in ,

Leonardo Dicaprio byl jako malý za outsidera

  1. Proč byl jako malý ve škole za outsidera?
  2. S jakou českou modelkou randil?
  3. A proč po něm chtěli, aby si změnil jméno?

Je 29. února 2016, Leonardo DiCaprio sedí ve slavném Dolby Theatre a čeká, jestli konečně promění svou už šestou nominaci na Oscara. Jaká cesta k tomuto okamžiku vedla? Pojďme na úplný začátek příběhu slavného herce.

DiCaprio získal křestní jméno po slavném malíři

Jistá Irmelin Indenbirken, původem Němka, studuje v 60. letech na City college of New York v Manhattanu. Stejnou školu navštěvuje také Ital George DiCaprio. Tito dva mladí lidé se do sebe zamilují, po absolvování školy se vezmou a přestěhují do Los Angeles. Irmelin tu pracuje jako sekretářka, George tvoří a produkuje undergroundové komiksy. Když je oběma 31 let, narodí se jim 11. listopadu roku 1974 jejich první a jediné dítě – Leonardo Wilhelm DiCaprio. O jeho křestním jméně koluje i zajímavá příhoda.

Když byla ještě těhotná Irmelin a její muž George na návštěvě ve Florencii, obdivovali tu obraz Leonarda DaVinciho. Přitom Irmelin začalo dítě v břiše kopat a protože má George smysl pro humor, označil kopání dítěte za obdiv malířovy tvorby. Přišlo jim to tehdy i jako znamení a tak se pár ještě v galerii shodl na tom, že pokud se jim narodí chlapec, bude se jmenovat po slavném malířovi. Co se týče jeho dalších jmen: prostřední jméno Wilhelm poukazuje na jeho částečně německý původ a jméno DiCaprio získává po otci.

Leonardovi rodiče se brzy po porodu rozchází a malý chlapec tak už od jednoho roku žije pouze s matkou. Otec mu je ale přesto stále nablízku a v jeho životě nadále hraje důležitou roli. A to i přestože má novou partnerku, Peggy Ann Farrar, se kterou vychovává jejího syna Adama.

Leonardo DiCaprio a první zkušenosti s veřejným vystoupením

Jakmile je Leovi necelých pět let, začne ho George často brát mezi umělce a na různé festivaly. Na jedné takové akci chlapce z legrace vysadí na jeviště a malý Leonardo na něm začne tancovat. Za tuto malou performance sklízí od publika potlesk a to se mu velmi líbí.

Že na sebe už v dětství strhává pozornost, dokazuje i jeho první zkušenost s televizí. Leonardovi je 5 let, když ho rodiče přihlašují do televizního pořadu Romper room. Show určená pro děti předškolního věku, ve které stejně staré děti také vystupují a mají za úkol si hrát. To je ale pro budoucího oscarového herce nesplnitelný úkol. On na rozdíl od dalších klidných dětí běhá po studiu a neustále se snaží nějak vynikat nad ostatními. A protože je k nezadržení, dojde to tak daleko, že z natáčení pořadu musí odejít.

Krátce na to nastupuje na University elementary school. V době, kdy je Leonardo vzorným školákem, se jeho matce ekonomicky příliš nedaří. Jsou tak donuceni přestěhovat se do bytu ve čtvrti, která je sice levná, ale za to nebezpečná a plná feťáků. Viděl věci, které děti v jeho věku nevídají úplně často. V této čtvrti plné feťáků budou žít ještě několik let, matka se ale o Lea stará tak, jak jen to jde. A aby nenavštěvoval školu v této hrozné části města, tráví tři hodiny denně, aby ho dovezla do školy, která sídlí v lepší oblasti.

Jeho nevlastní bratr Adam dostal za natočení reklamy padesát tisíc dolarů. To byl pro mladého Leonarda DiCapria důležitý impuls, proč chce  herectví vyzkoušet.

Leonardo toho o světě hodně ví a zároveň nemá v ničem velké zábrany. Vždyť už zhruba jako pětiletý chtěl s rodinou diskutovat o tématech literatury, politiky a muziky. To z něj dělá mezi jeho vrstevníky outsidera. Další roky tedy tráví čas hlavně sám se sebou a trénuje basketbal, sbírá baseballové karty a stará se o svoje zvířata. Kočku a rotvajlera Rickeyho.

