zdroj: koláž Storiomag.cz
in ,

Michael Jackson: Výchova otce mu ovlivnila celý život

  1. Jak se mělo původně jmenovat jeho nejúspěšnější album?
  2. Proč vynechal svého otce ze závěti?
  3. A z jakého důvodu byl obviněn z pedofilie?

29. srpna 1958 přivádí Katherine Jackson v americkém státu Indiana na svět svého již osmého potomka, Michaela Josepha Jacksona. Mladý Michael už od malička projevuje taneční a hudební talent stejně jako jeho starší bratři a proto se již ve svých šesti letech stává členem rodinného popového kvintetu a taneční skupiny Jackson 5. Jako manažer s nimi spolupracuje jejich otec Joe Jackson a skupina sklízí v 60. letech velký úspěch. Malého Michaela začínají na ulici poznávat lidé, ptají se na fotky, autogramy a on prvně zažívá pocit slávy. Když mu je 12 let, kapela proráží s písní Got to be there.

Ve dvanácti letech mi domů každý měsíc chodily šeky na 200 000 dolarů. Táta se ptal, co s těmi penězi chci dělat. Já si chtěl kupovat žvýkačky a bonbóny a tak.

Dětství Michaela Jacksona poznamenalo

Není však všechno zlato, co se třpytí. V dokumentu Bashira popisuje Michael jak si jeho starší bratři po vystoupeních vodili na pokoje místní slečny a neostýchali se s nimi souložit ve stejné místnosti, kde spal jejich nejmladší bratr. Další chlapcovo trauma z dětství představuje jeho otec. Michael mluví o tvrdé výchově v nejednom rozhovoru. Zmiňuje, jak byl vychováván pomocí síly a často řezán páskem, když se mu něco nepovedlo.

Slyším matku křičet doteď: Ne Joe! Přestaň! Joe vždyť je zabiješ! Ne! Joe to je moc!” vzpomíná na dětství v rozhovoru s Rabbim Boetahem. V dokumentu Living with Michael Jackson popisuje také potřebu zvracet, když otce znovu potká, nebo otcovy urážky ohledně Michaelova nosu a akné. Michaelův otec se pak v jednom rozhovoru hájil takto: “Jsem rád, že jsem byl tvrdý. Vychoval jsem děti, které svět miluje.

Počátky sólové kariéry

Přestože skupina Jackson 5 patří s více než 100 miliony prodanými deskami mezi nejúspěšnější kapely historie, Michaela vždycky lákalo stát se sólovým zpěvákem. Píše se rok 1979 a on vydává své první sólové album Off the Wall. Alba si všímá významný producent Quincy Jones a rozhodne se Michaelovi pomoci s jeho snem stát se sólovou hvězdou. V roce 1983 vydávají společně produkované album. Jeho název byl dlouho sporný, protože Jones chtěl původní titulní píseň Billy Jean pojmenovat Not my lover, aby se jméno alba nepletlo s tehdejší americkou tenistkou Billy Jean King. Svůj název pro píseň si ale Michael prosadí a Billy Jean si dnes s tenistkou nikdo nesplete. Titulní písní alba je ale nakonec podle rozhodnutí Jonese píseň Thriller, která se Jacksonovi původně moc nezamlouvala. Líbila se však posluchačům. Album trhá jeden rekord za druhým, vyhrává osm cen grammy a stává se nejprodávanějším albem v historii moderní hudby. Michael je na vrcholu, lidé ho milují.

Neverland se stává zábavním centrem pro spoustu přátel, většinou mladších patnácti let.

Se slávou přichází také spousta peněz a popová hvězda s nimi zajisté nešetří. Jeho obrovské sídlo Neverland má na zahradě zábavní park, obklopuje se hračkami, uměním, haraburdím všeho druhu a Neverland se stává zábavním centrem pro spoustu přátel, většinou však ne starších patnácti let. „Vzorem pro Neverland je Peter Pan. Vše kolem něj je kouzelné a nikdy nedospěl. V srdci se cítím jako Peter Pan.“ tvrdí Michael. Nechává si také plasticky upravit svůj od dětství nenáviděný nos.

Další plastické operace na jeho těle nebyly nikdy potvrzeny. Je na něm vidět očividná změna barvy pleti, tvrdí však, že jde o ztrátu pigmentu, což mu v roce 1986 potvrzuje doktor Arnold Klein diagnostikováním nemoci vitiligo, která způsobuje právě ztrátu pigmentu.

Sexuální skandály Michaela Jacksona

Plastické operace ale zdaleka nejsou Michaelův největší skandál. V roce 1993 je obviněn Evanem Chandlerem ze sexuálního obtěžování jeho třináctiletého syna Johna. Soud je však o rok později ukončen poté, co se Jackson vyrovnává s protistranou částkou 22 milionů dolarů. V Neverlandu je však stále často navštěvován dětmi, hrají spolu videohry, jí nezdravé jídlo, baví se v parku. Co je však neobvyklé, přespávají v Michaelově pokoji. V roce 2003 je po vydání velice kontroverzních záběrů v Bashirově dokumentu obviněn ze sexuálního obtěžování také Gavinem Arvitzem. Případ se dostává na veřejnost a média šílí. Jackson začíná brát velké množství uklidňujících léků a výrazně ztrácí na váze, obviněn je v sedmi bodech ze sexuálního zneužívání nezletilých a ve třech bodech z podávání omamných látek nezletilým. Po skoro dvouleté vysilující sledované sérii soudů je Jackson shledán nevinným ve všech 10 bodech.

Jeho kariéra je ale nenávratně poškozena a téma je dodnes vysoce kontroverzní. Po zproštění viny se uchyluje na malý ostrov v Perském zálivu. V posledních letech svého života už Jackson poutá pozornost spíše svým výstředním chováním, plastickými operacemi a neustálým obviňováním lidí z údajného zneužívání dětí. Michael je však stále popovou hvězdou se spoustou všeobecně známých hitů a tak se pokouší o návrat na pódia s turné This is it.

Planované turné už nestihl

Naplánováno je více než 50 koncertů, avšak k turné nikdy nedojde. Král popu umírá 25. června 2009 v Los Angeles na předávkování sedativy. Nechává po sobě tři děti, Prince Michaela Jacksona I, dceru Paris a Prince Michaela Jacksona II. Jeho osobní lékař Murry je odsouzen ke čtyřem letům vězení za neúmyslné zabití, po dvou letech však vězení opouští.

Michael se nikdy nevyrovnal s výchovou svého otce a nosil v sobě trauma celý život. Svého tátu totiž vyškrtl ze závěti a ten tak po Michaelovi nezdědil jediný dolar.

Ani dodnes však jméno Michael Jackson nenašlo klid. V březnu 2019 vyšel kontroverzní snímek Leaving Neverland, ve kterém Wade Robson a Jimmy Safechuck popisují jejich vztah s Michaelem Jacksonem. “Učil mě u něj v posteli masturbovat.” nebo “Říkal, že mě miluje a že půjdeme oba doživotně do vězení když se to někdo dozví.” Oba muži však v roce 2005 sexuální zneužívání popřeli. “Je těžké pro nás samotné uvěřit tomu, že Michael udělal něco špatně.” tvrdí Safechuck. Rodina Jacksonových film považuje za ubohý způsob jak vytěžit peníze na jejich příbuzném a žalují televizní společnost HBO.

Inspiroval Tě tento článek?

7 Points
+1 bod -1 bod

Proč Daniel Radcliffe málem nehrál Harryho Pottera? (10 Zajímavostí)

10 nejoblíbenějších Vánočních filmů na světě. Viděli jste všechny?