Zdroj: Kris Krug at https://www.flickr.com/photos/kk, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
in ,

Sia: Jak jí tragická událost otočila život naruby

  1. Proč před fanoušky skrývala svou tvář?
  2. Z jakého důvodu málem spáchala sebevraždu?
  3. A o co usiluje v osvětových kampaních?

Sia přišla na svět v australském Adelaide v roce 1975 jako vánoční dárek a rodiče jí obdarovali hned třemi jmény: Sia Kate Isobelle. Osud téhle dívenky byl předurčený už v raném dětství: odmalička totiž vyrůstala obklopená hudbou, které se profesionálně věnovalo hned několik členů rodiny. Nikoho z jejích blízkých tedy zřejmě nepřekvapilo, když se mladá umělkyně vydala na stejnou dráhu.

Začala vystupovat s dnes již bývalou skupinou Crisp a první album představila ve svých dvaceti letech. Desky s názvem OnlySee se prodalo jen něco přes tisíc kusů, což se ve srovnání s jejími budoucími úspěchy jeví jako kapka v moři. Nenechala se však odradit a odhodlaně pokračovala ve své tvorbě dál. Brzy přišla spolupráce se skupinou Zero Z, se kterou objížděla koncerty a sbírala zkušenosti ze světa showbyznysu.

Velká láska s tragickým koncem

Mladá zpěvačka tehdy prožívala vztah s Australanem Danem Pontifexem, kvůli kterému opustila svůj rodný kontinent a rozhodla se ho následovat do Londýna. Jejich soužití však nemělo dlouhého trvání, protože ho v roce 1997 přerušila tragická událost. Dan Pontifex se stal obětí autonehody a Sia, která v té době právě trávila dovolenou v Thajsku, zvažovala návrat do Austrálie. Danův londýnský spolubydlící ji však nabídl možnost přestěhovat se do Spojeného království a Sia nabídky využila. V Londýně zakotvila na několik let, smrt jejího partnera pro ni však znamenala těžký zásah osudu. Se ztrátou životní lásky se Sia vyrovnávala dlouho a obtížně. Propadla depresím, stala se závislou na alkoholu a lékům proti bolesti, podle vlastních slov byla zcela na dně. Vše vyvrcholilo sepsáním dopisu na rozloučenou a pokusem o sebevraždu.

Nebýt jejího přičinění, nevznikly by hity jako Diamonds od Rihanny nebo Pretty Hurts od Beyoncé

Nad svými vnitřními démony nakonec zvítězila až po šesti letech. Ani v této temné kapitole svého života však nezapomínala na to, co jí doprovázelo od narození: zpěv. Výsledkem bylo album s názvem Healing is difficult, plné odkazů na lásku, o kterou přišla.

V roce 2004 představila Sia veřejnosti třetí album a rozhodla se oživit svou kariéru. Přestěhovala se do New Yorku, navázala spolupráci s novým manažerem, obor své činnosti přesměrovala od zpívání k psaní textů a úspěch se skutečně brzy dostavil. Spojila své jméno se slavnými celebritami a její hvězda rychle vylétla vzhůru. Nebýt jejího přičinění, nevznikly by hity jako Diamonds od Rihanny nebo Pretty Hurts od Beyoncé. Sia je dále podepsána pod více než sedmdesátkou písní pro špičky současné světové pop music, mezi kterými nechybí osobnosti jako Christina Aguilera, Britney Spears, Kylie Minoque nebo Jennifer Lopez. Je rovněž autorkou titulní písně k velkofilmu Hunger Games.

Za Chandellier byla nominována na Grammy

Kromě psaní pro jiné zpěváky však Sia nadále pokračovala i ve své vlastní kariéře. Na turné objížděla celou zeměkouli a v roce 2016 měla na kontě již sedm alb, z nichž to předposlední, nazvané 1000 Forms of Fear, přineslo zatím dosud nejúspěšnější hit – single Chandellier. Jestli má její popularita nějaký strop, tak se k němu zřejmě ještě ani nepřiblížila. Do dnešního dne se prodalo více než milion kopií této desky a za Chandellier byla čtyřikrát nominován na cenu Grammy. Na Facebooku ji sleduje přes sedm milionů fanoušků a její videa nasbírala na YouTube přes de miliard zhlédnutí. Siina sláva vyrostla natolik, až se stalo něco neočekávaného: začala jí být nepříjemná.

Úspěšná umělkyně se proto odhodlala k poměrně radiálnímu řešení: rozhodla se před fanoušky úplně skrýt svou tvář. Na živých vystoupeních se od té doby objevuje pouze v blonďaté paruce s  ofinou dlouhou až na bradu, kterou občas doplňuje bizarními pokrývkami hlavy. Ne všem se tato změna zalíbila a Sia se dočkala řady nesouhlasných reakcí včetně přirovnání k mopu. Přesto si svou novou image houževnatě hájí a od roku 2013 na žádném koncertě nevystoupila jinak než v tomto přestrojení.

Celebrity se dnes ukazují a odhalují až příliš, ona by si však ráda zachovala svou anonymitu a cítila se svobodně.

Skoro nikdo tak již po několik let přesně neví, jak vlastně Sia vypadá. Když tedy na počátku roku 2017 paruku na okamžik odložila, stala se z toho doslova senzace, kterou zaregistrovala bulvární média po celé planetě.

Sia si své soukromí pečlivě chrání

Kdo se naopak nestydí vůbec, to je mladá tanečnice Maddie Ziegler, se kterou Sia začala spolupracovat, když bylo dívence teprve jedenáct let. Maddie zastupuje Siu nejen na koncertech, ale vystupuje také v jejích videoklipech, kde se diváci na pozadí Siina zpěvu mohou pokochat pohledem na její úchvatné akrobatické výkony.

Své soukromí si Sia pečlivě střeží a svým fanouškům poodhaluje jen to, co považuje za podstatné. Netají se například tím, že je veganka, feministka a bojovnice za práva zvířat. Spolu se svým psem se stala tváří kampaně namířené proti zbytečné kastraci a usiluje o omezení používání bíglů jako pokusných zvířat v laboratořích. V rámci jednoho ze svých turné v loňském roce zařadila do programu ke každému koncertu možnost adoptovat si psa.

Sia nikdy neměla děti a poté, co se vzpamatovala z tragického konce vztahu s Danem Pontifexem, byla jednou vdaná, manželství však vydrželo pouhé dva roky. Ještě předtím prožila několik let ve vztahu s americkou DJ-kou Jocelyn JD Samson. I proto se v médiích hojně diskutovala její sexuální orientace a byla dokonce zařazena na seznam 25 nejvlivnějších homosexuálních Australanů. Sama Sia má však zřejmě poměrně nevyhraněný názor. V jednom z otevřených rozhovorů, který poskytla novinářům ještě v počátcích své kariéry, řekla:

Nezajímá mě, jakého pohlaví ta osoba je, jde zkrátka o lidi. Byla jsem vždycky… no, flexibilní.

Za svou dosavadní kariéru si Sia vydělala již desítky milionů dolarů. Vlastní několik luxusních nemovitostí, z nichž jednu a losangeleském Los Feliz nedávno prodala. Architektonicky unikátní stavba z roku 1924 s pěti koupelnami, šesti krby či speciální místností vybavenou pouze kulečníkem přišel nového majitele v přepočtu na sto dvacet pět milionů korun.

Profil osobnosti

Inspiroval Tě tento článek?

4 Points
+1 bod -1 bod

Proč Sia nosila masku? | Zajímavosti

Shawn Mendes miluje Harryho Pottera | Zajímavosti