zdroj: koláž Storiomag.cz
in ,

Jim Carrey rozesmál celý svět, sám ale propadl depresím

  1. Do jaké role se ponořil natolik, že málem přišel o rozum?
  2. Proč nedokončil střední školu, i když je velmi chytrý?
  3. A kam až sahají začátky jeho komediantství?

Kdo je Jim Carrey

Celým jménem James Eugene Carrey, kterého všichni známe ze stříbrného plátna a televizních obrazovek jako veselého a charizmatického herce, je jinak velmi komplikovanou osobností. Posledních několik let bojoval s depresemi, ale také s otázkou významu svého bytí na této planetě. Zároveň se potýkal s krizí identity.

Všechny psychické problémy eskalovaly v roce 2015, kdy se jeho tehdejší přítelkyně, třicetiletá Cathriona White, předávkovala léky. Po této události se na celé 4 roky Jim úplně uzavřel do sebe, a odmítal veškeré filmové pracovní nabídky.

Teprve nedávno, v roce 2020, jsme mohli Jima vidět v novém filmu. Je jím snímek Ježek Sonic, kde Carrey ztvárnil roli lehce šíleného Doktora Robotnika. Než k tomuto všemu ale Jim Carrey došel, musel absolvovat velmi dlouhou cestu. A právě v dnešním videu se jeho dosavadní život pokusíme zmapovat.

Deprese zdědil Jim Carrey nejspíš po matce

Malý Jim přichází na svět 17. ledna 1962 ve městě Newmarket v kanadském Ontariu, a to jako nejmladší ze čtyř dětí. Jeho starší sourozenci se jmenují John, Patricie a Rita. Zajímavé je, že se Jim narodil ve stejný den, jen o 13 let později, jako jeho budoucí vzor – komik Andy Kauffman. Chlapcovi rodiče jsou Kathleen Carrey, která často trpí depresemi, a jazzový saxofonista a účetní Percy Joseph Carrey, jenž měl rovněž velký komediální talent, ale bohužel se ho nikdy nesnažil prosadit. Rodina má zároveň kořeny ve Francii.

Chlapcovo dětství rozhodně není žádný med. Nevyrůstá totiž v příliš velkém blahobytu – přesně naopak. Jistý čas žije s rodinou v karavanu a musí už jako malý pracovat, aby i on přispěl svou troškou do rodinného rozpočtu. Již během dětských let v něm jeho okolí vidí velkého komika, a zřejmě tehdy ještě nikoho nenapadne, že by tento malý kluk mohl jednou dobýt Hollywood jako král komedie. Třeba pokud jde o Jimovo umění napodobovat výrazy jiných lidí, to už začíná pilovat jako malý kluk. Údajně vše začne situací, kdy Jim dostane jako domácího mazlíčka myš. A protože ví, že se jí jeho matka bojí, rozhodne se zvíře pustit z klece ven. Vylekaná maminka pošle syna do pokoje, aby zde zpytoval svědomí. K tomu ale úplně nedojde. Jim namísto přemýšlení nad svými hříchy sedí na posteli, naproti které má zrcadlo, a začne vytvářet nejrůznější vtipné obličeje. Brzy je v tom opravdu dobrý, a protože svou matku Carrey miluje, jeho první vtipné skeče patří právě jí. Snaží se jí rozveselit a vyvést z depresí doma v obýváku. Své komediantství nakonec projevuje i ve škole, kde se brzy stane třídním bavičem.

Nejprve se snažil prosadit jako stand-up komik

Velkým chlapcovým vzorem je v době dětství již zmíněný komik Andy Kauffman, a když je Jimovi 15 let, napadne ho, že by mohl jít po stopách svého idola. Jeho první vystoupení v jednom Torontském klubu je ovšem propadák a Carrey o svém talentu začíná pochybovat. Naštěstí to ale nevzdá a na svých stand-up vystoupeních neustále pracuje. Vedle toho v 16letech opustí školu, což je škoda, protože je jinak velmi dobrým studentem. Musí začít pracovat v továrně, aby pomohl srovnat finanční problémy své rodiny. Ta mu zase na oplátku dává velkou porci podpory, a povzbuzuje ho v kariéře stand-up komika. Zejména pak otec, který o Jimův talent pečuje tak, jako by šlo o druhou šanci jeho samotného. V roce 1979, tedy v době kdy Jim už umí komunikovat s publikem, a rodina je na tom zároveň o něco lépe, ukončí práci v továrně a sbalí si kufr. Odjíždí pokoušet štěstí do Hollywoodu.

V Los Angeles začíná vystupovat v The Comedy Store, kde se potkává se svou budoucí manželkou Melissou Womer, která zde pracuje jako servírka. Brzy spolu začnou tvořit pár. Roku 1982 se pak Carrey objevuje v televizní stand-up show The Evening at the Improv, což ho následně dostane do filmu Introducing Janet a do seriálu The duck factory. Vystupuje i v pořadu In living color, kde zůstane ještě dalších několik let a který se dočká čtyř cen Emmy. Jeho vystupování mu v letech 1984 až 1994 přinese mnoho filmových i televizních rolí, bohužel ani jedna není ničím významná. Snímky které natáčí, se většinou velkého úspěchu nedočkají.

