- Co má společného s Českem?
- Jak vysoko sahá jeho majetek?
- A proč vyrazil na cestu do Bílého domu?
Donald Jay Trump přichází na svět 14. června roku 1946 New Yorském Queensu. Jeho otcem je bohatý stavební investor a potomek německých imigrantů Frederick Christ Trump. Matka Mary Anne MacLeod Trump má zase kořeny ve Skotsku a je ženou v domácnosti. Donald není jedináček – vyrůstá se staršími sestrami Maryanne a Elizabeth, a také s bratrem Fredem. O dva roky později se narodí jeho poslední sourozenec Robert.
Už jako dítě je nadosmrti zajištěný
Donald vyrůstá v zabezpečené a klidné rodině, která je mu neustále nablízku a matka vede všechny své děti k protestanství. Během dětství navíc hodnota majetku Trumpových díky poválečnému období stoupá. Otec Frederick, kterého už v té době lidé začali přezdívat Henry Fordem stavebnictví, během třicátých let využil úvěrové dotace vytvořené tehdejší Federální správou bydlení a levně nakoupil mnoho domů, které později s velkým ziskem prodal. Podle některých zdrojů otec Donaldovi daroval od jeho tří let každý rok přes 200 tisíc dolarů. To znamená, že se chlapec stal dolarovým milionářem již v 8 letech, tedy ještě v době, kdy mu obrazně teklo mléko po bradě.
Už odmala z něj jde cítit energie, asertivita a poslání k tomu se jednoho dne stát podnikatelem.
Donald během svého života vystřídá hned několik vzdělávacích zařízení, z nichž první je nezávislá Kew-Forest School. Ve 13 letech je však svými rodiči poslán na New Yorskou soukromou vojenskou akademii, aby se naučil zvládat disciplínu a především se zbavil svého příliš divokého chování. Na vojenské akademii si vede skvěle, studium mu nedělá problém a fyzickou přípravu zvládá také. Důkazem jsou jeho skvělé výsledky ve sportovních týmech a atletice. Stává se prakticky hvězdou školy, kterou absolvuje roku 1964 a k tomu dostává cenu Coach’s za výkon v basketbalu. Poté Trump nastupuje na Fordhamskou Univerzitu, kde vydrží 2 roky. Pomalu zjišťuje, kam se jeho kariéra bude ubírat, protože ho začnou lákat finance a ekonomika.
Nadšení pro ekonomiku
Z toho důvodu přestupuje na jiný obor a tentokrát zkouší ekonomicko-obchodní fakultu ve Filadelfii. Z ekonomiky pak promuje v roce 1968 – tou dobou je Donaldovi 22 let.
V červenci téhož roku se tento mladý ambiciózní muž rozhodne sloužit své zemi a narukovat do armády. Dostane povolení, ale lékaři mu bohužel nastoupit nedovolí. Trump má totiž kostní ostruhy, nebo-li kostní výrůstky, a tak musí řešit, kam povedou jeho další kroky.
Několik vzdělávacích institucí se na Donaldovi opravdu podepsalo, protože studium nebere jen jako povinnost, ale i jako zábavu. Díky pohodlnému zázemí ale téměř neví, co je to reálný život a hlavně jaké to je vydělávat peníze.
To se rozhodne změnit jeho otec Frederick, který syna zasvětí do své firmy Trump Management.
Tato společnost se ke konci 60. let specializuje na prodej pozemků a apartmánů střední třídy a poptávka je vysoká. Pomoc při řízení otcovy firmy dodá mladému Donaldovi dost odhodlání na to se do podnikání vrhnout po hlavě sám a zasvětit financím svůj život.
Otec byl můj mentor. Naučil jsem se od něj ohromné množství věcí ohledně byznysu a stavebnictví.
Píše se rok 1971 a Donald Trump je v chodu firmy už tak zběhlý, že mu otec svěřuje její vedení. Společnost dostává nové jméno The Trump Organization.
Donald Trump si bere českou sportovkyni
Úspěch v pracovním životě doprovází i posun v životě osobním. Donald se pouští do prvního vážného vztahu, který jedenatřicetiletý podnikatel prožívá s mladou českou modelkou a lyžařkou Ivanou Zelníčkovou. Díky sportovnímu talentu byla zvolena jako náhradnice do olympijského výboru her uspořádaných v roce 1972, což jí umožnilo vycestovat mimo komunistický rodný Zlín, dříve Gottwaldov.
Donald Trump se ženou Ivanou:
Dvojice dohromady tráví většinu času a jsou spolu tak rádi, že se rozhodnou vzít. Donald svou ženu velmi rychle zasvětí do svého byznysu a brzy po svatbě začnou firmu řídit spolu. Ivana je jmenována viceprezidentkou ve funkci pro design v The Trump Organization a má hlavní podíl na renovaci hotelů The Commodore, nyní Grand Hyatt New York, a hotelu Plaza, který později slouží jako místo natáčení legendární vánoční klasiky Sám doma 2: Ztracen v New Yorku. Kdo film viděl, asi ví, že se tu i v jedné scéně sám Donald Trump objevil.
