zdroj: koláž Storiomag.cz
in ,

Tekashi 6ix9ine: Je kontroverzní raper opravdový gangster?

  1. Co znamená číslo 69 v jeho životě?
  2. Kdo z jeho blízkých byl zastřelen?
  3. A kolik má doopravdy dětí?

Daniel Hernandez, spíše známý jako 6ix9ine nebo Tekashi 6ix9ine, je americký rapper, který se proslavil svým nevšedním vzhledem, kontroverzním chováním a technikou používání hrubého hlasu.

Neúplná rodina a problémová čtvrť ho ovlivní

Narodil se 8. května 1996 v New Yorské problémové čtvrti Bushwick v Brooklynu. Tato čtvrť je známá pro svou velmi vysokou kriminalitu a tak je Hernandez odmalička obklopen prostředím, které ho zrovna neinspiruje být vzorným občanem.

Daniel má o dva roky staršího bratra Oscara. Jeho jméno si nechal vytetovat na hlavu. Jejich matkou je Mexičanka Natividad Hernandez a otec zase pochází z Portorika. Ten ale s rodinou nežije a matka o něm tvrdí, že je mrtvý. Obě děti vychovává s náhradním otcem. Vedou je ke katolické víře a už odmalička s nimi chodí do kostela zpívat a recitovat z Bible.

Víc než kostelní písně ale Daniela později začíná zajímat tvrdší hudba, a tak malý Hernandez objevuje heavy metal, který ho provází až do jeho puberty.

Chlapcovo dětství vůbec není snadné, protože jsou velmi chudí. Paradoxem je, že matka přišla do USA roku 1988 právě kvůli tomu, aby měla lepší život než v Mexiku. Ale protože v New Yorku pracuje jako uklízečka a dělnice, moc si nevydělá. Navíc trpí cukrovkou, takže část výplaty musí investovat do léčby.

Tekashi 6ix9ine mohl být úspěšným fotbalistou

Chlapec se v dětství hodně věnuje baseballu a fotbalu. Je dokonce tak dobrý fotbalista, že si ho do svých řad vybere jeden profesionální tým. Danielova matka ale přestup zatrhne, protože nechce, aby její syn v tak nízkém věku jezdil daleko od domova s cizími lidmi.

Když je malému Hernandezovi devět let, dozvídá se, že jeho pravý otec nezemřel, ale strávil pět let ve vězení. Jde o problémového člověka závislého na heroinu, který navíc s drogami obchodoval. Proto se matka snažila své děti od něj držet dál, lhala jim o jeho smrti, a oba syny vychovala se svým novým partnerem. Daniel s ním má dobrý vztah, je to jeho mužský vzor. Proto ho velmi zasáhne událost, která se stane roku 2010. V době, kdy je chlapci 13 let, jeho nevlastního otce zastřelí na chodníku před domem za bílého dne. Útočník se nikdy nenajde. Pro chlapce jde o událost, která nastartuje jeho proměnu. Později se k tomu vyjádřil v jednom rozhovoru:

Pro mě byl můj otčím jako superhrdina. Myslel jsem, že je nedotknutelný. Proto když mi ho vzali, cítil jsem se jako nahý. Stal se ze mě rebel. Měl jsem hrozný vztek.

Tekashi jako drogový dealer s depresemi

Rodina je na tom čím dál hůř i finančně. Matka musí živit rodinu úplně sama. Často se stává, že jdou děti spát bez večeře. Dospívající Daniel by rád své rodině pomohl a tak se snaží něco vydělat na různých brigádách a jednorázových pracích. Díky čtvrti, kde vyrůstá, se ale dostane k mnohem jednoduššímu přivýdělku. Začíná prodávat marihuanu a tvrdší drogy.

 

Pro Hernandeze to je těžké období. Sílí u něj deprese, které se vyvinou v posttraumatickou poruchu a on musí být i hospitalizován v nemocnici. Dokonce hodně ztratí na váze, protože nejí. Ve škole pak začíná být velmi problémový. V osmé třídě je proto za špatné chování vyloučen a do školy se už nevrátí. Svou zlost vůči světu začíná promítat do své image. Přidává jedno tetování za druhým a jeho vzhled je víc a víc kontroverzní.

Je rok 2012 a Daniel pracuje ve veganském bistru, kam jednoho dne přijde Peter Rogers, ředitel vydavatelství Hikari Ultra. Ten se o chlapce, kvůli jeho vzhledu zajímá, a ptá se, jestli náhodu nerapuje. Hernandezova image mu totiž rapera připomíná. Tato chvíle mladého Daniela inspiruje k tomu, že to začne zkoušet.

