zdroj: koláž Storiomag.cz
in ,

Talent Shawna Mendese už kdysi vycítil Ed Sheeran

  1. Jaký dětský sen se mu splnil?
  2. Která hudební star sedla na letadlo, aby si s ním dala večeři, ještě než se globálně prosadil?
  3. A v čem pokořil Justina Biebera?

Celým jménem Shawn Peter Raul Mendes přichází na svět 8. srpna 1998 v Kanadě, konkrétně ve městě Pickering v Ontariu, které leží nedaleko Toronta. Jeho matkou je realitní makléřka Karen Rayment, původem z Anglie, otcem je mu zase muž původem z Portugalska – Manuel Mendes. Ten se živí jako prodejce vybavení do restaurací a barů.

Malý Mendes vyrůstá na předměstí Pickeringu a je vychováván v křesťanské víře. Brzy mu do života přibude ještě jeden člen rodiny. Když je Shawnovi 5 let, narodí se jeho rodičům holčička Aaliyah Mendes. Shawn má tak mladší sestru.

O rok později začíná navštěvovat základní školu, je ovšem velmi těžké dohledat, o jakou školu vlastně jde. Shawn ji totiž nechce zveřejnit kvůli lidem, kteří tam dodnes studují.

Shawn Mendes nejdříve snil o tom, že bude herec

Už jako dítě se zamiluje do světa Harryho Pottera a doufá, že je také čaroděj. Kdo by to neznal. Mnoho z vás pravděpodobně také v jedenácti letech čekalo na dopis z Bradavic. Shawnovi sice takový dopis nikdy nedorazil, posedlost kouzelným světem mu však zůstala do dnes. V pokoji má prý na zdi pověšené kopie hůlek hlavních hrdinů čarodějnického světa. Ale zpět k dětství malého Shawna.

Mimo čar a kouzel má odmalička rád také hudbu. Možná by se dalo říct, že jablko nepadlo daleko od stromu, protože i přesto, že se jeho rodiče hudbou neživí, mají ji velmi rádi a hraje u nich doma opravdu hodně často. Ačkoliv je malý Shawn hudbou posedlý, v té době mu ještě hlavou neproběhne myšlenka, že by se chtěl jednou živit jako zpěvák. Naopak – rád by se stal hercem. V tom ho ovlivní především jeho další škola Pine Ridge Secondary school, kde se sice věnuje hokeji a fotbalu, už v té době je mu ale jasné, že sportovec z něj nebude. Vedle sportu si totiž zamiluje hlavně hodiny herectví, zpěvu a tance. Později dokonce přizná, že tyto hodiny bylo to nejlepší, co ho na střední škole mohlo potkat a že ho to opravdu velmi bavilo. Díky těmto předmětům v něm rostou čím dál větší herecké ambice.

Kytara rozhodla o jeho dalším směru

Touha stát se známým hercem ho zavede i k hereckým lekcím a později ke konkurzu do jednoho z pořadů na Disney channel. Zde se však stane něco zcela zásadního. Shawn Mendes si na konkurzu uvědomuje, že mu je hraní před lidmi nepříjemné a rozhodne se, že se mu dál věnovat nebude. Jeden malý herecký sen se tak rychle rozpouští. Brzy na to ale nastane moment, který mu určí jiný životní směr. Ve 13 letech dostane svou první kytaru, a určitě ho tehdy nenapadne, že se jedná o úplný počátek jeho hvězdné kariéry.

