Zdroj: "Kobe Bryant" od alexwaltasss pod licencí CC0 1.0
in , ,

Příběh sportovní hvězdy: Co vedlo k nehodě Kobe Bryanta?

  1. Víte, že se mimo basketbalu věnoval hudbě, filmu i psaní?
  2. Nebo že získal Oscara?
  3. A za co byl zatčen a obžalován?

Smrtelná nehoda vrtulníku

Tento díl začneme trochu neobvykle a to z druhého konce. Je ráno neděle, 26. ledna 2020 a v Kalifornii ze Santa Any vyráží na dívčí basketbalový zápas do Thousand oaks vrtulník. To i přes varování dispečerů o špatné viditelnosti v okolí. Na palubě je asistentka trenéra z basketbalového týmu z Bryant´s mamba sports academy Christina Mauser, hráčka týmu Alyssa, její otec, baseballový trenér z orange coast college John Altobelli a její matka Keri. Další spoluhráčka Payton s matkou Sarah Chester, pilot Ara Zobyan a další basketbalová spoluhráčka Gainna, která je dcerou basketbalového hráče, Kobeho Bryanta, který je také na palubě.

V 9:45 ráno vrtulník Sikorsky S-76 naráží v kalifornském Calabases nedaleko Los Angeles do strmého srázu v rychlosti kolem 184 kilometrů v hodině a při klesání kolem 1,2 kilometru za minutu. Stroj se při nárazu tříští na kusy, které doletí na plochu o velikosti fotbalového hřiště. Celý roztříštěný stroj hoří a všichni cestující na palubě jsou na místě mrtví. O této tragédii ví v mžiku celý svět. To především kvůli slavnému basketbalistovi Kobemu Bryantovi. A my tento díl chceme věnovat právě této basketbalové legendě.

Kdo to byl Kobe Bryant

Je 23. srpna roku 1978 a ve Filadelfii se Joeovi a Pamele Cox Bryantovým narodí syn, který dostává jméno Kobe Bean Bryant. Pokud je vám jméno Kobe povědomé, je to možná proto, že je velmi známé kvůli japonskému hovězímu typu masa, které je pojmenováno právě po městě Kobe v Japonsku. No a právě Joe a Pamela Cox Bryantovi jméno Kobe viděli v restauraci v jídelním lístku těsně před narozením syna. Druhé jméno – Bean – dostává po otci, který měl jako basketbalový hráč přezdívku Jellybean. Kobe je nejmladší ze tří dětí a jediný syn. Zároveň je synovcem basketbalového hráče Johna Coxe. Díky tomu, že má v rodině dva basketbalové hráče se vydává stejnou cestou.

Basketbal začíná Kobe hrát už jako tříletý.

Jakmile se začíná zajímat o basketbal trochu více, jeho nejoblíbenějším basketbalovým týmem se stává Los Angeles Lakers. Když je mu šest let, jeho otec opouští NBA a i s rodinou se stěhuje do města Rieti v Itálii, kde sice působí jako profesionální basketbalový hráč, ale pochopitelně na mnohem nižší úrovni než v NBA. Zde se nezdrží dlouho a po dvou letech se přesouvají do Reggio di Calabria, poté do města Pistoia a také do Reggio Emilia, které si Kobe zamiluje úplně nejvíc a na které taky později bude nejvíce vzpomínat. Mimochodem, na tomto místě mladého Kobeho začal basketbal zajímat úplně nejvíc. Zde ho také začal brát vážně. Svůj podíl na tom měl zřejmě i Kobeho dědeček, který mu v této době do Itálie posílal nahrávky zápasů z NBA, aby mohl pilně studovat styl a techniku hráčů. Ve volných chvílích se ale mimo basketbalu věnuje i fotbalu a jeho oblíbeným fotbalovým týmem se stává AC Milán.

Stal se hvězdou školního týmu

Když je Bryantovi 13 let, vrací se s rodinou zpět domů. Do Filadelfie. Tady nastupuje na střední školu Lower Merion High School v Ardmore. Tato škola nikdy neměla výjimečné basketbalové hráče. Tedy až do příchodu Kobeho. Ten se během studia stává nejlepším hráčem školního týmu se kterým sbírá spoustu ocenění. I jeho tehdejší trenér řekl: „toto je hotový hráč“. A i když by ho v sedmnácti letech díky jeho basketbalovým výsledkům přijali prakticky na jakoukoliv univerzitu, Kobe na žádnou z nich přihlášku nepodá. Rozhodne se totiž, že svůj příběh začne psát rovnou v té nejlepší basketbalové lize světa. A stává se tak do té doby teprve šestým hráčem v NBA, který do ligy nastupuje rovnou ze střední školy.

