- Víte, že Karel Gott dostával ve školy trojky ze zpěvu?
- Jak vysoký byl jeho první plat?
- A kdy získal ve Zlatém Slavíku pouze 3 hlasy?
Zpěváka Karla Gotta snad není třeba ani představovat. Nejznámější postava české populární scény a jeden z nejznámějších Čechů za hranicemi naší republiky. Držitel mnoha prestižních ocenění a 42 Zlatých slavíků. Za svůj život nazpíval více než 2500 písní, vydal 300 hudebních alb a prodal na 30 milionů zvukových nosičů. Napsal 5 knih, maloval obrazy, objevil se v desítkách filmů. Stal se doslova fenoménem a vzorem pro několik generací.
Ve škole ho nejvíce baví dějepis a kreslení
14. července 1939 se manželům Karlovi a Marii Gottovým, v tehdejší plzeňské porodnici ve Wenzigově ulici, narodil syn Karel. Bylo těsně před 2. světovou válkou. První roky svého života prožívá malý Kája v Plzni ve čtvrti zvané Petrohrad, později se rodina stěhuje do ulice Nepomucká.
3. září 1945 se z něj stává školák. Začíná navštěvovat Obecnou školu v Plzni – Doudlevcích, která se později přemisťuje do Masarykovy školy na plzeňském Jiráskově náměstí. Na základní škole není zpěv jeho silnou stránkou, jak by se zdálo, dokonce z něj nosí domů trojky. Nejvíce ho baví dějepis a kreslení. Jako dítě měl Karel ještě jednu zálibu – bavily ho pohřby a jeho kreslené prvotiny byly inspirované právě tímto prostředím. V pozdějším věku se pohřbům spíš už vyhýbal.
Karel Gott elektrotechnikem
Po ukončení školy se mladý Karel hlásí na pražskou Uměleckoprůmyslovou školu, kde se chce věnovat kreslení a malování. Bohužel, nebo pro nás spíš bohudík, neúspěšně. Sen o kariéře malíře se pomalu rozplývá. Zklamaný Karel plní přání svého otce a nastupuje do učebního oboru elektromontér pro montáž a provoz průmyslového zařízení. Učí se pro tehdy jeden z nejvýznamnější strojírenských podniků v celé republice, ČKD Praha. Vztah k elektřině si ovšem nikdy nenašel. Za to ho již během učňovských let začala bavit hudba, ke které odbíhal stále víc.
V roce 1957 získává výuční list a nastupuje do ČKD Vysočany jako elektrotechnik ve zkušebně elektrických točivých strojů s platem 6 korun na hodinu. Tímto povoláním splnil sen svému tátovi o tom, že „řemeslo má zlaté dno“ a je třeba se ho držet. Karel jako elektrikář ale šťastný nebyl. Lákala ho hudba, ve které ho všemožně podporovala i jeho maminka Marie.
Pěveckou kariéru odstartoval v kavárně
Karel si tak jde za svým snem a účastní se různých pěveckých soutěží, z nichž jedna je pro něj zlomová. V roce 1958 si ho v soutěži Hledáme mladé talenty všímá významný český hudebník Karel Krautgartner. Gott soutěž sice nevyhrál, ale hudebníka zaujal natolik, že mladému zpěvákovi nabízí vystupování se svým orchestrem. Karel bez váhání přijímá a začíná pravidelně každou středu zpívat v kavárně Vltava. Pro jeho upřímný projev, touhu a nadání bavit lidi, a pro jeho na tehdejší dobu nezvykle vtipné texty písní, si Karel brzy získává srdce mnoha návštěvníků kavárny. O jeho mimořádném talentu se už vedou zvěsti po celé Praze.
Středeční vystoupení ve Vltavě se mění na každodenní.
Když v roce 1962 dostává nabídku na hostování v populárním Divadle Semafor, začíná se mu pomalu plnit jeho sen. Bude bavit lidi profesionálně. V Semaforu poznává Jiřího Suchého, Rudolfa Cortése a Waldemara Matušku, tedy umělce, kteří v té době už něco znamenali. Karel sám na sobě cítí potřebu školit dál svůj hlas. Rozhodne se pro ukončení neslavné kariéry elektrikáře a podává přihlášku na Pražskou konzervatoř. V talentových zkouškách prošel na poprvé. Jeho přísným profesorem zpěvu se stává sám slavný Konstantin Karenin, bývalý tenorista Národního divadla. Gott je pilným a snaživým studentem a výsledky na sebe nenechají dlouho čekat. Mizí dechové potíže, zlepšuje se výslovnost, jeho zpěv se stává čím dál více školeným. Z kavárenského zpěváka se pomalu rodí hvězda české popmusic.