Brzy tomuto hudebnímu nástroji úplně propadne. Začátky hraní jsou u něj stejné jako u většiny lidí, kteří se dnes chtějí naučit na nějaký hudební nástroj. Shawn si zapne Youtube a podle video lekcí začíná vstřebávat základy. V této fázi se ale od ostatních lidí dost možná liší. Zatímco běžný člověk na chvíli odloží kytaru do kouta, když ho začnou bolet prsty, mladý Shawn se nenechává odradit a na kytaru cvičí i přes bolest několik hodin denně. Podobným způsobem brzy začne hrát i na klavír. Tak moc ho to baví! Na Youtube také sleduje lidi, kteří dělají coververze slavných písní a jakmile na kytaru zhruba po roce umí hrát celkem dobře, rozhodne se i on na internet přidat své vystoupení. Tím prvním je v roce 2012 píseň od Adele s názvem Hometown Glory. Během následujícího roku začínající umělec nahraje na svůj Youtube kanál ještě několik dalších coverů, mimo jiné i od Eda Sheerana, který je mu při jeho tvorbě vždy tím největším vzorem.

V patnácti letech je Mendes na sociálních sítích celebritou

V roce 2013 pak přichází na internet nová platforma – Vine. Ta mu dává možnost nahrávat pouze několikavteřinové úryvky písní. To se Mendesovi zalíbí a z Youtube se přesouvá hlavně sem, což se zanedlouho ukáže jako velmi dobrý tah. V roce 2013 se také v jednom ze svých příspěvků na internetu zasní a vysloví přání být jednou hostem ve slavné talkshow Ellen DeGeneres.

Jeho prvním příspěvkem na Vine je úryvek písně As Long as You Love Me od Justina Biebera. Video má šest vteřin a hned druhý den u něj Shawn najde 10 000 lajků. Podobným způsobem tedy začíná zpracovávat i další covery a noví sledující jen a jen přibývají. Během příštích několika měsíců má Mendes ve svých patnácti letech na svém Vine účtu miliony odběratelů a přehrání. Lidem se líbí chlapcův hudební talent, příjemný hlas a svou roli určitě hraje i sympatický vzhled.

Jeho internetové slávy si brzy všímají i lidé ze showbyznysu.

V listopadu roku 2013 ho přes internet oslovuje manažer a hledač talentů Andrew Gertler. Vše najednou nabírá velmi rychlý spád a Shawnova hudební kariéra může začít.

Je leden 2014 a Gertler bere nadějného zpěváka do New Yorku, aby ho představil ve vydavatelství Island records. Následná jednání vedou k tomu, že Shawn Mendes v květnu toho roku podepisuje s Island records smlouvu. Hned měsíc nato, tedy v červnu 2014, vydává svůj debutový singl s názvem Life of the Party, který skončí na 24. příčce žebříčku Billboard hot 100. Shawnovi je takřka 16 let a stává se tehdy nejmladším umělcem, který se v tomto žebříčku umístil do 25. místa. Přesně v té době se Shawnovi stane i něco těžko uvěřitelného, co spíše připomíná scénu z filmu.

Shawn Mendes se rychle stává světovou celebritou

Mendesův manažer Andrew Gertler pošle písničku a několik videí Edu Sheeranovi a ten, protože má zrovna čas, skočí na letadlo a letí až do LA, aby se mohl s nadějným muzikantem setkat. Shawn tak potkává svůj idol. Od této chvíle je Ed Sheeran Mendesovým fanouškem a pro Shawna na druhou stranu zase mentorem, od kterého se chlapec může spoustu věcí naučit.

28. července 2014 vydává Shawn své první EP s názvem The Shawn Mendes EP, které obsahuje 4 singly a s ním se v žebříčku Billboard 200 dostává na 5. pozici. Za první týden se zároveň prodá 48 tisíc kopií. Vedle toho se stává třetím celosvětově nejsledovanějším hudebníkem na Vine, magazínem Time je zařazen mezi 25 nejvlivnějších teenagerů a získává cenu Teen choice award. 6. listopadu ještě stačí vydat píseň s názvem Something big, která se v kanadském žebříčku Billboard 100 umístí na 11. pozici. Shawna už zná většina amerických teenagerů.

