in ,

Příběh legendárních Beatles: Proč se kapela rozpadla?

  1. Jaký zvláštní styl měli, než se proslavili?
  2. Kdo o nich prohlásil, že nemají šanci uspět?
  3. A proč se rozpadli?

Příběh jedné z nejslavnějších kapel všech dob se začíná odvíjet roku 1957 u muže, tehdy spíše ještě puberťáka, který se jmenuje John Lennon. Ten, společně s kamarády ze střední školy Quarry Bank High School v Liverpoolu, zakládá hudební skupinu, která si říká Blackjacks. Ale jakmile chlapci zjistí, že stejný název už nese jiná kapela, mění jméno na The Quarrymen. Věnují se žánru Skiffle, což jsou písničky ovlivněné jazzem a bluesem hrané většinou na podomácku vyrobené nástroje. Krátce na to potkává Lennon patnáctiletého chlapce, se kterým si padnou do noty pro podobný hudební vkus. Jmenuje se Paul McCartney, a protože hraje dobře na kytaru, kapela ho mezi sebe přijme jako nového člena.

Píše se rok 1958 a McCartney zve svého kamaráda George Harrisona, se kterým se dříve seznámil v autobuse, na koncert The Quarrymen. George je rovněž šikovný kytarista, jejich hudba ho oslní a okamžitě chce být součástí kapely. Paul proto zařídí, aby zahrál leaderovi skupiny – Johnu Lennonovi. Tomu se Harrison celkem líbí, ale protože je na jeho vkus příliš mladý, do kapely ho nepřijme. A to i přes to, že Georgovi v té době bylo 14 a Lennon byl jen o fous starší. Harrison si ale dobře uvědomoval potenciál kapely a chtěl se do ní dostat stůj co stůj. Několik let poté tedy dokola naléhá, aby ho přijali. A ti z vás, kteří finální složení skupiny znají, vědí, že se mu to nakonec povede. Jednou, když jede společně se členy Quarrymen doubledeckerem, vytáhne kytaru a v horním patře autobusu zahraje píseň Raunchy. A to tak dobře, že Lennon změní názor a udělá z něj jejich hlavního kytaristu.

Jejich název byl inspirován oblíbenou kapelou

V příštích měsících se k nim přidá ještě baskytarista, a v kapele znovu dochází k dalšímu přejmenování. Padnou zde názvy jako třeba Johnny and the Moondogs, Long John and the Beatles, nebo The Silver Beatles. V posledních jménech už můžeme slyšet i The Beatles. Je to protože členové mají rádi kapelu the Crickets – v překladu cvrčci – a taky chtějí nějaký název hmyzu. Rozhodnou se pojmenovat jako brouci, neboli Beatles. Brouci se v angličtině správně píšou se dvěma E, kapela chce ale být originální a proto jedno E zamění za A. Vzniká tak finální pojmenování, které už dnes zná celý svět – The Beatles.

V roce 1960 chlapci vystupují po klubech v Liverpoolu až natrefí na majitele jednoho z podniků, kterým je Allan Williams. Ten podporuje nově vzniklé místní kapely a pro Beatles domluví několik koncertů v Hamburku. Má to ale háček. Kapela potřebuje bubeníka. Ještě před odjezdem se tak pouští do hledání. Skupinou sice už do té doby několik bubeníků prošlo, nikdy ale nevydrželi příliš dlouho. McCartney tak přivádí Petea Besta, který nehraje úplně obratně, ale dle názoru všech členů obstojně. A to na koncertování po klubech stačí.

Beatles jako rebelové

Skupina vyráží do německého hamburku, aby tam odehrála koncerty v několika barech. Hned si získává první fanoušky a fanynky. Jednou z nich je i známá fotografka Astrid Kirchherrová. Po nějaké době je ale Harrison, který si získá přezdívku quiet beatle, jelikož není zrovna největší showman, ze země vyhoštěn. Někdo na něj totiž podává udání, že není plnoletý. Vtipné je, že není jediným členem kapely, který se dostane do křížku se zákonem. Zhruba o týden později jsou zatčeni McCartney a Best. Po obvinění ze žhářství musí také opustit Německo.

Paul s Petem měli totiž výborný nápad, že na dveřích svého Hamburského pokoje zapálili prezervativ a tím způsobili menší požár. Zdá se, že ve svých počátcích byli členové kapely celkem rebelové. O tom svědčí i jejich tehdejší image.

Nosili kožené bundy, džíny a během svých vystoupení na pódiu dokonce kouřili a jedli kuřata.

V půlce prosince Německo opouští i Lennon a vrací se za ostatními do rodné Anglie. Poslední člen Beatles, Stuart Sutcliffe, však zůstává v Hamburku. Proč? Již zmíněná fanynka, fotografka Astrid Kirchherrová, se stává jeho snoubenkou. V roce 1962 ale Stuart tragicky umírá na krvácení do mozku.

