Zdroj: Governo do Estado de São Paulo, CC BY 2.0 via Wikimedia Commons
in ,

Život dával Keanu Reevesovi ránu za ránou, on to otočil ve svůj prospěch

  1. Proč byl třikrát vyloučen ze střední školy?
  2. Jak vnímá životní překážky, které ho potkaly?
  3. A co znamená jeho jméno v havajštině?

 

Celým jménem Keanu Charles Reeves, patří mezi nejznámější a také nejlépe placené herce 21. století. Ačkoliv na nás může skrze své nejznámější tituly, jako je Matrix či akční série John Wick, působit jako optimistický a sebevědomý drsňák, uvnitř se kanadský herec dlouhá léta potýkal s osobními problémy.

Napříč tomu, že vyrůstal v chudé rozvrácené rodině, byl několikrát vyloučen ze školy, a jedna z jeho sester onemocněla rakovinou, stále si dokázal udržet optimismus, a dnes svým osobním kouzlem baví miliony lidí.

Naposledy se na stříbrném plátně ukázal v rodinné komedii Bill & Ted Face the Music, která je zároveň třetím filmem ze stejnojmenné série o dvou nerozlučných kamarádech. V Prosinci 2020 se objevil v exkluzivní futuristické hře s názvem Cyberpunk 2077.  Zde propůjčuje postavě Johnny Silverhandovi svůj hlas i vzhled.

Dětství v nestabilních podmínkách

Malý Keanu Reeves přichází na svět 2. září roku 1964 do hlavního města Libanonu, Bejrútu, avšak později vyrůstá v Kanadě. Má sestru Kim a dvě nevlastní sestry – Emmu a Karinu. Jeho matka Patricia, varietní tanečnice a návrhářka, původem Angličanka, se s otcem Samuelem, geologem čínsko-havajského původu, o děti snaží postarat jak nejlépe dovedou, byť mají hluboko do kapsy. Po dovršení chlapcových 3 let pro něj přichází tvrdá rána – Samuel se s Patricií rozchází a zanedlouho je zatčen za prodej heroinu. Matka poté cestuje mezi Kanadou, Austrálií, Hawají a New Yorkem, aby mohla trávit čas s filmovým režisérem Paulem Aaronem. Keanu si tak musí zvykat na nového otce, avšak než se mu to podaří, jeho matka samoživitelka se opět rozchází – tentokrát ani ne rok od začátku vztahu. Malý Keanu má naštěstí oporu ve zbytku rodiny. Vychovávají ho takřka všichni sourozenci pod dozorem babičky čínsko-hawajského původu, která děti vede k umění a vnitřnímu rozvoji. Jeho matka se brzy pouští do dalšího románku, tentokrát s organizátorem rockových koncertů Robertem Millerem. Vztah brzy opět kolabuje, a tak to Patricia zkusí počtvrté – nyní s majitelem kadeřnického salónu Jackem Bondem. Nestabilní rodinné zázemí a nedostatečná péče rodičů se na chlapci silně podepíšou.

Keanu si s matkou ani jejím partnerem nerozumí, ba naopak – začíná tropit naschvály a vylomeniny. A aby toho nebylo málo, projevuje se u něj dyslexie.

Do jeho 17let ho stihnou vyhodit ze 3 středních škol včetně umělecké akademie, a to kvůli nevhodnému chování.

Dle chlapcových slov se na něj vedení naštvalo pro jeho „nespoutanost“ a za to, že si pouštěl pusu na špacír častěji, než je zdrávo. Čtvrtou střední školu opustí těsně před jejím dokončením. Studia tak úplně nechává a živí se broušením bruslí, nebo jako manažer obchodu s těstovinami v Torontu. K práci s bruslemi se dostal díky své velké lásce k hokeji, kterou v sobě objevil už na střední škole. Dokonce působil jako brankář v týmu De La Salle College Oaklands, kde získal přezdívku „The Wall“, nebo-li zeď. Ikdyž studium nikdy nedokončil, kromě hokeje mu střední škola do života přinesla ještě jeden významný koníček – herectví. Ve volném čase tak po práci hraje hokej, nebo piluje své herecké dovednosti.

Zranění určí jeho další osud

Mladého Reevese ale brzy potkává životní rána – vážné zranění, které mu nedovolí v oblíbeném sportu nadále pokračovat. Proto končí a začíná naplno investovat svůj čas svému druhému koníčku – rozhodne se stát se velkým hercem. Začne navštěvovat castingy na různé role a brzy jeho píle přinese ovoce.