Začátkem následujícího roku 2015 začíná psát a nahrávat své první studiové album. To spatří světlo světa přesně 14. dubna 2015. Deska s názvem Handwritten zažívá obrovský úspěch. V žebříčku Billboard 200 se umístí na 1. místě a zpěvák se tak stává nejmladším umělcem, který se kdy na této pozici umístil. Přeskočil i Justina Biebera, který v tomto ohledu držel prvenství od roku 2010. Co se týče dalších úspěchů alba – hned v prvním týdnu je prodáno 106 000 kopií a deska se okamžitě stává platinovou.

Celosvětový úspěch Shawnovi přinese třetí písnička z alba – Stitches. Hraje se v rádiích po celé planetě a umístí se na 4. místě žebříčku Billboard hot 100. Mendesova úspěchu si všimne i zpěvačka Taylor Swift, která ho osloví s nabídkou, aby vystoupil jako předskokan na jejím koncertním turné s názvem 1989 World tour. Během této spolupráce dostane Shawn od své pěvecké kolegyně spoustu užitečných rad. Když má například chlapec trému před vystoupením, Taylor mu radí:

Nemusíš se bát vyjít na pódium, protože se všichni výborně baví. Není to souboj, je to koncert.

S nabídkou ke spolupráci přichází i Disney channel, který si přeje, aby se Mendes podílel na soundtracku pro film Následníci. Zpěvák tedy pro film nahraje píseň Believe.

Ve svých 17 letech se pak objevuje v časopisu Forbes, kde je uveden v seznamu 30 globálně nejúspěšnějších umělců pod 30 let a znovu vyhrává Teens choice award. Mimo to, že spolupracoval s Taylor Swift také navázal spolupráci s kubánsko-americkou zpěvačkou, která se jmenuje Camila Cabello. S tou ke konci roku 2015 vydá singl I Know What You Did Last Summer.

Shawnovo sebevědomí je díky mnoha vystoupením mnohem vyšší a tak opět vyplouvají na povrch jeho dětské herecké ambice. V lednu 2016 si zahraje v jedné z epizod třetí řady amerického postapokalyptického sci-fi seriálu THE 100. Mimo to se objeví v pořadu, ve kterém si už před lety přál vystoupit. Stává se hostem talkshow Ellen DeGeneres.

Čím je Shawn úspěšnější, tím více tvoří

V březnu 2016 se Mendes vydává na své první sólové celosvětové turné Shawn Mendes World Tour, na které se všechny vstupenky vyprodají během několika minut. Shawnovi koncerty před tolika lidmi vlijí do žil ještě více energie a motivace, že to co dělá, má smysl. Po návratu domů tak začíná skládat novou hudbu.

Singl, který se stane třikrát platinovým a v USA se umístí v top 10 žebříčku Billboard hot 100 se jmenuje Treat you better a Shawn Mendes ho vydává v červnu 2016. Písnička je součástí alba Illuminate, které je vydáno 23. září téhož roku a opět debutuje na prvním místě amerického Billboard 200. Prodáno je 121 000 kusů a stává se platinovým. Deska je v této době také číslem jedna v Shawnově rodné zemi – Kanadě. Na konci roku 2016 zpěvák ještě stihne vydat album Live at Madison Square Garden.

V dubnu 2017 se pouští do dalšího turné s albem Illuminate, které vyprodá arény po celém světě. Turné je vytvořeno zároveň jako světelná show, takže pokud si na Youtube najdete záběry z těchto koncertů, sami budete moci usoudit, že se jedná o zajímavou podívanou.

Na turné vystoupil i písničkář James TW a to jako předskokan. Proč? Sám Shawn Mendes ho v roce 2015 na internetu objevil a rozhodl se mu v jeho tvorbě pomoci, stejně jako kdysi pomohli jiní lidé jemu. James TW tak díky Shawnu Mendesovi podepisuje smlouvu v Island records.

Kromě Jamese se na jednom z koncertů se po Shawnově boku objeví i jeho mentor a vzor Ed Sheeran, aby si spolu zazpívali píseň Mercy. V Barclays center v New Yorku je to pro publikum velké překvapení.