Kobe se dostal do svého oblíbeného týmu Lakers

Hned v prvním kole draftu ho pod svá křídla bere tým Charlotte Hornets. Ale přestože si ho vybírá Charlotte, nastupuje za svůj již od dětství oblíbený tým Los Angeles Lakers. Tým Charlotte Hornets Bryanta totiž mění za Vlada Divace. A když v roce 1996 s Lakers nastupuje do první sezóny, je vůbec nejmladším hráčem celé ligy. V týmu navíc nastupuje vedle legend jako jsou Lerry Drew a nebo Michael Cooper. Přesně vedle nich se z něj stává ještě lepší hráč. V roce 1997 se pak stává nejmladším hráčem All star game a vyhrává smečovací soutěž. Ve třetí sezóně v Lakers, když je mu 20 let, podepisuje smlouvu na dalších šest let a to celkem za 70 miliónů dolarů. Je srovnáván s Michaelem Jordanem. Výsledky týmu v play-off ale nejsou dobré.

Mizérie s play-off se měla změnit s příchodem trenéra Phila Jacksona. Po letech zlepšování se Bryant stává jedním z předních rozehrávačů. Opět se dostává do All-Star game a do výběrů NBA. Lakers se náhle stává hlavními favority na zisk titulu. Kaliforňany ženou především dva důležité aspekty: souhra Bryant-O´Neal a taktika trenéra Jacksona, s níž dříve získal šest titulů s Chicago Bulls. Tyto aspekty se ukazují jako funkční, a tak přichází období let 2000–2002, kdy Lakers třikrát za sebou vyhrávají titul, čímž vytváří dobře fungující dynastii.

Štěstí měl i v soukromém životě

Úspěch v jeho profesním životě zároveň doplňuje i radost a štěstí v životě osobním. V roce 1999 potkává svojí budoucí ženu, filmovou herečku a modelku Vanessu Laine. Konkrétně při práci na svém debutovém raperském albu Visions. Vanessu si bere v roce 2001. Zajímavé je, že rodiče Kobeho se sňatkem nesouhlasí a tak se svatby vůbec nezúčastní. Nechtějí, aby se ženil tak mladý a zároveň si pro něj přejí ženu afroamerického původu. Rodiče tak nějak zjihnou až po dvou letech, kdy se jejich synovi a jeho ženě Vanesse narodí 1. dcera Natalia. Teprve tehdy se začne celá rodina normálně bavit. Vanessa Kobemu mimochodem porodí ještě tři dcery. V roce 2006 Giannu, 2016 Bianku a 2019 Capri.

Ale zpět k basketbalu

I přes to, že má Kobe Bryant na začátku sezony 2002 – 2003 výborné osobní výsledky, jeho týmu se moc nedaří. V klubu to vře mezi ním a trenérem Jacksonem, který ho i později ve své knize označí v této době za netrénovatelného hráče. Navíc čelí i osobním problémům a to žalobě za sexuální napadení. Trestní oznámení na něj podává teprve 19. letá zaměstnankyně hotelu v Eagle County. Ta uvádí, že jí znásilnil v noci na jeho hotelovém pokoji. Bryant styk s dívkou nepopírá, ovšem odmítá znásilnění. Nakonec dochází k mimosoudnímu vyrovnání a spor je ukončen. Následkem je, že s Bryantem končí spolupráci jeho dosavadní partneři Nutella a McDonald a prodej replik jeho dresu klesá.

Kobe Bryant se po letech v NBA absolutního vítězství nakonec zase dočká. V roce 2009 a 2010. Mimo to je ve všech výběrech NBA a dalších a týmech snů. Nejlepší tým snů je podle všeho poskládán v letech 2008 a 2012 na Olympijských hrách v Pekingu a Londýně. Z obou olympiád si Kobe odváží zlatou medaili.

Byl také úspěšným podnikatelem

Mimo basketbalu se věnuje i byznysu. A to vůbec ne špatně. Zakládá totiž společnost Kobe inc., která vlastní a rozvíjí značky ve sportovním průmyslu. Počáteční investicí je 10% podíl ve společnosti BodyArmor superdrink za 6 milionů dolarů. Tento menšinový podíl o 4 roky později kupuje Coca Cola a to přibližně za 200 milionů dolarů.

Po ukončení jeho basketbalové kariéry vydává knihu Mentalita mamby, moje pojetí hry. V této knize se ohlíží za celou svojí kariérou.

Od psaní knihy se vrhne ještě ke psaní filmového scénáře. Film, kterému propůjčí i svůj hlas, v roce 2018 získává Oscara. Je tak prvním Afroameričanem, který v této kategorii Oscara vyhrává, zároveň prvním bývalým profesionálním sportovcem, jehož film byl nominován v jakékoliv kategorii. Jedná se o krátký animovaný film s názvem Dear Basketball, který zkoumá, co znamená dosáhnout svého snu a pak ho nechat za sebou. Animovaný film je adaptací Bryantova odchodu z NBA po 20 letech kariéry v klubu Los Angeles Lakers.

Při přebírání ceny v děkovné řeči říká:

Jako od každého basketbalového hráče se ode mě očekává jen mlčení a driblování. Jsem šťastný, že jsme dokázali víc než jen to.

Inspiroval Tě tento článek?

3 Points
+1 bod -1 bod

Příběh Katy Perry: Jak kostelní myš dobyla svět

Kurt Cobain | Tragický příběh frontmana Nirvany