Tekashi 6ix9ine se proslavil i díky slovenské scéně

Rapování mu jde opravdu dobře. První rapový song vydává roku 2014 a jmenuje se 69. Stejně se pojmenuje i on sám, protože tohle číslo ho prý skvěle vystihuje. Podle něj je všechno jen o úhlu pohledu, což má dokládat podoba tohoto čísla. Tohle číslo má mimochodem na těle vytetované celkem 200krát. Mimo velkého množství tetování svou image vylepšuje barevnými vlasy, zlatými zuby a různými zvláštními kostýmy.

To, že ty máš pravdu, neznamená, že já lžu. Jen si neviděl život z mojí perspektivy.

Během prvních tří let vydává na různých platformách řadu nezávislých písní. Sixnajnova tvorba vzbuzuje pozornost zejména kvůli agresivnímu stylu podání rapu a využívání anime ve videoklipech. Mnoho z jeho prvních skladeb vydává slovenské vydavatelství FUCK THEM. Daniel nahrál 2 písně s Hahacrew a po té si ho všiml slovenský rapper Dalyb. Nové písně se jmenovaly Rolling Stones a singl Jaguare dokonce nahrál s českým rapperem Lucasem Dopem. Brzy poté se 69 virálně proslavil. Pro svůj netradiční vzhled se stal součástí populárního internetového meme, díky kterému se lidé po celém světě začali zajímat o jeho hudbu. První mezinárodně úspěšnou písní se pak stal singl POLES1469 (ft. Trippie Redd), který uspěl zejména na YouTube.

A ptáte se, proč Daniel navázal spolupráci právě se slovenskými a českými interprety? Jednoduše řečeno cítil, že lidem odsud se jeho tvorba opravdu hodně líbí.

Ze slovenských luhů a hájů na světovou scénu

V listopadu 2017 vydává Sixnajn, ve spolupráci s vydavatelstvím ScumGang a TenThousand Projects svůj první komerční singl Gummo. Píseň se poprvé objevuje na platformě SoundCloud a s videoklipem na YouTube. Skladba se umístí na 12. příčce žebříčku Billboard Hot 100 a obdrží platinovou desku. SixNine se stává rapovou hvězdou.

V únoru 2018 spatřuje světlo světa jeho první mixtape s názvem Day69 a rapper začíná koncertovat po celém světě. Nejraději se ovšem vrací na Slovensko. Na místo, které odstartovalo jeho kariéru a kde má také poměrně značnou základnu věrných fanoušků. S jeho velkou popularitou a penězi jde ale ruku v ruce i čím dál divočejší životní styl. A i přes to, že nikdy neměl žádný delší vážný vztah, stihl počít dvě dcery. Saraiyah a Laylu. Spekuluje se ale o tom, že by dětí mohl mít mnohem víc.
Mixtape Day69 debutuje na 4. příčce žebříčku Billboard 200 s 55 000 prodanými kusy v prvním týdnu. A některé z písní neopomene ani žebříček Billboard Hot 100. Konkrétně skladby Billy (50. příčka), Rondo (73. příčka) a Gotti (99. příčka).

Kontroverzní chování ho mnohokrát dostalo k soudu

V květnu 2018 vyvolává vlnu kontroverze Sixnajnova účast při střelbě, kterou vrcholí jeho spor s dalším rapperem zvaným Casanova. Kvůli tomuto konfliktu přichází Daniel o reklamní smlouvu v hodnotě 5 milionů dolarů a je mu zakázán vstup do Barclays Center. Po incidentu se na chvíli stahuje do ústraní, aby později vydal singl Tati (ft. DJ Spinking). V červenci vydává svůj první Top 10 singl FeFe a to ve spolupráci s Nicki Minaj a Murda Beatz. Následují písně Bebe a Stoopid. Debutové album s názvem Dummy Boy je plánováno na 23. listopadu 2018, ale kvůli zatčení Hernandeze je vydání odloženo na neurčito. Album však předčasně uniká na internet a tak je v reakci na to vydáno 27. listopadu. I přes negativní publicitu, odložení vydání a následný únik alba na internet, debutovala deska na 2. příčce žebříčku Billboard 200.

Co se týče Danielovy image: zatímco většina rapperů si hraje na členy gangu jen ve svých videoklipech, dá se říct, že 6nine patří mezi opravdové gangstery. Vedle hudební kariéry totiž za svůj krátký život stačil rozjet i tu kriminální, ve které už nastřádal nespočet obvinění za sexuální obtěžování, účasti na přestřelkách, dealování drog, držení zbraní a nebo vyděračství.

V říjnu 2015 byl souzen z obvinění zneužití nezletilé osoby. V únoru 2015 měl sexuální kontakt s třináctiletou dívkou, který si částečně natočil a posléze zveřejnil na internetu. Soud mu nabídl dohodu, pokud si Hernandez udělá vyrovnávací vzdělávací zkoušky a vyhne se zveřejňování citlivého obsahu na internetu, dostane jen tříletou podmínku. To se také stalo. V červenci 2018 byl pak předvolán k případu, kdy byl obviněn ze škrcení 16leté dívky, kterého se měl dopustit v lednu 2018.