Shawn Mendes zazpíval na počest královny Alžběty 2.

V dubnu roku 2017 vydává Mendes píseň There’s Nothing Holdin‘ Me Back, která se, jak jinak, stává hitem po celém světě a opět se usadí v žebříčcích světových hitparád. V červnu 2017 si od hudby odskočí i k přehlídkovému molu a jako model představí novou kolekci oblečení od Emporio Armani.

Ani o rok později Mendes pracovně nepolevuje a vydává album, které se jmenuje velmi jednoduše – Shawn Mendes. A zřejmě pro vás nebude překvapením, že je i toto album hitem. Nová deska znovu obsazuje první příčku Billboard 200. A zpěvák se se svým novým produktem opět rozhodne vystoupit po celém světě. Mimo jeho turné vystoupí i na koncertu, který je pořádán na počest 92. narozenin královny Alžběty 2. Vypadá to tak, že na to mladý zpěvák sáhne, to má úspěch. Že ale Shawn není vždy jen usměvavý a šťastný, prozradí píseň In my blood, která je součástí již zmíněného alba Shawn Mendes.

Mendes tu zpívá o svých úzkostech. Pro jeho fanoušky je to novinka, protože do té doby Shawn o žádných negativních věcech ve svém životě nemluvil. Rozhodl se to změnit proto, že mu sdílení jeho problémů s ostatními pomáhá cítit se lépe.

V tomto roce znovu navazuje spolupráci se značkou Emporio Armani a stává se jejich ambasadorem, když propaguje nové Emporio Armani EA Connected smartwatch.

Utajovaný vztah s Camillou Cabello

V červnu roku 2019 Shawn obnovuje spolupráci se zpěvačkou Camillou Cabello. Společně vydají píseň Señorita, která se opět stává světovou peckou. Vyhrává American Music Award, dvě MTV Video Music Award a obdrží nominaci na Grammy v kategorii popové duo. Po profesní stránce to Mendesovi a Cabello velmi dobře funguje. Je ale za jejich pracovním vztahem i něco víc?

Fanoušci o tom, že Shawn a Camilla tvoří pár spekulují už od doby, kdy spolu nazpívali první píseň. Při živých vystoupeních to totiž mezi nimi na první pohled často jiskřilo. Oni však vždycky tvrdili, že jsou pouze přátelé. Poté co se téma dlouho probírá v bulvárních plátcích po celém světě nakonec oba v září roku 2019 přiznávají, že skutečně tvoří zamilovaný pár. Odkdy však, to už neprozradí.

Shawn Mendes se stal světovou hvězdou během několika málo let. Jak ale se svojí popularitou nakládá? Samozřejmě se věnuje i dobročinným projektům. Spolupracoval s neziskovou organizací Pencils of Promise, která staví školy a pomáhá zvyšovat kvalitu vzdělávání v rozvojových zemích. Získal například 25 000 dolarů na stavbu školy v Ghaně. Po zemětřesení v Mexico city v roce 2017 zase vytvořil ve spolupráci s americkým červeným křížem fond na pomoc obětem a na rekonstrukci města, do kterého věnoval 100 tisíc dolarů. Dlouhodobě pomáhá získávat finanční prostředky a zvyšovat povědomí o vzdělávání dětí po celém světě. Zároveň založil The Shawn Mendes foundation, jejímž cílem je inspirovat a vést fanoušky k podpoře správných věcí a pomáhat v oblastech, kde je to potřeba. Nedávno nadace podpořila například červený kříž v Austrálii, která byla zasažena ničivými požáry.

Shawn Mendes dosáhl velkého úspěchu už jako teenager a to hlavně díky tomu, že tvrdě cvičil a věnoval se tomu, co má rád.

Profil osobnosti

 

 

Inspiroval Tě tento článek?

0 Points
+1 bod -1 bod

Kvíz: Jsi expert na Harryho Pottera?

Tekashi 6ix9ine: Je kontroverzní raper opravdový gangster?