Mimo profesi se mu v osobním životě daří mnohem lépe. V roce 1987 si řekne ano se svou partnerkou Melissou Womer a ještě toho roku se jim narodí dcera Jane Erin Carrey. Rodinné štěstí mu naruší až v roce 1989 tragická zpráva, že jeho milovaná matka v jednašedesáti letech umírá na selhání ledvin. Smutné je na tom mimo jiné i to, že se nedočkala synova světového úspěchu, kterého Jim dosáhne jen o pár let později.

Jim Carrey sám sobě vystavil pomyslný šek na 10 milionů dolarů. Možná i proto dosáhl velkého úspěchu.

Za jeho průlomem dost možná stojí i jeho schopnost vizualizace. O Jimovi je totiž známá jedna historka s vypsaným šekem na 10 milionů dolarů. Tak moc si vizualizuje své přání být slavným a dobře placeným hercem, že sám sobě na přelomu roku 1991 a 1992 vypíše šek na 10 milionů dolarů. Ultimátum na to, aby se tento šek stal skutečností, má do díkuvzdání o tři roky později. A to také stihne. Za film Blbý a Blbější, který je uveden v prosinci 1994 má dostat zhruba 1 milion dolarů. To ale nakonec tvůrci tohoto filmu musí ještě přehodnotit. Může za to úspěch Jimova jiného filmu Ace Ventura: zvířecí detektiv z února 1994, a Maska z července stejného roku, za který je mimochodem nominován na Zlatý Glóbus. Tyto dva filmy katapultují v Hollywoodu Jima Carreyho na pozici TOP celebrity, takže se logicky musí navýšit i jeho honorář za snímek Blbý a Blbější. Za účinkování nakonec inkasuje přesně 10 milionů dolarů a jeho vysněná představa se naplní.

Ani druhý rodič si neužije Jimův splněný sen

I přes to, že je rok 1994 pro tohoto mladého herce velmi úspěšným, v osobním životě dostává další ránu. Zhruba tři týdny po premiéře filmu Maska, 13. září, umírá Jimovi na Alzheimera jeho otec. A protože se Carrey starší s chorobou potýkal delší dobu, slávu svého syna si prakticky neuvědomoval.

V roce 1995 Jim natáčí druhý díl Ace Ventury: Volání divočiny, a Batman navždy. Údajně zběsilé pracovní tempo Jima Carreyho a jeho manželky Melissy Womer, která se ze servírky také posunula na post herečky, má negativní vliv na jejich vztah, a tak se tento pár rozvádí. V roce 1996 se Jim znovu ožení a to s Lauren Holly, se kterou se poznal při natáčení filmu Blbý a Blbější. Toto manželství ale nevydrží dlouho, a hned po devíti měsících se rozpadá.

Je rok 1996 a herec se dočká velkého osobního úspěchu s filmem, který kritikou ani diváky není dobře přijat, ovšem pro Carreyho jde o důležitý milník v jeho kariéře. Jde o snímek Cable Guy. Jim za projekt, který režíruje Ben Stiller, zinkasuje honorář 20 milionů dolarů. A stává se prvním mužem, který obdrží za práci na filmu tak vysokou částku.

Jim Carrey se rázem stává nejlépe placeným hercem světa.

Jeho další nominace na Zlatý Glóbus přichází s filmem Lhář Lhář z roku 1997, nominaci ale nepromění. To však není až taková katastrofa, protože ocenění získá hned rok na to. Znáte film Truman Show? Pokud ne, možná byste to měli velmi rychle napravit, bez pochyby se totiž jedná o jeden z nejlepších Jimových filmů. Příběh prozkoumává moc médií a stále méně zřetelnou hranici mezi skutečností a jejím mediálním obrazem.

Carreyho role v tomto filmu se lehce liší od těch předchozích, a to protože není ryze komediální, ale spíše dramatická. Jim o roli tak moc stál, že odsouhlasil i nižší honorář, než běžně dostával. Tedy 12 milionů dolarů. Jak už jsme ovšem naznačili před chvílí, herci tato role nepřinese jen další peníze, nýbrž třetí nominaci na Zlatý Glóbus, kterou proměňuje a ocenění konečně získá. Film s rozpočtem 60 milionů dolarů je mimo dobré kritiky přijat i diváky, kteří tvůrcům nakonec přinesou výdělek 246 milionů dolarů. A ačkoliv to nikdo nečeká, snímek si svou pozornost získá i mimo svět kinematografie, přesněji v psychiatrii, kde je definována nová civilizační choroba s názvem Trumanův syndrom. Pacienti kteří jím trpí, mají pocit že jejich život je někým řízená reality show a oni jsou jejími nechtěnými aktéry.

K filmu zmíníme ještě jednu úsměvnou zajímavost. Jimovy filmové hlášky z jeho předchozích projektů už jsou před natáčením tak populární, že štáb filmu Truman Show má od produkce přísně zakázáno je na place pronášet, aby Jima neustále neobtěžoval.

