zdroj: koláž Storiomag.cz
in , ,

Lil Peep: Jak se ze syna vzdělaných učitelů stal kontroverzní raper?

  1. V kolika letech si nechal udělat první tetování?
  2. Co na jeho hudební tvorbu říkala jeho matka?
  3. A jaké okolnosti vedly k jeho smrti?

Kdo vlastně byl Lil Peep? Talentovaný, ambiciózní, tvrdohlavý a nezřízený mladý hudebník, který žil svůj život podle vlastních pravidel. Pokud se o něm ale chcete dozvědět víc, pojďte s námi prozkoumat jeho krátkou životní cestu.

Jeho rodiče vystudovali Harvard

Původním jménem Gustav Elijah Åhr přichází na svět na Halloweena, tedy 1. listopadu roku 1996 ve městě Allentown v Pensylvánii. Chlapec se narodí velmi vzdělaným rodičům. Jeho matka Liza Womack je učitelkou na základní škole a hned po narození svého syna oslovuje jako Little peep. Stejné profesi se věnuje i otec Karl Johan Åhr. Ten se ale živí dokonce jako profesor na Harvardu. Oba manželé přitom Harvard vystudovali. Chlapec má také také staršího bratra Karla Ahra, přezdívaného Oskar. Divíte se seversky znějícím jménům? Tato rodina má kořeny v Irsku, Německu a hlavně ve Švédsku. Gustav Ahr proto získává dvojí občanství. Americké a po otci švédské.

Blonďatý chlapec vyrůstá jako běžné dítě ve městě, které je na americké poměry celkem malé. Z Allentownu se ale v jeho pěti letech stěhují do mnohem většího města neomezených možností – New Yorku. Zabydlí se ve čtvrti Long Island.

Život v New Yorku se ale malému Peepovi moc nelíbí.

Jediné, co ho tu v jeho 5 letech velmi baví, jsou hodiny baletu a stepu, na které ho matka přihlašuje. Co se týče kamarádských vztahů, nemá to zde Gustav úplně jednoduché. Když si najde nějaké přátele, jejich rodiče jim zakazují, aby se s Peepem vídali, protože má na ně prý špatný vliv.

Mladý multi-talentovaný hoch propadá rapu

Gustav je tak spíše samotář a kamarády si hledá většinou online. I když ho to trápí, rozhodně nehodlá měnit své chování, aby se někomu zalíbil. Jako malý miluje komiksy, jejichž četbou tráví ve svém pokoji spoustu času. Ve škole se na druhé straně jeví zase jako výborný kreslíř a spisovatel. Jak ale roste, začíná se zajímat i o hudbu. Jeho oblíbenými žánry jsou emo, pop-punk a grunge. Brzy na internetu objevuje také rap, kterému hned propadne.

Svět hudby ho zaujme natolik, že se sám začíná učit na hudební nástroje. Konkrétně na tubu a trombón.

V jeho 14 letech rodinu opouští otec Karl.

Pro Peepa je to tak těžký okamžik, že se svým tátou už nikdy nepromluví. Nese to tak těžce, že se i na nějaký čas rozchází se svou přítelkyní Emmou Harris. Rozvod rodičů ho také úplně mění. Najednou se schází s jinými lidmi, přestává chodit do školy…

Problémy v osobním životě se odrazí i během studia na škole Long beach High school, kterou doslova nenávidí, protože ho tu všichni odsuzují za to, jaký je a jak se projevuje. Má na to vliv jak kouření marihuany, tak to, že je potetovaný. Své první tetování si nechává dělat už ve 14letech, aby vyjádřil protest vůči tomu, jak ho lidé vnímají. A protože se bojí, že na něj bude matka naštvaná, zvolí takovou kérku, která by se jí mohla líbit. Na pravou ruku si nechá vytetovat její iniciály a datum narození.

Ve škole nemá dobrou pověst

Většina lidí, obzvlášť učitelé ve škole, se ale na něj kvůli tetování začíná koukat ještě více z patra. To Peepa štve a začíná si budovat čím dál drsnější image. Přidává další tetování – Jedním z nich byly mimochodem 3 jedničky symbolizující jeho datum narození. Následují i piercingy a Peepova vizáž se stává protestem proti lidem, kteří ho soudí jen podle vzhledu.

