Zdroj: Jørund F Pedersen, CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons
in ,

Rihanna: Jak jí náhoda změnila život?

  1. Víte, že měla podezření na nádor mozku?
  2. Který z jejich videoklipů je spojován s Prahou?
  3. A jak to bylo s napadením od bývalého partnera?

Celým jménem Robyn Rihanna Fenty je jednou z nejznámějších a nejuznávanějších zpěvaček dnešní doby. Mimo to je i držitelkou sedmi cen Grammy a od roku 2012 nejúspěšnější umělkyní v digitálním prodeji díky prodání 25 milionů kusů alb a 60 milionů digitálních kopií písniček. Ve svých 23 letech se stala nejmladší umělkyní, které se povedlo dostat svých čtrnáct písní mezi „number – one“ hity. Dodnes je jednou z nejsledovanějších zpěvaček na internetu.

Otec závislý na drogách

Je 20. února 1988 a ve farnosti Saint Michael v ostrovním království Barbados se narodí holčička jménem Robyn. Její matka Monica pochází z Guyany a pracuje jako účetní, zatímco její otec Ronald z Barbadosu se živí jako vedoucí skladu. Z otcovy strany má rodina zároveň irské kořeny. S rodiči a dvěma mladšími bratry vyrůstá holčička v Bridgetownu, hlavním městě Barbadosu. Mimo bratry Rorreyho a Rajada má ještě tři nevlastní sourozence z otcova prvního manželství. Sestru Samanthu, bratra Jamieho a nejstarší ze sourozenců Kandy, se kterou má možnost se seznámit až ve svých patnácti letech.

Po rozvodu rodičů zdravotní problémy RiRi, jak byla nazývána matkou a přáteli, pomalu mizí.

V dětství ona a její rodina řeší problémy s otcem, který je závislý na cracku, kokainu a alkoholu, což má negativní vliv na fungování rodiny. Rihanna v té době trpí častými bolestmi hlavy, které se dostaly až do fáze, že musí kvůli podezření na nádor podstoupit několik vyšetření mozku CT. Otcův životní styl pak začne být tak nesnesitelný, že se s ním jeho žena rozvádí, aby ochránila své děti.

Náhoda rozhodla o jejím úspěchu

V Bridgetownu navštěvuje malá Rihanna základní školu Charles F. Broome Memorial School. Tou dobou se hudbě nijak zvlášť nevěnuje. Jen poslouchá písničky a to zejména reggae. Po základní škole pokračuje na střední školu Combermere School. Během studií nastupuje do povinné vojenské služby a seržantku jí tu dělá další budoucí slavná zpěvačka Shontelle. Rihanna postupně objevuje, že ji baví zpívat a tak se dvěma spolužačkami zakládá hudební trio. Trio vystupuje na různých malých akcích až do dne, než o budoucnosti Rihanny rozhodne šťastná náhoda. Dovolenou na Barbadosu tráví New Yorský hudební producent Evan Rogers. Skupinu zahlédne a pozve ji, aby mu zahrála v jeho hotelovém pokoji. Všechny tři dívky mu zazpívají, ale jeho zaujme jediná – Rihanna.

Když přišly do pokoje, jakoby dvě zbývající dívky přestaly existovat.

Brzy proto pozve Rihannu i s její matkou na schůzku. Během té se domlouvají na cestě do USA, kde chce Evan s Rihannou nahrát zkušební skladby. Matka s cestou souhlasí a mladá dívka tak poprvé v životě podniká dalekou cestu. V Americe pak nahraje demo nahrávky Pon de Replay a The Last Time. Ze začátku není nahrávání pro Rihannu jednoduché. Stále studuje na střední škole a tak je práce na písních možná jen o školních prázdninách, které by Rihanna raději trávila se svými přáteli. Dívka ale věří své hudbě natolik, že se se rozhodne studium ukončit a v roce 2005 podepisuje smlouvu s produkční společností Syndicated Rhythm Productions – jde zároveň o první smlouvu, kterou kdy společnost podepsala.

Brzy se dostavil velký úspěch

Demo verze skladeb je rozeslána do několika nahrávacích společností. Nejprve putuje do „rukou“ hip-hopové nahrávací společnosti Def Jam Recordings, kde ji slyší Jay Brown odpovědný za hledání a podporu talentů. Ten nahrávku předává mnohonásobnému držiteli ceny Grammy, Jay-Zmu. Slavný rapper spolupracuje s velkým producentem Reidem, který pomohl spoustě slavných zpěváků. Jay-Z je zvědavý na jeho názor a tak domluví Rihanně schůzku u Reida v kanceláři. Rihanna velkému producentovi zazpívá píseň For the love of you od Whitney Huston. Reid je nadšený. Uvědomuje si, že pokud chce pro Rihannu produkovat hudbu, začíná hra o čas. Barbadoská kráska má totiž domluvené ještě schůzky v dalších nahrávacích společnostech. Reid z pozice byznysmena nařídí Jay-Zmu, aby nenechali Rihannu odejít, dokud nebude podepsaná smlouva. To se další den nad ránem podaří a Rihanna se začíná stěhovat ze svého rodného města do USA, kde z počátku bydlela u Evana Rogerse a jeho ženy.

Nenechte Rihannu odejít, dokud nebude podepsaná smlouva!