Postupné budování dobrého jména kapely v Německu tak končí, to ale vůbec nevadí, protože největší úspěch už brzy zažijí doma – v Liverpooolu.

Nadaný manažer změnil mladým chlapcům život

Hodně se změní, když do kapely vstupuje další člen, respektive její zástupce, manažer Brian Epstein. Ten Beatles vidí hrát poprvé 9. listopadu 1961 v Cavern klubu a uvidí v nich takový potenciál, že po vystoupení kapele okamžitě nabízí své služby manažera. Jejich pětiletý kontrakt je stvrzen v lednu 1962. Brianův podíl je 10 % z příjmů kapely do 1500 liber a 15 % z příjmů nad tuto částku. To je ještě skupina ve složení John Lennon, Paul McCartney, George Harrison a Pete Best. Zajímavé je, že z právního hlediska je tato první smlouva neplatná – Brian sám se na ni ani nepodepíše a McCartney s Harrisonem ještě nejsou plnoletí, takže je stejně nutný podpis jejich právního zástupce.

Prvním Brianovým úkolem je sehnat společnost, která umožní Beatles nahrávat své skladby. Jejich první kroky vedou do Londýnské společnosti Decca Records. Kapela místním producentům zahraje 15 písní během zhruba jedné hodiny. Decca records ale Beatles odmítnou s tím, že prý hrají zastaralou hudbu a není v nich žádný potenciál. Místo liverpoolských hochů raději podepíší smlouvu s kapelou The Tremeloes. Že odmítli muzikanty, kteří jednou změní hudební dějiny, si samozřejmě ve společnosti Decca Records vyčítají. Ale ne dlouho. O rok později totiž podepíšou smlouvu se začínající kapelou, která si říká Rolling stones.

Poté, co dá několik dalších producentů skupině Beatles košem, nachází Brian úspěch u Parlophone, dceřiné společnosti EMI. Zde uzavírá smlouvu s producentem Georgem Martinem. Není to ale jen tak. Producent Martin má výtku k bubeníkovi Petu Bestovi, že není dostatečně dobrým muzikantem, a tak ho kapela musí nahradit starším a zkušenějším bubeníkem, jehož jméno je Ringo Starr. Členy Beatles jsou teď John Lennon, Paul McCartney, George Harrison a Ringo Starr a složení už se nikdy měnit nebude. Lennon zpívá, hraje na kytaru a klavír. McCartney je rovněž zpěvákem a působí na stejné nástroje jako Lennon. Harrison se věnuje hlavně kytaře a base a o bubeník Ringo Starr uzavírá celou partu. Kapela je unikátní tím, že má vlastně dva frontmany a to McCartneyho a Lennona, kteří se zároveň starají o napsání většiny písní.

Velká změna image

Manažer Brian ještě přiměje členy Beatles, aby změnili své vystupování na jevišti a stylizovali se do slušnějších chlapců. Podle něj jim to pomůže k úspěchu. Zároveň kapele nechá ušít jejich typické obleky, takže je konec i s hraním v kožených bundách. Jejich vystupování je oproti dřívějšku mnohem čistější a díky novému stylu jsou přístupnější širší veřejnosti. Brian také navrhuje, aby se Beatles na konci každého vystoupení společně uklonili.

Jejich prvním singlem je v říjnu 1962 Love Me Do, který se v Británii dostává na 17. místo nejprodávanějších desek.

Druhá píseň Please Please Me, kterou kapela nahraje během jediného dne, to dotáhne až na druhé místo celonárodního žebříčku, kde zůstává celé dva týdny. Je až neuvěřitelné, jak rychlý spád kariéra Beatles nabírá. O kapelu je zájem po celé zemi. Brzy dokonce obdrží pozvánku do pořadu Sunday night at the London Palladium, ve kterém jejich vystoupení sleduje 15 milionů lidí. V roce 1963 pak vydávají své první album, rovněž pojmenované Please please me. Tím v podstatě odstartují slavnou beatlemánii, která se díky koncertování mimo Spojené Království začne rychle šířit Evropou. Jen během let 1963 a 1964 kapela odehraje přes 200 velkých koncertů.

Roku 1964 už jsou Beatles v Británii tak oblíbení, že dokonce vystoupí i před královnou, její rodinou a hosty na královské slavnosti. Ovšem oproti normálu, kdy jsou členové kapely zvyklí na velmi emotivní projevy svých fanoušků, je toto vystoupení sterilní až skoro nudnou záležitostí. John Lennon proto na pódiu pronese památnou větu:

Vy chudší, zatleskáte nám? A vy bohatší – můžete aspoň zarachotit svými šperky?