Po pár menších pokusech prosadit se, například v jedné z epizod kanadského sitcomu Hangin’in, reklamě na Coca Colu, či divadelním představení Romeo a Julie, získává Keanu roku 1986 vedlejší roli ve sportovním dramatu Youngblood. Zanedlouho po premiéře už si jednadvacetiletý herec balí kufry, a se třemi dolary v kapse a adresou prvního z nevlastních otců, vyráží za hollywoodským sluncem. I přes to, že mu lidé ze světa filmu doporučují změnit si exoticky znějící jméno, protože s ním to prý bude mít těžké, Keanu všechny přesvědčí o tom, že na jméně nezáleží. Už roku 1986 září ve snímku Na břehu řeky, který dá filmovým kritikům jasné znamení o tom, že se pomalu, ale jistě utváří velká herecká hvězda. O dva roky později se objevuje ve snímku Nebezpečné známosti od režiséra Stephena Frease, který málem získá i Oscarovou sošku.

Slibný rozjezd filmové kariéry

Následuje nabídka postavy rockového nadšence Teda po boku Alexe Wintera v komediální filmové sérii Skvělé dobrodružství Billa a Teda, díky které se herec dočká většího zájmu diváků, neboť snímek sám o sobě přináší revoluční scénář. Nechybí zde cestování časem, spousta humoru a jednoduchý, skvěle zapamatovatelný děj. Když Keanu oslaví 23. narozeniny, je obsazen do filmu Miluji tě k smrti. Při natáčení narazí na hereckého kolegu Rivera Phoenixe, přičemž se ze dvojice herců okamžitě stávají nejlepší přátelé.

A když si později čte Reeves scénář k filmu Mé soukromé Idaho, okamžitě si ve filmu vedle sebe, v roli Mika, narkoleptika a prostituta, představuje právě kamaráda Phoenixe. Ihned nasedá na motocykl, a uráží přes 1 500 km, aby Riverovi tuto roli nabídnul a následně mu ji zkusil dohodit. To se ve výsledku podaří. Oba jsou spokojeni, ovšem ani jeden z nich netuší, že právě tento film se stane pro nejlepší přátele osudným. River si během natáčení vybuduje silnou závislost na drogách a roku 1993 umírá na předávkování kokainem, heroinem a diazepamem před rockovým nočním klubem v západním Hollywoodu – Keanu Reevese tak potkává další smutný moment.

S přítelkyní Jennifer se jim narodí mrtvá dcera. Herec tíhu ztráty neunáší, psychicky se hroutí, a vztah s Jennifer se vlivem toho všeho rozpadá.

O 5 let později, roku 1998, se začíná blýskat na lepší časy, když dvaatřicetiletý Reeves potkává půvabnou Jennifer Syme. V tu dobu už má za sebou role v titulech, jako Dracula, Mnoho povyku pro nic, Nebezpečná rychlost, Líbánky bez ženicha, či Ďáblův advokát, kde zazářil společně s Al Pacinem. Vůbec poprvé to vypadá, že je po ztrátě přítele opravdu šťastný. Pár si dle slov jejich blízkých okamžitě sedl a zdá se, že jim láska vydrží. To by se ale v Reevesově životě nesměla odehrát další katastrofa. S přítelkyní Jennifer se jim narodí mrtvá dcera. Herec tíhu ztráty neunáší, psychicky se hroutí, a vztah s Jennifer se vlivem toho všeho rozpadá.

Tou dobou jsou v plném proudu přípravy futuristického akčního projektu Matrix od sourozenců Wachowských. Keanu má ve filmu hrát hlavní roli Nea a i přesto, že není psychicky v pohodě, práci na projektu nevzdává a věnuje roli maximum. To se mu nakonec vrátí v podobě obrovského úspěchu filmu. Z Reevese se stává celosvětová hvězda.

Kariérně na vrcholu, v soukromém životě samé neštěstí

V práci už Keanu dosáhl téměř všeho, co si vysnil. V osobním životě ale stále nenalézá klid. Sérii nešťastných událostí doplňuje zpráva, že jeho sestra Kim onemocněla rakovinou. Keanu neváhá a k sestře se stěhuje, aby o ni mohl ve dne v noci pečovat, vařit jí, uklízet a ve volných chvílích předčítat oblíbené knihy. A i když už to vypadá, že Keanu nešťastné události přímo přitahuje, tento příběh nakonec dopadne dobře. Po dlouhém boji totiž Kim nad zákeřnou nemocí vyhraje. Celá událost představitele Nea ovlivní natolik, že po natočení akčního filmu Matrix herec posílá větší část svého výdělku ústavům a nemocnicím, kde se lidé s onkologickými onemocněními léčí.

Ve finále šťastné uzdravení jeho sestry o rok a půl později vystřídá jeden další smutný konec. Jeho bývalá přítelkyně, nadopovaná antidepresivy, ve svých osmadvaceti letech umírá bezprostředně poté, co ve 130 kilometrech za hodinu nabourá do zaparkovaných aut.