Zhruba v té době byl mimochodem 69 v Brooklynu unesen a okraden třemi útočníky. Ti ho připravili o majetek v hodnotě kolem 750 000 dolarů. Hernandezovi se během únosu podařilo utéci a zavolat policii.

Tekashi 6ix9ine ve vězení

Jeho největší potíže se zákonem ale vyšly najevo až v roce 2018: Je zhruba polovina listopadu a 69 je s dalšími čtyřmi muži zatčen a to za již zmíněné vyděračství, držení zbraní a drog. Všichni zatčení, včetně mladého rapera, jsou členy gangu, který se jmenuje Nine trey Gangster bloods. Federální soud stanovuje termín soudu až na září 2019 a odmítá propuštění na kauci. Je tedy jasné, že si zpěvák ve vazbě pobyde minimálně pár měsíců. To je ale nic oproti tomu, co mu reálně hrozí – až doživotní vězení.

Je 18. prosince 2019 a právě probíhá soud, který rozhodne o jeho životě. V momentě, kdy se soudce ptá, jestli je v publiku někdo, kdo by chtěl k případu něco říct, vystoupí Danielův otec. Sixnine ho neviděl od svého dětství a když uslyší jeho hlas, rozbrečí se a soudní přelíčení musí být na chvíli přerušeno. Otec přišel podpořit svého syna, se kterým by rád znovu navázal vztah, ale soud mu nedovolí promluvit.

Daniel během probíhajícího řízení nakonec uzavře dohodu s federálními orgány o snížení trestu, pokud bude plně spolupracovat. Sám se přiznává k devíti zločinům, pomáhá rozkrýt celou strukturu a činnost gangu, prozrazuje jména členů gangu. Zároveň pokorně slibuje porotě, že se polepší, bude příkladem pro mladé a vzdá se provokativního stylu života.

Touto spoluprací ze sebe udělá terč pro gangy a spekuluje se, že ho chce zabít celá řada lidí. Je proto odsouzen na 2 roky pobytu ve vězení částečně také kvůli tomu, aby byl nějakou dobu v bezpečí.

Konec trestu je plánován na 2. srpna 2020, ovšem do domácího vězení je propuštěn už 22. března. A to kvůli potížemi s astmatem, které ho vystavují zvýšenému riziku v souvislosti s probíhající epidemií koronaviru.

Zpět na svobodě

Jeho vůbec prvním songem od propuštění je píseň GOOBA. Doprovází ji virální videoklip, který láme rekordy. Na YouTube jde o nejvíce sledovaný videoklip za prvních 24 hodin od zveřejnění (43 milionů zhlédnutí) a hudební video, které nejrychleji překonává příčku 100 milionů zhlédnutí (za necelých 72 hodin).

6ix9ine překonává další rekord i na Instagram Live, kde jeho první veřejný stream sleduje 1,9 milionu osob. Singl GOOBA debutuje na 3. příčce žebříčku Billboard Hot 100. Daniel následně obviní společnost Billboard z machinací se streamy, které se započítávají do žebříčku prodejnosti. Společnost Billboard ovšem obvinění odmítá a uvádí, že 6ix9ine použil špatný výpočet. Například započítával všechny streamy a ne jen streamy z USA, které se pro americký žebříček používají. Po propuštění z vězení také rozdmýchal mediální spor s rapperem Snoop Doggem.

Snoop Dogg totiž Sixnajnovu spolupráci s federálními orgány veřejně odsoudil. Sixnine se ale držel pravidla, že nejlepší obranou je útok a tak Snoop Dogga obvinil, že dříve také donášel na rapera Suge Knighta. Snoop to popřel s tím, že se Sugem mají dobrý vztah a že Sixnine je malá krysa.

Pobyt ve vězení ze Sixnina udělal pravděpodobně ještě větší celebritu a tak jen jeho nejnovější skladba GOOBA už od vydání stihla vydělat miliony dolarů. A protože rapper slíbil, že po propuštění z vězení půjde mladým lidem příkladem, rozhodl se část zisku věnovat charitě No Kids Hungry, která se stará o to, aby chudé děti měly co jíst. Organizace však Danielův dar s poděkováním odmítla, protože nechtěla své jméno spojit s někým, kdo má tak problematickou minulost. To jen ukazuje, že pokud chce svou pověst změnit, nebude to mít vůbec lehké a zabere to spoustu času.

Inspiroval Tě tento článek?

0 Points
+1 bod -1 bod

Talent Shawna Mendese už kdysi vycítil Ed Sheeran

Jim Carrey rozesmál celý svět, sám ale propadl depresím