Zdroj: outofshapemusic.com Autor: Wes Candela, Určeno k volnému užití
in ,

Kurt Cobain | Tragický příběh frontmana Nirvany

  1. Kolik prodal svých desek?
  2. Co ho ovlivnilo v tvorbě?
  3. A víte, že byl Kurt Cobain bezdomovcem?

20. února 1967 se v americkém městečku Aberdeen narodil rodičům Donaldu a Wendy Cobainovým syn Kurt Donald Cobain. Matka pracovala jako číšnice v koktejlovém baru a otec byl automechanik.

Již od útlého mládí se začaly ukazovat jeho povahové vlastnosti. Ve dvou letech začal zpívat a projevovat vztah k hudbě. Ve třech letech údajně na ulici vykřikoval „Bijte poldy“. Bral léky proti hyperaktivitě a trpěl bipolární afektivní poruchou. Jako dítě byl osamělý, proto si vymyslel imaginárního přítele, kterému dal jméno „Boddah“. Když Kurt něco provede, svádí to na Boddaha.

Rozvod rodičů ho navždy poznamenal

Když bylo Kurtovi 7 let, jeho rodiče se rozvedli. To ho nadosmrti poznamenalo. Ve svém pokoji pak v reakci na rozvod rodičů napsal na zeď: “I hate Mom, I hate Dad, Dad hates Mom, Mom hates Dad, it simply makes you want to be sad.” Ve volném překladu

Nenávidím mámu, nenávidím tátu, táta nenávidí mámu, máma nenávidí tátu, to mě prostě nutí být smutný.

V pozdějším rozhovoru uvedl, že se od tohoto okamžiku již nikdy necítil milován. Od té doby žil střídavě u matky a otce. Jeho strýc ho seznámil s hudbou skupin jako Led Zeppelin, Black Sabbath, Iron Maiden a nebo Aerosmith. Kurta však zanedlouho začal více zajímat punk. V jedenácti letech se dostal k nahrávkám kapely Sex Pistols. Punku propadá a začíná poslouchat i další, zejména britské punkové kapely.

V roce 1985, kdy bylo Kurtovi 18 let, založil s přáteli svou první kapelu s názvem Fecal Matter. Tato punková kapela se rozpadla dříve, než stihli vydat oficiální album.

Kurt Cobain bezdomovcem

Kvůli svému bouřlivému mládí byl Kurt nucen často střídat své bydliště. Jednou bydlel u kamarádů, jindy u příbuzných. Nějakou dobu také přespává pod mostem. Tou dobou začal skládat první písně

Někdy v této době si Kurt začíná stěžovat na silné bolesti břicha, které jej budou následovat po zbytek života. Lékařům se nedaří nemoc identifikovat, zkouší mu předepisovat nejrůznější léky. Pro utišení bolestí začíná brát heroin.

Zrození a rychlý vzestup Nirvany

Píše se rok 1987. Světlo světa spatří budoucí legenda – grungeová kapela Nirvana. Tou dobou je Kurtovi dvacet let. O dva roky později pak vydávají první album s názvem Bleach. Autorem většiny písní v albu je právě Kurt. Toto album nezažívá velký úspěch. V roce 1991 vzniká album Nevermind, jehož součástí jsou písně jako Come As You Are, Lithium a zejména legendární Smells Like Teen Spirit. Tou dobou je Kurt bezdomovec. Téměř ze dne na den se Nirvana vypracuje z téměř neznámé kapely na kapelu obsazující první místa v hitparádách. Z vrcholu žebříčku se Kurtovi tehdy podařilo sesadit velikány jako jsou Michael Jackson či Madonna. Zájem o kapelu prudce vzrůstá. Ani Geffen Records, vydavatelství stojící za tímto počinem, nečekalo tak obrovský úspěch.

Místo odhadovaného počtu čtvrt milionu prodaných desek se jen v USA prodá neuvěřitelných deset milionů kusů alb. Tržba dosahuje astronomických pěti set padesáti milionů dolarů.

Čím více se Kurt stával slavným, tím více heroinu bral. Rok po vydání alba si do svého deníku zapisuje: „Někdo, kdokoliv, Bože pomoz mi prosím.“

Ačkoliv trpěl hlubokými depresemi, zpíval perfektně. Možná právě díky svému utrpení dokázal do písní vnést natolik potřebné emoce. Živé vystoupení Nirvany bylo neuvěřitelně procítěné. Do každého koncertu dával Kurt tolik energie, jako by byl jeho poslední. V roce 1992 se Kurt oženil s Courtney Love. Zanedlouho poté se jim narodí při velkém zájmu médií dcera Frances Bean Cobain. Oba manželé holdují alkoholu a drogám. Matka byla později obviněna, že brala heroin dokonce během těhotenství.

O rok později vychází poslední studiové album In Utero, které i přes svou propracovanost svého předchůdce Nevermind již nepřekoná.

I přes své zlozvyky si Kurt umí na svou jedinou dceru udělat čas. Nedá na ní dopustit, často se s ní fotí. Jako malé dítě si zahrála v jeho videoklipu Sliver. Chvíli se zdá, že je Kurt šťastný. Kurtovi lékaři konečně objevili nový lék na jeho silné bolesti břicha. Ten konečně zabírá, jak sám potvrzuje v jednom rozhovoru.

Kdo dopadl podobně jako Kurt Cobain?

Smutný konec talentovaného zpěváka

V roce 1994 je vztah s Courtney čím dál komplikovanější. K tomu se po více než ročním klidu Kurtovi vrací urputné bolesti břicha. Nejspíš i proto Kurt propadá stále víc své závislosti na heroinu. V souvislosti s tím se prohlubují jeho deprese. Pomalu ale jistě ztrácí chuť do života. Jeho první pokus o sebevraždu nejspíš nastává ve chvíli, kdy smíchá velké množství rohypnolu se šampaňským.

6. dubna, kdy již nebyl Kurt nějakou dobu spatřen na veřejnosti, jej hledali dva muži v jeho domě. Nenašli ho. Tou dobou už totiž ležel v garáži mrtvý. Den předtím, 5. dubna 1994 se předávkoval heroinem a poté si prostřelil hlavu brokovnicí. O dva dny později jej objevil elektrikář. Vedle něj nalezl v květináči dopis na rozloučenou věnovaný jeho imaginárnímu příteli Boddahovi. V dopise mimo jiné napsal:

Už ve mně není žádná vášeň, a tak pamatuj: je lepší shořet, než vyhasnout…

 

Profil osobnosti

Inspiroval Tě tento článek?

11 Points
+1 bod -1 bod

Příběh sportovní hvězdy: Co vedlo k nehodě Kobe Bryanta?

Lil Peep: Jak se ze syna vzdělaných učitelů stal kontroverzní raper?