Tou dobou chlapec čím dál více utíká k hudbě. Začíná se věnovat skládání a nahrávání písniček ve stylu, kterému se říká emo rap. A aby si ulevil, ve svých textech komentuje život kolem sebe. Hudba je pro něj osvobozením i z jeho neustále intenzivnějších depresí. A nejen hudba. Z depresí se snaží utéct i za pomoci různých návykových látek. Písně vznikají většinou v garáži, kde mu k nahrávání stačí macbook a mikrofon za dvě stě dolarů. Jeho první umělecké jméno je Trap Goose, brzy si ale vzpomene na přezdívku, která ho provázela celé dětství – Little Peep. To mu zní jako umělecké jméno lépe, a tak se v patnácti letech přejmenuje z Trap Goose na Lil Peepa.

Maturitu dokončí přes online kurzy

Do hudební tvorby je ponořený natolik, že už mu na školu nezbývá čas ani energie. Problém se studiem nakonec vygraduje natolik, že Gustav střední školu opustí a maturitu dokončí díky online kurzům. Protože během středoškolských let tvrdě pracoval na svých skladbách, věří svému umění natolik, že se rozhodne odjet do Los Angeles, aby tam nastartoval svou kariéru.

Je rok 2015 a Peep přistává v L.A., kde svou hudební dráhu začala velká spousta umělců. Chlapec nemá moc peněz, a tak si najde bydlení v jedné z nejhorších městských čtvrt. Byt tu musí sdílet s dalším tuctem spolubydlících. Zajímavé je, že jednou do týdne se v bytě koná tzv. Frank Sinatra night, kdy všichni poslouchají a zpívají písně od této hudební legendy. Gustavův oblíbený song Franka Sinatry je Fly me to the moon, který umí i velmi dobře zazpívat. Během svých začátků v L.A. má Gustav i studijní ambice a dokonce studuje na Glendale community college. Školu ale po roce opustí.

Protože se mu v L.A. nedaří prosadit, rozhodne se vrátit zpět na Long Island. Svoje skladby se tak nadále snaží produkovat doma v garáži.

Od své babičky dokonce dostává bicí, se kterými často cvičí až dlouho do noci. Jeho matka s tím paradoxně vůbec nemá problém. Ba naopak. Dělá jí radost, že se její syn věnuje něčemu, co ho naplňuje a ve tvorbě ho proto podporuje. Nechává ho hrát a zpívat dlouho do noci, a aby se mohla vyspat, koupí si špunty do uší. Po nějaké době ale začíná být garáž Peepovi opět malá a navíc si uvědomuje, že nikdy nechce mít normální práci a vést normální život. Jeho ambice prosadit se ho tak znovu donutí odjet do L.A.

Druhý pokus v Los Angeles

V hlavním městě Kalifornie v cestě za hudební kariérou Peepovi pomůže i jeho vytváření kamarádů online. Potká se tu totiž s Craigem Xenem, se kterým si předtím psal na internetu. Ten ho seznamuje s raperem Ghostemanem a s producentem JGRXXN.

Ghostemane a JGRXXN s Lil peepem v roce 2015 vytvoří trio, které nese název Schemaposse collective. Vydávají také první soubor nahrávek s názvem Lil peep – Part one, ze které ho hlavně píseň Star shopping začne dostávat do povědomí lidí. Mladý Peep všechny zaujme svým hudebním stylem a také velmi zajímavou barvou hlasu. Následně vzniká i druhý balíček skladeb pojmenovaný Live forever. Gustav svůj pobyt v L.A. a poznání zajímavých lidí z hudební branže využívá na maximum a tak v roce 2016 vydává hned 4 alba – Vertigo, California Girls, Teen romance a Castles. Tuto tvorbu také doplňuje soubor nahrávek Crybaby.

Jeho sláva významně vzroste na začátku roku 2016 s písní Beamer Boy z již zmíněného EP California Girls. Díky ní v březnu toho roku poprvé vystoupí v Tucsonu v Arizoně i se zbytkem Schemaposse collective naživo před lidmi. I když se jedná o malý klub, ve kterém je okolo 40 lidí, začíná Lil od tohoto okamžiku své hudební kariéře opravdu věřit. A aby deprese, pracovní vytížení a vystupování před lidmi i nadále zvládal, začne si ještě více pomáhat podpůrnými látkami. Jednou z jeho oblíbených je Xanax, který má pomáhat při depresích.