Karel Zlatým slavíkem
V roce 1962 byla poprvé vyhlášena anketa Zlatý slavík, kterou vyhrává Waldemar Matuška. Karel se získanými třemi hlasy se umisťuje na 49. místě z padesáti. Ovšem o rok později vydává píseň Oči má sněhem zaváté, a po ní tuto soutěž vyhrává na celé čáře. S několika málo výjimkami se neochvějně usazuje na první pozici této prestižní soutěže a setrvá tam po několik desetiletí. V tuto dobu ještě sám netuší, že bude mít jednou doma 42 zlatých slavíků.
V roce 1963 se Karel seznamuje s bratry Ladislavem a Jiřím Štaidlovými, začínají vznikat první jejich hity a s nimi přichází i první ocenění. S bratry Štaidlovými v roce 1965 zakládá Divadlo Apollo. O dva roky později odjíždí Karel Gott do centra světového zábavního průmyslu, do samotného Las Vegas. Tady se mu dostává největší školy života. Pravidelně vystupuje na jevištích jednoho nejmodernějších hotelů celého Las Vegas, hotelu Frontier. Na podiu se setkává s takovými osobnostmi, jako jsou Cher, Diana Ross nebo samotný Frank Sinatra. Přestože mu byla nabídnuta možnost zůstat v Las Vegas natrvalo, vrací se Karel po 7 měsících zpět do vlasti.
Las Vegas z něj dotvořilo profesionála, který se okamžitě v Česku usazuje na špici žebříčku popularity a jeho sláva sahá daleko za hranice státu.
Po úspěchu v USA zažívá i úspěchy v Kanadě a v celé Evropě. Nejvíce však v Německu. K jeho jménu se ve světě začal přidávat přívlastek „zlatý hlas z Prahy“ nebo „Sinatra východu“. Jeho vystoupení u nás i v zahraničí doprovází orchestr Ladislava Štaidla a Karel dosahuje nebývalé slávy. Svou popularitu hlavně v německých zemích zvyšuje tím, že některé písničky nazpívá v němčině. Tou nejslavnější je asi Včelka Mája. V Rakousku je dokonce tak oblíbený, že zemi reprezentuje v soutěži Eurovize, která funguje dodnes.
V roce 68 začíná spolupráce Karla Gotta s Karlem Svobodou a rodí se jeden hit za druhým. Slavná Lady Karneval, Mistrál, Nápoj lásky číslo 1, Kdepak ty ptáčku hnízdo máš? nebo Čau lásko. Karel Svoboda se stává Gottovým dvorním textařem.
Kariéra během sovětské okupace
Vpád sovětských vojsk do Československa ohrozil svobodu i našich umělců. Někteří proto utíkají za hranice, jiní zůstávají. Karel Gott mohl z republiky odejít mnohokrát, ale neudělal to. Zůstal věrný zemi a svým českým posluchačům. Jako jeden z mála měl možnost vyjíždět za hranice i potom, co byly uzavřeny. Pro republiku byl totiž něco jako „továrnou na peníze“. Do státní kasy přinesl ročně tolik peněz, co jedna menší továrna. Zároveň zlepšoval jméno státu v zahraničí, což se režimu náramně hodilo.
V roce 1977 dostává Karel Gott titul zasloužilý umělec. Osmdesátá léta jsou jeho nejlepšími léty. Vystupuje u nás i v cizině, jeden hit střídá druhý. Svůj repertoár obohacuje o lidové písničky. Koncertuje až 360x do roka, vydává jedno album za druhým a sbírá za ně stříbrná, zlatá, diamantová i platinová ocenění. Žádaný je v televizních pořadech, přichází nabídky na filmové role.
V roce 1985 získává titul národní umělec jako jediný zpěvák v celé historii naší republiky.
Divoká devadesátá
Krátce před sametovou revolucí, v roce 1989, slaví své padesátiny. Ani po revoluci jeho hvězda nepřestává zářit, i když sám Gott jeden čas o ukončení kariéry uvažoval. Národ ho však nechtěl nechat odejít a Karel nechtěl zklamat. Vydává další alba, jako například Když muž se ženou snídá, 42 hitů, Duety s Lucií Bílou nebo znovu nazpívá svoje nejoblíbenější album Bílé Vánoce. Všechna jeho alba měla obrovský úspěch. Karlova sláva u nás i v zahraničí nepolevuje. Důkazem toho byly i koncerty ve Spojených Arabských Emirátech, Číně, nebo dva beznadějně vyprodané koncerty v jedné z nejslavnějších koncertních hal světa, ve slavné Carnegie Hall v New Yorku.
V roce 2009 uděluje prezident Václav Klaus Karlu Gottovi Medaili za zásluhy I. stupně. Následují další řády a ocenění, další koncertní turné, vyprodané haly a další slavíci.