Je 26. září 1981 a Donald od života dostává jednu větší facku. Jeho milovaný bratr Frederick Trump Jr, ve svých 43 letech umírá kvůli alkoholu. Tento otřesný zážitek mladého podnikatele motivuje k tomu, aby se nikdy k návykovým látkám ani nepřiblížil, což se mu daří. Jeho ženě Ivaně se poté narodí 3 děti – syn Donald Jr, Eric a Ivanka Trump. Ačkoliv má rodina české kořeny ze strany matky, plynně česky dokáže hovořit pouze nejstarší z dětí, Donald. Jako malý totiž trávil spoustu času se svými prarodiči V Československu, kam jezdil skoro každé letní prázdniny.
Donald Trump třetím nejbohatším Američanem?
Přichází 80. léta a s nimi velké změny pro Trumpovo impérium. Roku 1982 je Donald zařazen mezi první tři nejbohatší lidi Ameriky podle magazínu Forbes. Jeho majetek měl tehdy dosahovat 100 milionů dolarů, což však údajně vůbec nebyla reálná suma – ta měla činit o poznání méně. V jednom rozhovoru to prozradil tehdejší reportér časopisu Forbes. Řekl, že mu prý Trump o velikosti svého majetku lhal jen proto, aby se v žebříčku dostal tak vysoko.
Donald je ale v očích Ameriky úspěšným byznysmenem, což mu pomáhá v rozvoji firmy. Často se objevuje v televizi a většina Američanů ho má ráda.
Donald o tom, proč ho lidé mají rádi:
Velký byznys Donalda Trumpa
Aby ještě rozšířil své působení, přesouvá nakrátko sídlo společnosti z Brooklynu a Queensu do Atlanty a Manhattanu, kde se Trump věnuje novým realitním investicím.
Zanedlouho přichází velký zlom, když firma uzavírá obchod v hodnotě 250 milionů dolarů s řetězcem Holiday Inn, což vede ke vzniku rozsáhlého komplexu kasin Harrah´s at Trump Plaza. V hoteliérském byznysu se Donaldovi zalíbí natolik, že kupuje i další hotely za bezmála 320 milionů dolarů. A aby toho nebylo málo, roku 1983 je na Manhattanu slavnostně otevřena chlouba všech jeho staveb, mrakodrap nazvaný Trump Tower, neboli „Trumpova věž“.
Zdá se, že na co Trump sáhne, to se mu daří, a tak se roku 1987 rozhodne vyzkoušet něco nového. Vydává svou vůbec první knihu o osobním rozvoji nazvanou Umění udělat dohodu, ve které popisuje své začátky ještě před samotným převzetím firmy The Trump Organization. Kniha se ihned po vydání dostává na 1. příčku nejprodávanějších knih žebříčku New York Times, kde setrvává po dobu následujících 13 týdnů. Sám Donald ji popisuje jako jeden z jeho největších úspěchů v životě a jako svou druhou nejoblíbenější knihu po Bibli. Není proto divu, že se v průběhu let postaral o 18 dalších knih. Tou dobou je mu 41 let.
Ne, nedělám to pro peníze. Těch mám dost, víc, než budu kdykoliv v budoucnu potřebovat. Dělám to kvůli tomu, že chci. Obchody jsou mým uměním.
Začátkem devadesátých let je Trump v oblasti realit prakticky na vrcholu a touží se posunout dál. Jeho dalším byznysovým krokem je tak nákup aerolinky Eastern shuttle za neuvěřitelných 365 milionů dolarů. Aerolinky zachrání před krachem a díky němu získá svou práci zpět více jak 1000 lidí. Díky tomu ještě vzroste jeho už tak velká popularita. Pro lidi je vzorem a říká se, že vše na co Donald sáhne, to promění ve zlato.
To však jednoho dne přestane platit…
Vzestupy a pády Donalda Trumpa
Pro rodinu Trumpových rázem přichází krize. Až doposud slušné příjmy začínají se zpomalením ekonomiky rychle klesat. Investice do aerolinií se navíc vůbec nevyplatila a Donald přichází o stovky milionů dolarů. Trumpova firma dluží 9 miliard a sám Donald má dluh ve výši astronomické jedné miliardy dolarů. Přichází to, čeho se obával nejvíce – bankrot.
Bohužel pro Trumpa se bankrot ještě 5x zopakuje. Zbankrotovat s podobnou sumou u nás, tak už se z toho člověk jen velmi těžko vyhrabe. Ale v tomto příběhu jsme v Americe, a tam je možné všechno!