Hudební kariéra se mu slibně rozjíždí

Ve druhé polovině roku 2016 se toto uskupení rozpadá a mladý emo raper se připojuje ke skupině Goth Boi Clique collective, ve které se soustředí na tvorbu melodického rapu s velmi emotivními texty. Tato tvorba je ovlivněna žánrem Grunge a pop punk, které jako malý poslouchal. Díky této skupině se seznamuje i se svým manažerem Chasem Ortegou, který okamžitě ví, že z Gustava bude hvězda. Pouze ale pokud za ním bude stát velká společnost.

Zařídí pro něj tedy, aby ho pod svá křídla vzala agentura pomáhající začínajícím umělcům. First access entertainment, která vděčí za úspěšný začátek hudební kariéry například Adele nebo Jessie J. S jejich pomocí vydává Lil Peep album HellBoy, ze kterého se písně OMFG a Girls stávají velmi populárními na Youtube a na Soundcloud. Mají tu miliony přehrání.

Peep má okolo sebe najednou velmi mnoho lidí, se kterými, dá se říct, žije jako na jedné velké párty, jejíž součástí jsou alkohol i drogy.

Úspěch alba HellBoy vede k tomu, že má Gustav v dubnu a květnu roku 2017 první turné po spojených státech nazvané Peep show.

Lil Peep měl problém s drogami, stály ho život

Mimo to má koncerty v Německu, Kanadě a Rusku. Kluka z garáže najednou začínají lidé poznávat po celém světě. Zpěvák žije svůj sen. Začíná se ale cítit pod velkým tlakem a jeho deprese začínají nabírat na ještě větší intenzitě. Touto dobou také bere více drog. Mnoho lidí se mu chce zalíbit a tak mu jako hvězdě často dávají drogy zadarmo. Gustav navíc nikomu neumí říkat slovo NE a tak je u něj v bytě pořád spousta lidí, a probíhá zde jeden dlouhý večírek.

Po koncertování se Peep přesouvá do Londýna, aby tu pracoval na svých albech Come Over When You’re Sober part 1 a Come Over When You’re Sober part 2. Proč právě sem? Jeho zastupující manažeři chtějí, aby měl klid. Klid od lidí, kteří se na něj přisáli a od kterých si neodpočinul ani u sebe v bytě.

Deska part 1 spatří světlo světa 15. srpna 2017. Koncertní turné s tímto albem zahajuje ve Spojeném království v září téhož roku. Poté zamíří do Německa a v listopadu má zakončit koncertní šňůru ve Spojených státech. Turné je ale předčasně zrušeno.

15. listopadu 2017, Tuscon, Arizona. Rapera Lil Peepa, přesně dva týdny po jeho 21. narozeninách, nachází v koncertním autobuse bez známek života manažer turné Steve Paul.

Peep usnul okolo 5. hodiny odpoledne, aby si odpočinul před dalším vystoupením a už se neprobudil.

Smutnou zajímavostí je, že mrtvého zpěváka na sociální sítě natočí jeho kamarád raper Bexey swan v domnění, že jen spí. I to je mnohým fanouškům dodnes trnem v oku. Proč nikomu v autobuse po dobu čtyř hodin nepřipadá zvláštní, že se Lil Peep ani nepohne a ještě se s ním natáčejí?

Jako důvod úmrtí se nakonec ukáže neúmyslné předávkování. Za koncem mladého nadějného umělce stojí šest pilulek Xanaxu, které byly smíchané s fentanylem. Podle dostupných informací mu pilulky dala jeho fanynka Mariah Bons. Ta to ale až do konce svého života popírala. Zemřela na předávkování 22. července 2019.

Téměř rok po Peepově smrti vychází jeho poslední album, na kterém pracoval v Londýně ještě než došlo k tragédii. Deska s názvem Come Over When You’re Sober part 2 je vydána 9. listopadu roku 2018. Celkem se jí jen za první týden prodá 81 000 kusů, hudební kritici album vychvalují a v žebříčku Billboard 200 se umísťuje na 4. pozici. Rapera, kterého do té doby uznávala jen určitá část hudební scény, zná najednou celý svět. Jeho tvorba si získá spoustu nových fanoušků a ovlivní další nové hudebníky.

Profil osobnosti

Inspiroval Tě tento článek?

5 Points
+1 bod -1 bod

Kurt Cobain | Tragický příběh frontmana Nirvany

Freddie Mercury: Jak kluk ze Zanzibaru dobyl svět hudby