Karel Gott nezapomíná ani na charitu a v 90. letech věnuje částku 4 miliony korun nadaci podporující rodiny policistů, kteří při výkonu služby přišli o život. Nemalou částkou přispívá na opravu povodněmi zničeného mostu v Písku a pravidelně podporuje dětské nemocnice a domovy pro seniory. Nezištně a většinou bez mediální účasti.
Rodinný život Karla Gotta
Velká pracovní vytíženost a hvězdná kariéra byla tak trošku na úkor soukromého zpěvákova života. Karel Gott vystřídal spoustu partnerek a v roce 1973 se mu narodí nemanželské dítě – dcera Dominika, o které se dozvídá až v jejích 9. měsících. Veřejnosti tuto novinku oznamuje, až když bylo Dominice 9 let. Co ho ale opravdu trápí je, že o své dceři neřekl své mamince, která si moc přála být babičkou. Zpěvák ji ale nechtěl zklamat tím, že má nemanželské dítě. Karlova maminka zemřela v roce 1977.
Teprve s dcerami a milovanou ženou Ivankou se cítí Karel opravdu šťastný.
Druhou dcerou je Lucie Kolářová, která se narodila v roce 1987. Třetí dcera se narodila v roce 2006 a jmenuje se Charlotte Ella Gottová. Její matkou je Ivana Macháčková, která se později stala jedinou Karlovou manželkou. Svatbu měli v lednu 2008 v americkém Las Vegas. Zanedlouho po svatbě přibyla do rodiny Gottových čtvrtá dcera, Nella Sofie Gottová. Užívá si rodinného svazku, opravuje dům nad Bertramkou, kde žije již dlouhá léta. Prvotní obavy, že Karel svým sňatkem přijde o zástupy fanynek, a zájem o něj poklesne, se nenaplnily. Obliba Karla jakoby paradoxně ještě vzrostla.
Ve volných chvílích bere mistr do ruky paletu s barvami a maluje. Nejraději v noci. Večer začne a ráno je obraz na světě. Jeho obrazy mají pocitové názvy: První polibek, Hudebník v bouři, Žena se zrcadlem nebo třeba Proti větru. Namaloval pár desítek obrazů, z nichž část rozdal přátelům.
Smutná diagnóza mění Karlovi život
Po řadě úspěšných let přichází rok 2015. Rok, v němž lékaři diagnostikují Karlu Gottovi rakovinu mízních uzlin. Karel tuto informaci šetrně sděluje svým fanouškům a pouští se do nelehkého boje se zákeřnou chorobou. Léčba je náročná, ale vyčerpaný Karel dává svým posluchačům nadějný příslib: „Uvidíme se v lepších časech.“
Sliby, které kdy Karel dal svým příznivcům, vždy dodržel, a slib dodržel i tentokrát. Když se objevil 15. října 2016 na akci Český mejdan s Impulsem, sklidil obrovský potlesk. Karel a jeho fanoušci prostě vždycky patřili k sobě. Zpěvákovi jejich nekonečný aplaus jakoby vlil novou krev do žil, a lidé, když viděli Karla zdravého, dojetím plakali.
Po vyléčení se vrátil ke kariéře
S trošku menší intenzitou a ohledem na svůj zdravotní stav se Karel dává znovu do práce. Vydává album s názvem 40 slavíků, a v roce 2018 pořádá koncertní turné po českých a slovenských městech. Všechna jsou beznadějně vyprodaná. Následuje další album s názvem Ta pravá a koncert před vyprodanou O2 arénou. Znovu přezpívává píseň Jdi za štěstím a natáčí duet s Lucií Bílou Na křídlech slavíků. Při příležitosti oslav 100. výročí vzniku samostatného Československa zpívá českou hymnu na pražském Vyšehradě.
V květnu roku 2019 nazpíval Karel Gott spolu se svou dcerou Charlottou duet Srdce nehasnou, píše knihu o svém životě a 14. července 2019 slaví svoje osmdesátiny. I přes déletrvající potíže se zdá být slavík v dobré formě.
Září roku 2019 přineslo zdrcující zprávu: Karel Gott trpí akutní leukémií. Okamžitě se mezi lidmi zvedá vlna solidarity, ale také velkých obav o zpěvákův život. Obavy byly bohužel oprávněné. Zákeřná nemoc, se kterou již vyčerpaný zpěvákův organismus neměl sílu bojovat, si vybrala krutou daň.
1. října 2019 Karel Gott umírá.
Ten den jakoby se v česku zastavil život. Zemřel zpěvák všemi oblíbený, všemi uznávaný. Desítky tisíc lidí se s ním přišli rozloučit do Žofínského paláce a i několik měsíců po pohřbu zapalují fanoušci svíčky před jeho vilou na Bertramce.
Profil osobnosti