To, jak se dovedou fanoušci na koncertech populárních kapel chovat v dnešní době je takřka nic oproti tomu, jaká bývala obvykle atmosféra během vystoupení The Beatles. Tehdejší fanynky doslova bláznily a praly se, aby se dostaly ke kapele co nejblíž. Dokonce kolují historky, že to na některých koncertech trochu zavánělo i močí. Některé fanynky se prý počůraly z toho, když své idoly viděly naživo. O tehdejší popularitě kapely svědčí i fakt, že se jedna z fanynek vloupala do domu McCartneyho, aby ukradla jeho oblečení a osobní věci na památku. Tato událost mimochodem byla inspirací k vytvoření písně She came in through the bathroom window.

Beatles jsou světovým fenoménem

Druhé album kapely zvané With the beatles, které obsahuje například známou píseň Mr. Postman, se udrží na první příčce evropských hitparád neuvěřitelných 21 týdnů. Deska je vydána i v Americe a to na popud úspěchu skladby I wanna hold your hand, která se dostává na 1. Příčku amerických hitparád a vydrží zde sedm týdnů.

Krátce na to začíná první turné kapely po Spojených státech. Do té doby tu o Beatles kolují různé legendy a Američané jsou zvědaví, jací chlapci doopravdy jsou. Přílet britských hvězd proto způsobuje, že je letadlo se členy Beatles hned na letišti JFK obklopeno fanoušky. A před hotelem Plaza, ve kterém skupina bydlí, čekají jejich příznivci celý den. Následuje vystoupení v Show Eda Sullivana (The Ed Sullivan Show), které sleduje rekordních 73 milionů diváků.

Kapelu Beatles už tak tak neobdivují jen v Evropě, ale jejich popularita dosahuje vrcholu i za oceánem. A dá se říct, že díky jejich úspěchu v USA se ve Spojených státech začínají prosazovat i další britské rockové skupiny, jako např. Rolling Stones, Gerry & The Pacemakers nebo Dave Clark Five.

Skupina se díky svému úspěchu začíná usazovat mezi elitou celebrit a to přináší i různá zajímavá setkání. V Americe se například v roke 1965 potkají s Elvisem Presleym, jehož byl hlavně John Lennon velkým fanouškem. Lennon je ale ze setkání trochu zklamaný, protože zjistí, že je Elvis v soukromí celkem tichý člověk.

Ještě nikomu se do té doby nepovedlo, aby se v žebříčku Billboard hot 100 umístil na prvních pěti pozicích současně.

Svou absolutní a světovou slávu stvrdí Beatles vydáním alba Meet the Beatles, které se umístí na prvním místě žebříčku Billboard a zůstane na něm celých 11 týdnů. Co se týče umístění samotných písní, ještě nikomu se do té doby nepovedlo, aby se v žebříčku Billboard hot 100 umístil na prvních pěti pozicích současně. Kapela to zvládne se svými písněmi Can’t Buy Me Love, Twist and Shout, She Loves You, I Want To Hold Your Hand a Please Please Me.

Mimo hudby se Beatles začínají věnovat i filmu. Jejich první snímek: A Hard Day’s Night – česky Perný den – ke kterému vzniklo stejnojmenné album, má premiéru v Londýně. Brzy jsou z filmu i hudebního alba hity po celé planetě. Zdá se, že na co Beatles sáhnou, to se mění ve zlato. Další film s názvem Help natáčí na Bahamách a na tehdejší poměry stojí poměrně dost peněz. Celkem jeden a půl milionu dolarů. K filmu opět vychází i stejnojmenné album a je znovu, jak jinak, než hitem.

Během pár let si Beatles vybudují takové jméno, že je královna Alžběta vyznamená řádem britského impéria, které původně 4. června 1917 založil král Jiří V.

Úmrtí manažera Beatles otřásne jejich kariérou

Kapela si v té době připisuje na své konto i jeden významný rekord. Zahraje na koncertě pro do té doby největší publikum v historii. Jejich vystoupení v New Yorku sleduje celkem 55 600 diváků.

Na vlně úspěchu jedou ještě několik dalších let, během kterých vydávají alba jako např. Rubber soul, Revolver a Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band. V roce 1967 ale přichází velká rána. Ve věku 32 let umírá jejich manažer Brian Epstein.

Brian byl totiž homosexuál. Což bylo v době, ve které byla v Británii homosexualita trestná, zdrojem jeho velké frustrace a tak se trápil depresemi. K tomu všemu byl v době největší slávy Beatles vystaven obřímu tlaku a také terčem vydírání. Na to začal experimentovat s drogami. Ve svém domě v Londýně byl nalezen mrtvý dne 27. srpna 1967. Jednalo se o nešťastnou náhodu, neúmyslně se předávkoval barbituráty. Pohřben je na židovském hřbitově v Liverpoolu.