Keanu je zdrcený, ale zároveň si po tom všem, čím si do té doby prošel, vytvořil vnitřní sílu, která ho žene dál. Všechny tyto události však výrazně ovlivnily jeho životní postoj. Při jednom rozhovoru se  vyjádřil následovně:

Smutek změní Váš charakter, ale nikdy neskončí. Lidé mají falešnou představu o tom, že můžete zapomenout pouhou větou: Je to pryč a teď je mi líp. Ale tak to není. Když zmizí lidé, které milujete, jste sami.

Byť se může zdát, že je Reevesův život spíše tragédií, smutné události ho motivovaly k tomu, aby byl úspěšný ve své práci a mohl pozitivně ovlivňovat lidi na celém světě.

Na přelomu tisíciletí Keanu natáčí filmy Náhradníci, Sleduje tě vrah!, Téměř dokonalý zločin,  Listopadová romance, a dvojí pokračování akční série Matrix: Reloaded a Matrix: Revolutions. Postava Nea s divokým charakterem, určitou nejistotou v očích a svědomitým slovníkem, učaruje většinu diváků  kinech i u televizních obrazovek natolik, že se z role stane ikona po zbytek jeho herecké kariéry, a není divu – film doslova předběhl dobu a nabídl všem scénář i zpracování, které svou originalitou překvapuje i po dlouhých 21 letech.

Reeves je skromný člověk

Po masivním úspěchu se Keanu stáhne a spíše než obrovským blockbusterům věnuje čas přízemním a menším projektům – kupříkladu Constantine, Dům u jezera, Street Kings, Den, kdy se zastavila země, či Příležitost dělá zloděje.

Ikdyž ve spoustě hereckých rolí zachraňuje svět, v osobním životě jde o velmi citlivou introvertní osobnost a přesný opak drsných fiktivních postav, které čas od času na stříbrných plátnech ztvární. Hodně času tráví o samotě na své motorce vyjížďkami do krajiny, při kterých se cítí svobodně a zapomene na všechny starosti, a to i když už má za sebou několik vzpomínek z nehod v podobě jizev nebo chybějící sleziny. Motorky miluje natolik, že dokonce investuje do vlastní výroby originálních kousků. I když by si to po všech úspěšných rolích mohl dovolit, nežije v luxusu. Neustále přispívá velké obnosy na charitu, kde jsou dle jeho vlastních slov peníze nejvíce potřeba. Jakoby svým jednáním dělal čest svému jménu Keanu, které znamená v havajštině „studený vánek nad horami“, což značí jakousi velkorysost a schopnost povznést se nad vším zlým, co se v jeho životě odehraje.

Reeves narazil na další ikonickou roli, pro kterou ho bude znát i další generace.

V roce 2012 pokračuje v herecké práci a objevuje se ve filmu Bok po boku. Touto rolí dokazuje, že ztvárnit umí opravdu jakoukoliv postavu. Poté přichází na řadu další tituly, které dokonce i sám produkuje – 47 Róninů a Muž taiči.

Přichází rok 2014 a z Keanu Reevese se na plátně stává chladnokrevný zabiják, který dokáže člověka zardousit i tužkou – ano, řeč je o Johnu Wickovi. Charakter, který přijde o manželku a také o milovaného psa, dokáže všem, že po Neovi dorazil právoplatný zástupce moderní akční franšízy, která během následujících 5 let servíruje dokonce 2 kvalitní pokračování. Pozitivní ohlasy se jen a jen hromadí a zdá se, že Reeves narazil na další ikonickou roli, pro kterou ho bude znát i další generace.

Stejně jako Matrix si série Johna Wicka připíše na účet minimálně jedno další, tedy čtvrté pokračování, které slibuje ještě více akce a moderní bojovou choreografii, která je efektní hlavně díky fiktivnímu bojovému umění gun fu, tedy kombinaci juda, brazilského a japonského jiu jitsu a střelných zbraní. To vše doprovodí výrazná hudba.

Kromě zmíněných pokračování akčních sérií chystá filmy Past Midnight a Rally Car, dále televizní minisérii Rain.

Co se týče osobního života, herec momentálně vede vztah s mladší umělkyní Alexandrou Grant, je bezdětný a jeho život by se dal definovat jedním slovem – skromnost.

Keanu se během kariéry podílel na spoustě filmů, kde se projevily jak jeho herecké schopnosti, tak svědomitá osobnost herce, který se na roli dokáže připravovat klidně i rok a naučí se třeba bojovat tak dobře, že všechny scény ve filmu odehraje bez kaskadérů. Negativní události, které ho potkaly, překonal tvrdou prací a nikdy se nevzdal. Po právu je tak dnes považován za světovou celebritu, i když sám se cítí být obyčejným člověkem, který dělá obyčejnou práci.

Profil osobnosti

Inspiroval Tě tento článek?

6 Points
+1 bod -1 bod

Donald Trump: Milionářem už v osmi letech.

Je Keanu Reeves nesmrtelný? | 10 Zajímavostí