Malému DiCapriovi je 12 let a začíná hledat příležitost, jak si vydělat nějaké peníze navíc. A to je zlomová chvíle v celém jeho životě, protože tuto příležitost nachází v herectví. To hlavně díky jeho nevlastnímu bratrovi Adamovi, u kterého viděl, že za natočení jedné reklamy dostal padesát tisíc dolarů. Prvním hlavním impulsem, proč chce Leo herectví vyzkoušet, jsou tak peníze. DiCapriův zájem o hraní velmi podporuje hlavně matka. Jeho kariéru na začátku uchopí do vlastních rukou a sama mu sežene prvního agenta. Respektive agentku. Ta ale Leovi ze začátku radí, aby si změnil jméno na „Lenny Williams“, protože podle ní se jménem Leonardo Dicaprio nemá šanci v Hollywoodu prosadit. I s matkou se ale Leonardo shodne na tom, že si nechá své původní jméno.

První role na sebe nenechá dlouho čekat

V době, kdy čeká na svou první hereckou roli, navštěvuje střední školu High school at the Los Angeles center for enriched studies. A tím, že má svůj vlastní styl, obléká se jak chce a je mu úplně fuk, co si o něm ostatní myslí, se mu příliš nedaří zapadnout ani do středoškolského kolektivu dětí. Alespoň jednoho kamaráda tu ale najde. Je jím o sedm měsíců mladší kluk ze sousedství, který také vyrůstá pouze s matkou a jmenuje se Tobey Maguire. Že Vám toto jméno něco říká? Tobey se později také stane hercem a ztvární například Spidermana a nebo Nicka Carrawaye ve filmu Velký Gatsby, kde si dokonce zahrají společně.

Film Lea začíná zajímat čím dál víc a už ne jen kvůli penězům. Lásku ke kinematografii v něm postupně pěstuje jeho otec, který mu pouští ty nejvíce ikonické snímky. Koukají spolu například na filmy s Robertem DeNirem. Toho mu otec dává za vzor. S Robertem DeNirem si Leo dokonce zahraje, ale o tom až později.

Synu, dívej se pořádně, jak vypadá dobrá herecká práce.

Jeho první profesionální herecká práce přichází v roce 1989, kdy je obsazen do reklamy na autodráhu. Leovi je patnáct let a po této roli se s natáčením reklam roztrhne pytel. Leonardo DiCaprio propaguje žvýkačky i oblečení. Přes reklamy se v šestnácti dostává k prvním příležitostem v televizi. Hraje malé seriálové role v epizodách seriálu Santa Barbara, kde ztvární dospívajícího kluka závislého na alkoholu. Následuje seriál The new Lassie a nebo show od NBC – Parenthood. Ve stejné době Leonardo přechází na školu John Marshall High school in Los Angeles. Hodiny ve škole ale navštěvuje pouze zřídka. Naopak čím dal více času tráví před kamerou na natáčení, na která ho vozí jeho matka. Ta celkově Leonardově herecké kariéře obětuje úplně vše.

Následuje zářivá filmová kariéra

Díky vytrvalé práci a trpělivosti se dostává i k natáčení seriálu Growing pains. Zde ztvárňuje mladého chlapce, který je bez domova. Role z něj během chvíle udělá herce známého po celé Americe a v sedmnácti letech se z něj stává idol teenagerů.

Jakmile seriál Growing pains končí, Leonardo natočí velmi špatně hodnocený film Critters, kde se pouští do záchrany planety. Poté ztvární roli v o něco lépe hodnoceném thrilleru Jedovatý břečťan, kde si zahraje po boku Drew Barrymore a následuje práce na filmu Dospívání po americku, kde tvoří výborné herecké duo s Robertem DeNirem. Od tohoto zkušeného herce, kterého mu otec dával za vzor, se na natáčení snaží co nejvíce pochytit a učit se od něj. Mimo to si začíná osvojovat techniku, jak v sobě vyburcovat emoce. Jak to dělá? Když to potřebuje, představí si svou milovanou matku v plamenech.

Brzy přichází velká výzva – nabídka na roli ve snímku Co žere Gilberta Grepea z roku 1993, ve kterém mu hereckými partnery budou Johny Depp a Juliette Lewis. Leo zde ztvární postavu mentálně narušeného chlapce Arnieho a to i přes to, že ho režisér Lasse Hallström původně do filmu nechce. Zdá se mu totiž na roli až moc hezký. Leův herecký talent ale rozhodne o tom, že práci získá a může se na ní zodpovědně připravit. Konzultuje ji s psychiatrem a chování mentálně narušených se snaží co nejvíce nastudovat. Tyto přípravy mu v jeho dvaceti letech vynesou nominaci na Oscara a Zlatý Glóbus pro nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Lidé v Hollywoodu si Leonarda DiCapria začínají více všímat.