Zahrál si také ve filmu českého režiséra Miloše Formana

Dalším počinem, díky kterému herec opět získává Zlatý glóbus, je film Miloše Formana Muž na měsíci. Příběh zachycuje divokou a zábavnou jízdu komika Andyho Kauffmana – od prvních důležitých chvil až po smutný konec. Už na začátku jsme zmínili, že se jednalo velký vzor Jima Carreyho. A protože herec Andyho nechce jen hrát, ale skutečně se jím stát, málem kvůli tomu přijde o rozum.

Jim jakoby se na celou dobu natáčení filmu stal Andy Kauffmanem. Komikem, který často bez ohledu na publikum testoval hranice humoru, a jeho alter egem – Tony Cliftonem. Ani na chvíli z role nevystoupí, všichni ze štábu ho musí oslovovat Andy, z čehož hlavně na začátku není šťastný režisér filmu Miloš Forman, který si Jima Carreyho pro roli vybral na doporučení studia. Carrey na natáčení vyžaduje mít dva karavany – jeden pro svoji postavu Andyho a druhý pro jeho alter ego Tonyho. Jeden den dokonce přijíždí Carrey na plac úplně opilý s pytlem přes hlavu, vykřikuje, že je Tony Clifton a bourá do aut ostatních členů štábu. Během natáčení se setkává i s wrestlerem Jerrym Lawlerem, který zde hraje sám sebe. Toho Jim neustále otevřeně provokuje, až to jednou přežene, když plivne Lawlerovi do obličeje. Zápasník ho chytne za krk a zvedne do vzduchu.

Lawler se později přizná, že ve scéně, kdy musí Carreymu jako Kaufmanovi dát ránu, herce praští mnohonásobně silněji, než je potřeba – jako pomstu za všechny urážky.

Veškeré Jimovo chování během natáčení je dokumentováno a chystáno jako film o filmu. Studio ale nakonec zakazuje film vydat, aby šílené chování Jima Carreyho na place negativně neovlivnilo propagaci filmu, nebo samotného herce. Tyto záběry jsou nakonec použity až v roce 2017 a to v dokumentu od Netflixu, který nese název Jim and Andy: The great beyond.

I přes obrovské úspěchy není Jim Carrey šťastný

Jak už bylo řečeno, Jim Carrey za tuto roli získává svůj druhý Zlatý glóbus. A není divu. Ve filmu ztvárnil Kaufmanna tak věrně, že byli skoro k nerozeznání. Po dotočení tohoto snímku se ale herec začne potýkat s krizí identity a trpí depresemi. A i přesto, že v následujících letech natočí mnoho dalších skvělých filmů, jako například Já, mé druhé já a Irena, Grinch, Božský Bruce, Yes Man nebo I love you Phillip Morris, s Carreym není po jeho psychické stránce vše úplně v pořádku. S každou další rolí čím dál tím víc hledá sám sebe.

Začíná si uvědomovat, že i Jim Carrey, tak jak ho všichni známe, je pouze skvělá postava, kterou stvořil a hrál, protože se lidem zalíbila. On sám se ale cítí být někým jiným. Později se k tomu vyjádří, jako by k němu jeho duše během depresí promlouvala a říkala: Stop, to stačí. Už nechci být tímto charakterem, už pryč s tímto avatarem. Jim říká, že by každému na této planetě přál bohatství a slávu, aby pak stejně zjistil, že to rozhodně není smysl života.

Týden po rozchodu s Jimem spáchá jeho přítelkyně sebevraždu

Roku 2015 se hercovy deprese ještě znásobí, když z jeho života odejde další důležitá osoba. Jeho poslední přítelkyně Cathriona White spáchá sebevraždu hned týden na to, co se s Jimem rozejdou. Předávkuje se léky, a ve svém dopise na rozloučenou uvádí, že již nemá pro co žít a že částečnou vinu za její konec nese právě Carrey, který později dokonce nese na pohřbu v Irsku její rakev. Jim Carrey je zdrcený a Jakoby toho nebylo málo, matka Cathriony podá na Jima žalobu a viní ho ze smrti své dcery. Soud ale rozhodne ve prospěch slavného herce a uzná, že se sebevraždou neměl nic společného. Následně se Carrey stahuje do ústraní a svůj veškerý zájem směřuje ke spiritualismu a duchovnu. Mimo to se začíná věnovat malování, ve kterém byl už na základní škole velmi dobrý. V této chvíli chce vytvářet umění, které nevyžaduje další trhání jeho osobnosti. Snaží se přijít na to, kým je a kým by chtěl být. Všechny tyto roky mu ve finále pomohou k tomu, aby ho dál jeho identita netrápila a našel klid. A to se mu, podle všeho, nakonec také povede.

Poslední dobou začíná opět veřejně vystupovat a na další roky je spojován s dalšími rolemi. A my doufáme, že nás bude skrze obrazovky a plátna rozesmávat ještě hodně dlouho.

 

Profil osobnosti

Inspiroval Tě tento článek?

2 Points
+1 bod -1 bod

Tekashi 6ix9ine: Je kontroverzní raper opravdový gangster?

Příběh legendárních Beatles: Proč se kapela rozpadla?