Kapelu už divoký život začíná také unavovat, a tak si alespoň na chvíli naordinují klid a odletí do země, kde je téměř nikdo nezná. Vyráží na několik týdnů meditovat do Indie. Jejich pobyt později zhodnotí jako jedno ze svých nejplodnějších období, napsali tam totiž spoustu písní. Zároveň tato mise pomohla zlepšit pohled západu na indickou kulturu i meditaci. Indové dokonce po skupině pojmenovali tamní klášter.

Slavní muzikanti se vrací nabytí novou energií a opět dobývají světové hitparády s albem The Beatles a deskou se soundtrackem filmu Yellow Submarine. Ano, kapela vytvořila roku 68 další film.

Za vším hledej ženu

Po posledním koncertu The Beatles na Londýnské střeše jejich nahrávacího studia John Lennon oznamuje, že kapelu opouští. Zároveň vrací řád britského impéria jako protest proti válce ve Vietnamu. Jedním z největších důvodů jeho odchodu je, že se chce věnovat své nové kapele Plastic One Band, ve které působí společně se svou čerstvou láskou, japonsko-americkou umělkyní, Yoko Ono.

Už předtím ale dochází k ochlazování vztahů v kapele. Mezi McCartneym a Lennonem probíhají časté spory, díky kterým dokonce na chvíli opouští kapelu i George Harrison. Paulovi například vadí, že John na nahrávání nových písní bere svou partnerku. Jindy zase Lennon odmítá jezdit na koncerty, protože chce se svou láskou trávit více času. Dohadují se ale i o podobě písní a dalšímu směřování kapely.

Po posledním koncertu následuje i poslední album kapely – Abbey road, jehož fotka na obalu vznikla ve stejnojmenné ulici v Londýně, která je dodnes velmi populární mezi turisty. Ještě před úplným rozchodem Beatles stihnou nahrát píseň Let it Be. Dodnes jeden z nejslavnějších ploužáků.

Oficiálně se veřejnost dozvídá o rozpadu kapely v dubnu 1970, když skupinu opouští Paul McCartney.

Ten je následně veřejností obviňován, že opustil Beatles, ačkoliv právě on byl vždy člověkem, který o udržení kapely usiloval. 31. prosince téhož roku Paul McCartney podává u soudu oficiální ukončení partnerství s Beatles. Po této události se všichni členové vydávají na sólovou dráhu. Ovšem tak velký úspěch, který společně zažili jako brouci, už ani jeden z nich nikdy nezopakuje. Zajímavé je, že všichni kapelu opouští relativně mladí. Lennonovi a Starrovi je v době rozpadu Beatles 30, McCartneymu 32 a Harrisonovi teprve 27 let.

John Lennon byl zavražděn fanouškem

Deset let po skončení kapely, 8. Prosince 1980, se svět dozvídá smutnou zprávu. John Lennon je zastřelen. Vrací se z nahrávacího studia, když se před jeho domem ozve rána z pistole, která patří duševně nemocnému Marku Davidovi Chapmanovi, kterému se jen několik hodin předtím podepsal John na své nové album. Chapman na Lennona vystřelí celkem pětkrát, ten ještě vyjde několik schodů a poté se zhroutí na zem. Po rozpadu Beatles patřil právě Lennon k nejaktivnějším členům a vydal několik celosvětově hraných písní, z nichž nejznámější je dodnes skladba Imagine. Hudbu v té době používal hlavně jako nástroj politického aktivismu a snažil se lidi inspirovat k životu v míru. Podle spekulací se mu právě vměšování do politiky stalo osudným.

29. listopadu 2001 umírá v Los Angeles na rakovinu plic i další člen kapely, George Harrison. Ringo Starr se dodnes věnuje hudbě a žije v LA. Paul McCartney působí střídavě v USA a ve Velké Británii a i ve svém vysokém věku koncertuje po celém světě, stále vydává novou hudbu a spolupracuje s populárními zpěváky současnosti, například s Rihannou.

Vzpomínáte si na informaci z úvodu videa, že vydavatelství Decca records kdysi označilo hudbu kapely Beatles za zastaralou? To jak se tamní producenti mýlili dokazují i dnešní čísla. Kapela totiž byla už tehdy nadčasová. Dodnes se prodalo přes dvě miliardy alb díky čemuž jsou Beatles vůbec nejprodávanějšími hudebníky historie. Na Youtube, Spotify a dalších platformách má kapela miliardy poslechů. A dokonce o nich vzniká film, podobně jako vznikl film Bohemian Rhapsody o kapele Queen.

Zmíněné osobnosti

Inspiroval Tě tento článek?

4 Points
+1 bod -1 bod

Jim Carrey rozesmál celý svět, sám ale propadl depresím

Arnold Schwarzenegger: Z rakouského vězení až do Hollywoodu