Zdroj: Adam Bielawski, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons
in

Příběh Katy Perry: Jak kostelní myš dobyla svět

  1. A víte, že její fanynkou je Madonna?
  2. Proč jako malá nesměla poslouchat pop?
  3. A z jakého důvodu si změnila jméno?

Malá Katy Perry chtěla být zpěvačkou

Pravým jménem Katheryn Elizabeth Hudson se narodila 25.10. 1984 v Santa Barbaře v Californii. Jako dítě dvou pastorů vyrůstala v kostele při zpěvu gospelových písní. Finanční situace rodičů byla velmi špatná, často jim chyběly peníze na jídlo. Už jako malá snila o tom stát se slavnou zpěvačkou. V devíti letech začala trénovat zpěv. Ve třinácti pak dostala svou první kytaru a napsala první vlastní písně. Těmi si začala vydělávat kapesné na farmářských trzích v Santa Barbaře. Queen, Cher, Cindy Lauper a Joan Jett byli interpreti, které poslouchala a kteří její budoucí tvorbu ovlivnili. Podobnou hudbu prý dostávala tajně od kamarádek a nesměla ji doma poslouchat.

V jejich domě panovala přísná pravidla a směla tam hrát jen gospelová hudba. Možná proto mělo její první album gospelový žánr. Vyšlo roku 2001 v Nashvillu a bylo velmi neúspěšné. Slyšelo ho údajně jen kolem 100 lidí. Katy pak začala studovat italskou operu na škole Dos Pueblos High school a studium roku 2003 dokončila.

Katy Perry lákala populární hudba a tak se rozhodla vzepřít rodičům. Ve věku 18ti let vyrazila za svým snem do Los Angeles.

Při cestě za hudební kariérou začala tím, že si změnila příjmení. Jméno Kathy Hudson by se příliš podobalo slavné herečce Kate Hudson a tak zvolila příjmení Perry, které nosila její matka za svobodna. Brzy na to začala spolupracovat s producentem Glenem Ballardem, který pomohl s kariérou například Christině Aguilleře.

Pět let hledala svého prvního vydavatele

Prvních pět let v LA se jim ale nedařilo najít nahrávací společnost, která by Katy umožnila vydat desku. Podle jejích slov to byly krušné časy. Aby zaplatila nájem, musela si často půjčovat peníze, nebo prodávat své oblečení. Po vydávání různých poloamatérských singlů se jí až v roce 2007 podaří podepsat smlouvu se společností Capitol. Vydává první studiový song s názvem Ur so gay. Píseň se dostane k Maddoně, která se rázem stane fanynkou. Její kariéra ale stále není rozjetá.

Největší zlom přichází až s písní I kissed a girl, která v létě roku 2008 dobývá hudební žebříčky po celém světě. Katy také vynese nominaci na cenu Grammy za nejlepší ženský pěvecký výkon. Téhož roku také začíná koncertovat po celém světě a stává se populární i díky svým kontroverzním vystoupením v nejrůznějších bizarních kostýmech.

Na jaře roku 2009 hraje Katy vedlejší roli ve filmu Dostaň ho tam. Během natáčení se poprvé setkává s britským hercem Russelem Brandem, do kterého se později zamiluje.

Rok na to vydává album s názvem Teenage dream a jeho pět písní se postupně umísťuje na prvním místě hitparády. Katy Perry je vůbec první žena, které se něco takového podařilo. Před ní to dokázal pouze Michael Jackson. Hitem tohoto alba je například píseň Firework. V té době se Perry účastní pěveckých soutěží American Idol a X Factor, kde působí jako porotkyně.

Vztah s Russelem Brandem není takový, jaký si představovala

Téhož roku se vdává za svého přítele Russela Branda. Na svém soukromém YouTube kanále zveřejnila interview, kde říká, že bude její manžel perfektní otec. Avšak v tom se Katy spletla. Russel Brand je totiž známý svým problematickým chováním a sexuální závislostí. Během svého života se potýkal s drogami, alkoholismem a dokonce byl několikrát zadržen policií. Jejich vztah vydrží jen do roku 2012, kdy jí Russel smskou před jedním koncertem oznámí, že se chce rozvést.
Roku 2013 pak vydává další album, jehož úspěšným hitem je například skladba Roar. Tato píseň se brzy stává jejím nejslavnějším počinem. V současné době počet zhlédnutí tohoto videoklipu na YouTube překročil tři miliardy a jedná se o jedno z nejsledovanějších videí na YouTube.

O rok později vyráží na své již třetí turné, které trvá 12 měsíců, čítá přes 150 koncertů a vydělá přes 200 milionů dolarů. Téhož roku také vystupuje na slavném zápase Super Bowl a její vystoupení se stává nejsledovanějším Superbowlovým číslem vůbec. Její hudební sláva ji dostává i k dalším příležitostem a proto se stává tváří oděvní značky H&M, pro kterou nazpívala i Vánoční píseň. Svůj vliv se také rozhodla uplatnit na poli charity a tak spolupracuje například s organizací UNICEF.

Profil osobnosti

Inspiroval Tě tento článek?

4 Points
+1 bod -1 bod

Příběh Karla Gotta: Z hudební výchovy měl trojky

Příběh sportovní hvězdy: Co vedlo k nehodě Kobe Bryanta?