyři roky žil s bývalou slovenskou miss Andreou Verešovou. Krátké románky prožil i s moderátorkami Nicol Lenertovou, Lucií Borhyovou a Innou Puhájkovou. Modelkou je i jeho současná partnerka, o dvacet let mladší Veronika Kopřivová.
Že se hokejem dá více než slušně uživit, o tom by mohl Jágr vyprávět. Za jediné utkání inkasuje v průměru více než milion korun. Jenže když člověk přijde rychle k velkým penězům, často je také rychle a bezmyšlenkovitě utrácí.
V jednom rozhovoru také přiznal, že na internetu prohrál dohromady 950 tisíc dolarů.
Jágr si velmi oblíbil hazard. Přestože opakovaně prohlašoval, že nemá s gamblingem problém, později musel vyjít s pravdou ven. V roce 2003 prosázel půl milionu dolarů na hazardní webové stránce CaribSports. Aby to nestačilo, měl ve stejném roce co dočinění také s americkým daňovým úřadem, kterému dlužil tři miliony dolarů. V jednom rozhovoru také přiznal, že na internetu prohrál dohromady 950 tisíc dolarů. Kvůli své zálibě se v roce 2011 dostal na deváté místo v žebříčku největších gamblerů ze světa sportu. Dnes je však již dobře ponaučený a hazardu se naštěstí vyhýbá.
Jágr vydělal majlant
Po čtvrtstoletí svého angažmá v zámoří má na kontě v přepočtu více než dvě miliardy korun. Již před třemi lety se tak stal hokejistou, který v NHL vydělal historicky nejvíce peněz. A jeho jmění se navyšuje s každou další sezonou. Jágr vlastní několik luxusních nemovitostí jak v Česku, tak v Pittsburgu či na Floridě. Tam momentálně žije v šestadvacetipatrové výškové rezidenci Tao at Sunrise se čtyřmi stovkami bytů. Součástí luxusního komplexu určeného pro hokejisty Panthers je bazén s vířivkou, tenisový kurt, fitness centrum, nebo golfový resort. Měsíční nájem zde stojí průměrně padesát tisíc korun.
Když však přijde řeč na to kde se Jágr cítí být doma – má jasno. Jeho srdce totiž stále patří rodnému Kladnu které hrdě uvádí jako adresu svého trvalého bydliště. Nedávno se stal většinovým majitelem zdejšího hokejového klubu a nesmírně rád se sem vrací. Možná i proto ho Češi tolik uznávají.
Profil osobnosti