zdroj: koláž Storiomag.cz
in ,

Lionel Messi: Jak mu pomeranč změnil život?

  1. Co mu předpověděla babička, když byl ještě dítě?
  2. Jakou roli hrály v jeho kariéře pomeranče?
  3. A jak dlouho zná ženu, kterou si vzal?

Za svou kariéru vděčí babičce

Píše se rok 1987, v Argentině se koná velký fotbalový turnaj Copa America a Argentina končí na čtvrtém místě, což je pro ni zklamání. Nikdo tehdy ještě netuší, že jen pár dnů před turnajem se stalo něco, co možná navždy změní argentinský fotbal. 24. června se ve městě Rosario manželům Céline a Jorgemu narodí chlapec, kterému dají jméno Lionel Andrés Messi Cuccittini. Má tří sourozence, se kterými vyrůstá jako běžné dítě. Od malička ho lákají různé aktivity. Rád jezdí na kole nebo staví pevnosti z různých předmětů. K fotbalu se dostává přes své bratry, kteří si často hrají venku s míčem.

Když mu jsou 4 roky, tak ho jeho babička Célia, která v něm viděla obrovský talent, přivede do městského fotbalového klubu Grandoli. Řekne mu, že jednou bude nejlepší na světě a možná tehdy ani netuší, jak je její předpověď pravdivá.

Malý Lionel je do týmu přijat a brzy se začíná ukazovat jeho talent. V šesti letech si ho proto vyhlédne velký argentinský klub Newell ‚s Old Boys. Malý fotbalista brzy přichází na to, že nejvíce ho baví hrát v útoku a už se z této pozice nikdy nehne. Messimu se v klubu daří a časem získává přezdívku Mašina 87.

Zdravotní problém, který ohrozil jeho kariéru

Během šesti let v Newell ‚s Old Boys vstřelil okolo 500 branek a jeho kariéra nabírá na obrátkách. Pro tehdy desetiletého chlapce však přichází špatná zpráva. Lékaři u něj objeví problém s růstovým hormonem a je potřeba zahájit léčbu. Tu ale nehradí pojišťovna a tak musí Messiho rodiče každý měsíc sehnat 1500 dolarů. To se jim i za pomoci ostatních podaří a Lionel tak dál může mířit za svým snem.

FC Barcelona si malého Argentince údajně všiml poté, co mu jeho agent poslal video, kde Leo udělá 120 nožiček s pomerančem.

V září roku 2000 přistává malý fotbalista se svou rodinou v Barceloně, aby zde absolvoval testy u nejslavnějšího Katalánského klubu. Ten už ho nějakou dobu sleduje a vidí v něm velký potenciál.

Smlouva podepsaná na kapesníku

Messi absolvuje v Barceloně trénink a manažera týmu zaujme natolik, že s ním chce okamžitě podepsat smlouvu. V té době bylo ale neobvyklé kupovat takto mladého hráče z jiného kontinentu. Nakonec však k podpisu dojde a to na kus kapesníku. Smlouva totiž není připravená a vedení Barcelony si chce Messiho pojistit co nejdřív, aby o něj nepřišlo.

Ve třinácti letech se tak Leo stěhuje se svým otcem přes půl světa do Španělska. Začíná hrát za mládežnické týmy FC Barcelona a klub mu platí i léčbu. Tehdejší spoluhráči si o něm myslí, že je němý, protože skoro s nikým nemluví. Už tehdy za něj ale začínají mluvit jeho výkony na hřišti. Stává se součástí dětského dream teamu. V sezóně 2002/2003 je mezi kadety zvolen nejlepším střelcem s 36 brankami v 30 zápasech. Vyhrává katalánskou ligu spolu se Španělským pohárem. Ve finále katalánského poháru jeho tým vítězí nad týmem Espanyol 4:1, příčemž Leo je autorem dvou branek.

Na konci sezóny má o talentovaného Argentince zájem i anglický klub Arsenal, ale chlapec nakonec zůstává v Barceloně.

Vstup do nejvyšší fotbalové ligy

24. června 2005, na své 18. narozeniny, podepisuje první kontrakt jako seniorský hráč týmu. Upisuje se Barceloně do roku 2010, o dva roky méně než v předešlém kontraktu, ale jeho výkupní klauzule se zvyšuje na 150 milionů eur. 24. srpna, během zápasu o Gamper pohár proti Juventusu pak Leo předvede takový výkon, že si ho okamžitě fanoušci oblíbí.

Tehdy přichází s nabídkou na přestup italský Inter Milán, který souhlasí s vyplacením výkupní klauzule 150 milionů eur, a také nabízí větší plat, než Messi dostává v Barceloně. Byl to prý jediný případ, kdy mohl Lionel opravdu odejít z klubu FC Barcelona. On ale opět zůstal. V té době nosí na dresu číslo 19 a je v základní sestavě ve všech důležitých zápasech.

Inter Milán mu nabídl vyšší plat, Messi ale zůstal věrný FC Barceloně

Leovi se na hřišti daří vše, na co sáhne, ale 7. března 2006 v zápase proti anglické Chelsea přichází zranění stehenního svalu. Barcelona má toho roku hrát finále ligy mistrů, což je sen každého fotbalisty. Messi dělá vše proto, aby si zápas 17. května stihl zahrát. Do finále proti Arsenalu se však nestihne uzdravit a zůstává sedět na lavičce.

Messi je klubová legenda a mění své číslo dresu

Jakmile zranění doléčí, vrací se v ještě lepší formě a 10. března 2007 vstřelí první hattrick v zápase El Clásico, což se mu podařilo jako prvnímu hráči po 12 letech. Messi se tak postupně stává klubovou legendou. O rok později dostává nové číslo, pod kterým jej známý dodnes, číslo 10.

V sezóně 2008/2009 vstřelí v 51 zápasech 38 branek, čímž se začíná vymykat všem ostatním velkým střelcům. Dalším velkým úspěchem v jeho kariéře se stává výhra ocenění FIFA Ballon d’Or v roce 2009. To samé se mu podařilo v letech 2010, 2011, 2012, 2015 a 2019.

V sezóně 2014/2015 překonává dokonce další tři dlouholeté rekordy.

Z pohledu rekordů pak jeho nejlepší sezona přichází v roce 2012. Stává se nejlepším střelcem v historii Barcelony. Stává se nejlepším střelcem LaLigy a také nejlepším střelcem Ligy mistrů v historii. Úspěchy přichází i v reprezentační kariéře. Tam také drží titul nejlepší střelec historie a v roce 2011 se stává kapitánem národního týmu. V sezóně 2018/2019 pak dostává kapitánskou pásku i ve svém klubu FC Barcelona, získává šestou zlatou kopačku a desátý titul v Lize mistrů.13. ledna 2019 se mu pak podaří vstřelit 400. gól v LaLize.

V dnešní době je Leo manželem Antonelli Roccuzzovej se kterou má tři syny. Se svou ženou vyrostli ve stejném městě a znají se už od malička. Veřejnost věří, že i z jejich synů budou vynikající fotbalisté. Messi se vyjádřil, že po skončení kariéry v FC Barcelona chce zamířit do Argentiny a znovu si na sebe obléct dres Newell’s Old Boys. Ale zatím se zdá, že bude na vrcholu ještě spoustu let.

Profil osobnosti

Inspiroval Tě tento článek?

2 Points
+1 bod -1 bod

Miley Cyrus: Ze slušné holčičky kontroverzní ikonou

LIONEL MESSI: TOP 10 Zajímavostí