Aby toho nebylo málo, manželství s Ivanou se po 15ti letech rozpadá. jejich medializovaný vztah je drsně ukončen roku 1990 kvůli románku Trumpa s herečkou Marle Maples. Rozvod sleduje celá Amerika a Trumpovi se zrovna nevyplatí. Ivana na svém exmanželovi vysoudí 14 milionů dolarů a několik velmi drahých nemovitosti.
Jakmile je tato nepříjemná eskapáda za ním, Trump se vrhá do dalšího sňatku a bere si právě Marle Maples. Společně zplodí dceru Tiffany, dnešní internetovou celebritu. Ovšem ani tento vztah úspěšnému byznysmenovi nevydrží a po šesti letech se pár rozvádí.
V pracovním životě se však Donaldovi povedlo vrátit na výsluní a v roce 1997 už je jeho majetek odhadován na 2 miliardy dolarů.
Devadesátá léta se pro něj nesou i ve znamení televizního a rozhlasového účinkování.
Trump hostuje čtyřiadvacetkrát v rozhlasovém pořadu Howard Stern Show, kde opět popisuje své začátky, první kroky do podnikání a předává dále své zkušenosti, které za svůj téměř padesátiletý život nasbíral. Rozhlasové vysílání ho tak učaruje, že založí svůj vlastní pořad Trumped, který se v rádiích udrží celé 4 roky.
Roku 1999 ve věku 93 let umírá Donaldův otec Frederick. „Opravdu mě to sebralo. Můj otec byl vždy mou inspirací“ – svěřil se později v jednom rozhovoru Donald.
Svou poslední známost, bývalou slovinskou modelku Melanii Knauss, si Donald bere roku 2005 a rok nato se již chlubí se synem Barronem Williamem Trumpem.
Další roky Trump víceméně udržuje své společnosti v chodu a do žádných velkých akcí už se nepouští.
Trumpova hvězda na hollywoodském chodníku slávy
V roce 2003 se stal výkonným producentem a moderátorem soutěžní reality show The Apprentice na kanále NBC. Při každém vysílání této soutěže bojovala skupina lidí o práci v Trumpově společnosti. V první sérii The Apprentice dostával Trump plat 50 000 dolarů za jednu epizodu, ale po úspěchu programu byl odměňován 3 miliony dolarů za epizodu. Po 10 sériích přidal spin-off The Celebrity Apprentice, kde vystupovaly celebrity. Peníze, které se jim podařilo vybrat v každém kole, šly na charitativní projekt dle výběru projektového manažera vítězného týmu. V roce 2007 za The Apprentice dostal Trump hvězdu na hollywoodském chodníku slávy, která však byla již několikrát vandalizována.
Trump se po úspěchu show The Apprentice stal výkonným producentem i dalších projektů, jako byly soutěže krásy Miss USA a Miss Universe Pageant, které vysílala rovněž televizní stanice NBC.
Z byznysmena prezidentem Spojených států
Donald měl ale odjakživa mnohem větší životní ambice a tak roku 2016 přichází zlom, kdy se rozhodne život svůj a celé rodiny otočit vzhůru nohama. Vyhlašuje kandidaturu na prezidenta.
Ačkoliv do politiky oficiálně vstupuje roku 2016 v rámci kandidatury na 45. prezidenta Spojených států, o funkci projevil zájem již koncem 80. let. V červnu 2015 dále během své řeči prohlašuje následující větu: „Amerika potřebuje někoho, kdo z této země opět vytvoří pojem. Dokážeme to.“ K tomu dodává, že jako kandidát nemá v úmyslu ze své pozice těžit finanční prostředky, případně vést se zlými úmysly. Jeho kampaň provází známý slogan Make america great again neboli „Udělejme Ameriku opět významnou“. Kvůli jeho razantním a kontroverzním proslovům se z dosud všeobecně oblíbeného Donalda stává člověk, který rozdělí Ameriku na dvě poloviny. Jedni ho nenávidí, druzí milují. Do poslední chvíle není jasné, jestli volby vyhraje konzervativní Hillary Clinton, nebo kontroverzní Trump. V úterý 8. listopadu 2016 je konečně jasno. Donald Trump dostává jakožto republikán většinové hlasy volitelů a stává se novým prezidentem Spojených států amerických. Do funkce oficiálně nastupuje 20. ledna roku 2017.
Vítězný projev Donalda Trumpa:
Trumpovo prezidentství, stejně jako jeho kandidatura, už od začátku štěpila Ameriku na dvě poloviny a nebylo tomu ani v poslední prezidentské volbě, kde Trumpa porazil Joe Biden. Na Donalda Trumpa určitě nikdy nezapomene nejen Amerika, ale také celý svět. Donald je rozhodně jeden z nejkontroverznějších a nejkritizovanějších prezidentů historie USA.
Profil osobnosti