Jakmile je podepsaná smlouva, začíná nahrávání jejího prvního alba: Music Of The Sun. Příprava první desky trvala asi tři měsíce a hlavním singlem se stala píseň Pon de Replay. Song, který zaujal Jay-Zho už když ho Rihanna nahrála jako demo. Ihned po vydání v květnu 2005 se z písně stává mezinárodní hit, v USA obsadí druhou příčku v prestižním žebříčku singlů Billboard Hot 100, a stejně dobře si vede i v britské hitparádě UK Singles Chart. Zpěvačka, plná energie a nadšená z úspěchu svých prvních počinů, se krátce po vydání debutu pouští do příprav druhého alba. Album A Girl like Me vychází 10. dubna 2006. Společně s albem proběhne v létě 2006 i první turné s názvem Rihanna: Live in Concert Tour.

V květnu následujícího roku přichází zpěvačka se třetím studiovým albem Good Girl Gone Bad. 29. března spatří světlo světa megahit Umbrella, se kterým Rihanna ovládá téměř dvacítku hitparád po celém světě, včetně USA, Kanady a Velké Británie. Videoklip k songu, na kterém se podílí i samotný Jay-Z, získává pětici nominací na MTV Video Music Awards 2007 a nakonec si odnáší i ocenění v kategorii Videoklip roku. Přestože druhý singl Shut Up and Drive úspěchu písně Umbrella nedosahuje ani zdaleka, pro české fanoušky má určitý význam jeho videoklip, který je natáčen na jedné z pražských skládek. Další singl Don’t Stop the Music, jenž se dostane na první příčky hitparád v devíti zemích a řadí se mezi jedny z nejlepších Rihanniných songů vůbec, má svůj klip natočený také v Praze. Vzniká v klubu Radost FX a záběru kamery neunikne ani jedna z místních tramvají. Album Good Girl Gone Bad udělá z Rihanny popovou a hlavně uznávanou hvězdu světového formátu. Zpěvačka vyprodává koncerty a na Youtube mají její videoklipy stamiliony zhlédnutí.

Štěstí v kariéře, neštěstí v lásce

Z vystoupení, odehraného 6. prosince 2007 v Manchester Aréně, vznikl Rihannin první koncertní film s názvem Good Girl Gone Bad: Live. Ten je v roce 2009 nominován na cenu Grammy za Nejlepší hudební film. Dále pak následují alba Rated R, Loud, Talk That Talk, Unapologetic a Anti, které slouží jako soundtrack k animovanému filmu Konečně doma, kde Rihanna dabuje i hlavní postavu Tip.

Pracovní úspěchy ale vyvažuje nespokojenost v osobním životě. 8. února 2009 je Rihanna po menší hádce fyzicky napadena svým tehdejším přítelem, zpěvákem Chrisem Brownem. Během útoku utrpí rozsáhlá zranění v obličeji a je nutná hospitalizace. Po činu se sám Brown obrací na policii, je obviněn z domácího násilí a skončí ve vězení. Kvůli tomu mnoho rádiových stanic přestává hrát Brownovy písně a odmítají ho i organizátoři již nasmlouvaných akcí. Rihanna nemůže kvůli své indispozici vystoupit na 51. udílení cen Grammy, kde má vystoupit i Chris.

Během útoku utrpí rozsáhlá zranění v obličeji a je nutná hospitalizace.

Po pár měsících se však zpěvačka dostává zpět do formy a prvním počinem, který od února 2009 vytvoří je hit Run This Town od rappera Jay-Zho. Během turné Diamonds World Tour, které trvá od 8. března do 15. listopadu 2013, se Rihanna stane nejmladším umělcem účinkujícím na francouzském stadionu Stade de France. Zároveň se stává nejmladším umělcem, který kdy vyprodal Millennium Stadium ve velšském Cardiffu a ragbyový stadion Twickenham Stadium. Tou dobou se dává znovu dohromady s Chrisem Brownem, který opouští vězení. Vztah se ale brzy opět rozpadá.

V průběhu roku 2017 začíná zpěvačka z Barbadossu s přípravami devátého studiového alba. Mimo to se celý rok nese spíše ve znamení hudebních spoluprací. Koncem roku 2018 pak oznámí, že nové album je téměř hotové a do světa jej pustí v průběhu roku 2019.

Rihanna se objevila i na stříbrných plátnech

Pro svou extrovertní povahu zpěvačka čas od času zaujme i nějakého režiséra a tak jsme ji mohli vidět v několika filmech. Úplně poprvé to je sportovní komedie Bravo Girls: Všechno nebo nic, kde ztvárňuje sama sebe. Nadále pak s herectvím pokračuje ve filmech Bitevní loď, Apokalypsa v Hollywoodu, Valerian a město tisíce planet a následně v komedii Debbie a její parťačky. Mimo to stihla i vlastní televizní pořad Styled to Rock z roku 2012. RiRi zde hledá nové, mladé módní návrháře. Soutěžící mají každý týden nelehký úkol vymyslet outfit pro významné umělce. Ti pak sami vybírají, který z návrhů se jím nejvíce líbí.

Kromě již zmíněného nevydařeného vztahu s Chrisem Brownem, který vyvrcholil až v domácí násilí, chodila Rihanna například s rapperem Drakem, basketbalistou Mattem Kempem nebo miliardářem ze Saudské Arábie, Hassanem Jameelem.

Profil osobnosti

Inspiroval Tě tento článek?

Pohřben zaživa, co mu to způsobilo? | Ryan Reynolds – 10 Zajímavostí

10 Zajímavostí o Arianě Grande: Nosí umělé vlasy