Leo se ale nevěnuje pouze práci a začíná se zajímat i o ženy. Konkrétně o modelky, kterých v jeho životě bude ještě celá řada. Jednou z prvních je Bridget Hall. S tou mu vztah vydrží zhruba rok a poté ji vystřídá modelka Naomi Campbell.

Během dvou let pak Dicaprio natočí další filmy jako například Úplné zatmění, Rychlejší než smrt, Rváčův deník, Marvinův pokoj či Romeo a Julie. Za poslední zmíněný snímek získává cenu stříbrného medvěda na mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně. Film je navíc komerčně velmi úspěšný po celém světě mladý DiCaprio se postupně začíná dostávat do povědomí lidí i mimo Spojené státy.

Životní role mu zajistí stálý přísun nových nabídek

Na premiéře filmu Romeo a Julie se už mimochodem neobjevuje s přítelkyní Naomi Campbell. S tou se rozešel a doprovod mu tu dělá modelka Kristen Zang. Ta si hercovo srdce získá na celý jeden rok. Jejich rozchod pak přichází s uvedením Leonardova dalšího filmu.

Jedná se o Titanic, na který dostává nabídku už na konci roku 1996 a to od režiséra Jamese Camerona, který by ho rád viděl v roli Jacka Dawsona. Leo nabídku přijímá stejně jako jeho britská herecká kolegyně Kate Winslet. S tou má při natáčení velmi dobrý kamarádský vztah a později se z nich stanou nerozluční přátelé. Film Titanic je natočen v březnu roku 1997 a premiéru si odbyde hned v prosinci téhož roku. To, co se odehraje po uvedení filmu, možná nečekal ani Leo. Titanic se stává nejúspěšnějším filmem všech dob. Ze 14 nominací získává 11 Oscarů a vydělá přes 2 miliardy dolarů. Mezi nominacemi na Oscara mimochodem není ta za Leův herecký výkon. Vyslouží si alespoň nominaci na Zlatý Glóbus. Z Leonarda DiCapria je přes noc světová hvězda. Jeho partnerkou je tou dobou herečka Demi Moore. Vztah oběma hercům ale vydrží chvilku a Leo začíná chodit s modelkou z Victoria´s Secret, Helenou Christensen.

V osobním životě mu nastávají i další změny, stěhuje se od své matky do vlastního bydlení. S oběma rodiči ale pořád udržuje blízký vztah.

Dalšími modelkami v jeho životě jsou Amber Valletta a nebo Češka Eva Herzigová. S tou se potkává na party k filmu Muž se železnou maskou, který kritikou nebyl přijatý úplně nejlépe, přestože vydělal nemalé peníze. S naší tuzemskou modelkou sice prožijí jen krátký románek, i tak ale Eva o Leovi prohlašuje, že první setkání s ním jí takřka zvedlo ze země. Chvilku také randí s Paris Hilton.

V roce 2000 pak DiCaprio natočí film Pláž a odnese si za něj ocenění, kterému se snaží každý herec vyhnout – Zlatou malinu.

Úspěch v práci zdaleka není vyvážen Štěstím v lásce a tak Leo střídá jeden vztah za druhým. Ještě v roce 2000 začíná chodit s brazilskou supermodelkou Gisele Bündchen.

Po krátké filmové pauze se mu v roce 2001 nabízí spolupráce se Stevenem Spielbergem, a to na filmu Chyť mě, když to dokážeš, jehož scénář je založen na skutečných událostech. Hereckého partnera mu zde dělá Tom Hanks. Zajímavostí je, že pravý Frank Abagnale Jr., podle jehož příběhu je film natočen, nechtěl aby jeho postavu hrál DiCaprio. Názor změnil až po zhlédnutí několika hercových rolí.

Konečně přicházejí první ocenění

Na přelomu roku 2001 a 2002 Leo pracuje s režisérem Martinem Scorsesem na filmu Gangy New Yorku. Režisér je s DiCapriem mimochodem tak spokojený, že ho v budoucnu ještě obsadí do několika svých filmů: Letec, za nějž konečně získá cenu Zlatý glóbus a další nominaci na Oscara. Skrytá identita, která mu vynese nominaci na Zlatý Glóbus. Následuje Prokletý ostrov, Vlk z Wallstreet, za který si vyslouží další Zlatý Glóbus a jako spoluproducent také nominaci na Oscara za nejlepší film. Nakonec spolu realizují ještě krátkometrážní film The audition. Profesní partnerství Scorseseho a DiCapria je jedno z nejvýraznějších ve filmovém průmyslu. Dokazuje to i fakt, že už nám na rok 2021 chystají další film, který se bude točit okolo vražd amerických indiánů – Killers of the flower moon.

Roku 2005 se Leonardo po několika letech rozchází s přítelkyní Gisele Bündchen, se kterou měl na své poměry velmi dlouhý vztah. Ve stejném roce ale začíná chodit s modelkou Bar Refaeli, se kterou si pouze v roce 2009 dají krátkou pauzu, aby se k sobě později vrátili.

Leova třetí nominace na Oscara přichází za film Krvavý diamant, ve kterém herec zvární roli lovce drahých kamenů uprostřed občanské války v Sierra Leone. Během následujících let pak DiCaprio spolupracuje s dalšími významnými režiséry. Pod taktovkou Ridleyho Scotta natočí Labyrint lží. Christopher Nolan ho obsadí do úspěšného sci-fi filmu Počátek. Clint Eastwood si ho zase vybírá pro roli ve filmu J. Edgar. Pozornosti neunikne ani Quentinu Tarantinovi, který Lea obsadí hned dvakrát. Jednou ve filmu Nespoutaný Django a podruhé ve filmu Tenkrát v Hollywoodu.

Další ženy v životě DiCapria

Životem Leovi od roku 2011, kdy se finálně rozešel s modelkou Bar Rafaeli, prošlo ještě mnoho žen. Kdybychom měli rozvést každý jeho vztah, možná by to vyšlo na samostatnou epizodu, zde ale krátké shrnutí.

V roce 2011 Blake Lively – ta je mimochodem nyní provdaná za herce Ryana Reynoldse, rok poté modelka Erin Heatherton a modelka Miranda Kerr, 2013 modelka Kat Torres a modelka Toni Garrn, 2015 modelka Kelly Rohrbach. Rok nato Rihanna a modelka Nina Agdal. 2017 modelka Camila Morrone. Nejpevnější vztah ale stejně asi vždy bude mít se svojí matkou Irmelin, se kterou si prý volá každý den a ve všech jeho domech má svůj vlastní pokoj.

Mimo filmu se Leonardo DiCaprio velmi aktivně zajímá o ochranu přírody a je v tomto směru dlouhodobým bojovníkem za využívání obnovitelné energie a za udržitelný rozvoj. Pravidelně do ochrany přírody investuje a podporuje jednotlivé fondy, které se jí věnují. Sám například založil fond na záchranu Amazonského deštného pralesa a vložil do něj v přepočtu 120 milionů korun. O klimatických změnách také stále hovoří a to i s těmi nejvlivnějšími lidmi planety. Například s tehdejším prezidentem Barackem Obamou, se kterým si je v tomto směru názorově velmi blízko. A i přes to, že další prezident spojených států Donald Trump není přímo vyhlášený ekolog, s Leonardem se také setkal, aby spolu klimatické problémy probrali. Podobnou diskuzi následně Leo vedl ve Vatikánu i s jedním z nejvlivnějších lidí světa – papežem Františkem.

Na svého Oscara musel Leonardo čekat dlouhých 31 let.

Roku 2016 přichází již šestá nominace na Oscara, pátá za nejlepší herecký výkon. Po celém světě sice kolují vtípky o tom, že Leonardo Oscara nikdy získat nemůže, na druhé straně mu ale velká část lidí ocenění přeje. Mezi nominacemi má velké konkurenty. Například Matta Damona nebo Eddieho Redmayna. Tento večer ale konečně patří Leonardovi.

Po 31 letech ve filmové branži mu Oscara za nejlepší herecký výkon za hlavní roli ve filmu Revenant předává Julianne Moore. Prostor v děkovné řeči následně Leo využívá hlavně k upozornění na klimatické změny. To všechno z první řady sleduje Irmelin DiCaprio. Jeho matka, kterou si namísto nějaké modelky, vzal herec jako svůj doprovod. Žena, kterou Leonardo nadevše miluje a která z velké části stojí za jeho obřím úspěchem.

Profil osobnosti

Inspiroval Tě tento článek?

Elijah Wood | Jak dnes žije Frodo z Pána prstenů?

Amy Winehouse: o život ji připravila sláva