"Paul Walker dead- Investigators look at speed, crash impact" od dfirecop je licencován pod CC BY-ND 2.0
in ,

Nechybělo málo a Paul Walker by nebyl slavným hercem

  1. Víte, že kariéru začal už jako batole?
  2. Jaký zajímavý obor vystudoval?
  3. A proč jeho život skončil předčasně?

První roli získal Paul díky matce

Paul William Walker IV. přichází na svět 12. září roku 1973 ve městě Glendale v Kalifornii. Jeho otec Paul Walker III. je bývalý wrestler a zároveň dvojnásobný držitel ocenění zlaté boxerské rukavice. Matka Cheryl zase pracuje jako modelka. Oba rodiče mají anglicko-německý původ a děti vychovávají v mormonské víře. Malý Paul vyrůstá se svými čtyřmi sourozenci – bratry Calebem, Codym a sestrami Ashlie a Aimee v Los Angeles.

Paulova matka se pohybuje ve světě televize, a proto ho už v jeho dvou letech přihlásí na casting reklamy pro pleny Pampers. Chlapec roli získává a velmi brzy tak zahajuje svou kariéru na televizních obrazovkách. Později se dostane také k modelingu a jeho roztomilá dětská tvář se stává součástí mnoha reklamních kampaní.

Kromě natáčení a focení je odmalička veden také ke sportu. Konkrétně si zamiluje fotbal, bojová umění a baví ho i surfing. Dětství tedy tráví tak, že střídá natáčení a focení se sportem.

Svou první filmovou roli získává Paul roku 1986 ve snímku Příšera z šatníku a zároveň hostuje v televizním seriálu Cesta do nebe. Krátce nato je obsazen do komediálního pořadu Throb, kde ztvární dvanáctiletého chlapce Jeremyho Beatty.

Kdyby ho okolí nepřesvědčilo, nestal by se slavným hercem

Roku 1991 dokončuje osmnáctiletý Paul soukromou křesťanskou školu v Sun Valley. Tou dobou začne přemýšlet nad svým budoucím povoláním a uvědomí si, že kromě herectví je jeho velkou vášní i moře – proto začíná na vysoké škole studovat obor mořské biologie, který po pár letech úspěšně dokončí. Paulovým velkým vzorem byl oceánograf a vynálezce Jacques-Yves Cousteau.
Herectví se Paul dále věnuje i během studií, pomalu ale spěje k tomu, že se musí rozhodnout, co bude jeho hlavní prací. Začíná uvažovat nad tím, že u filmu skončí. Okolí včetně Paulova castingového agenta si však stojí za tím, že chlapec má potenciál jednou dobýt Hollywood. Radí mu proto, aby v herectví i nadále pokračoval. Walker se nakonec rozhodne, že bude profesionálním hercem a mořská biologie zůstane jen jeho koníčkem.

Rok 1985 – 1994 patřil převážně menším seriálovým rolím a Paula jsme tak mohli vidět spíše v podprůměrných projektech Who’s the Boss?, Mladí a neklidní, The boys are back, Dotek anděla nebo I’m Telling! – v tomto soutěžním pořadu se objevil i se svou sestrou Ashlie a oba skončili na druhém místě. Věnuje se i práci v dospělém modelingu, kde svýma křišťálově modrýma očima ihned zaujme. Svou tvář propůjčil mimo jiné i toaletní vodě Davidoff Cool Water.

Roku 1998 pak mladý Paul získává hlavní roli v komedii Blázni v parku – zábavném, trochu bláznivém snímku, který ovšem nedokázal publikum tolik oslovit. Ve stejném roce se nicméně objevil i v o dost úspěšnějším titulu, který si vzal pod křídla režisér Gary Ross – Městečko Pleasantville. V tomto filmu Walker účinkoval po boku Tobeyho Maguirea či Reese Witherspoon a patřil k těm nejvýraznějším postavám.

Filmové nabídky se jen hrnou, když se najednou pětadvacetiletý Paul neplánovaně stává otcem – se svou tehdejší přítelkyní Rebeccou Soteros zplodí dceru Meadow (Rain), která je pro dvojici vším. Vztah ale bohužel nevydrží příliš dlouho, pár se rozchází a Meadow míří i s matkou na Havaj, otce však pravidelně navštěvuje ve slunné Kalifornii.

Poté, co se Paul z rozchodu otřepe, vrhá se zpět do práce. Ještě předtím, než dorazí nabídka na roli v akční sérii o rychlých autech, ztvární Walker jednu z hlavních rolí ve snímcích Taková normální holka, Varsity Blues a Lebky. Herec rovněž dorazil na casting do role Anakina Skywalkera ve Star Wars, ale protože byl podle režiséra až moc starý, putoval scénář nakonec k Haydenu Christensenovi.

Přichází přelom tisíciletí a Paul Walker je ve světe filmu už poměrně známou tváří. Zpravodajský deník The Dallas Morning News dokonce napsal:

Paul je jedním z nejvýraznějších ptáčat v Hollywoodu, předzvěst velké filmové hvězdy.

Mimo jiné je zařazen i na obálku magazínu Vanity Fair, kde působí jako normální, příjemný mladý muž. Díky tomu možná i trochu vyčnívá z řady podobně starých hereckých hvězd. Roku 2001 pak účinkuje v mysteriózním thrilleru Jízda do pekel.

Paul Walker a Rychle a zběsile

Jen co se natáčení stalo jeho slušným příjmem, začal pravidelně investovat peníze do charitativních spolků. O jeho štědrosti svědčí i následující příhoda. Jednou zaplatil mladému veteránovi snubní prsten, když zrovna sám něco vybíral v místním klenotnictví. Kromě bohulibých účelů ale dokázal Paul udělat radost i sám sobě. Miloval auta všeho druhu a v jeho garáži byste jich během herecké kariéry našli desítky.

Brzy už přichází telefonát, který Paulovi navždy změní život – je obsazen do role Briana O’Connera ve filmové sérii o pouličním závodění Rychle a zběsile. Roli dostal nejen díky svému sympatickému vzhledu a hereckým schopnostem, ale také díky své opravdové lásce k rychlým autům, která z filmu přímo čiší. Natáčení v něm pak vzbudí ještě větší zájem o tuning a automobily obecně.

Při práci na filmu potkává hereckého kolegu Vina Diesela a během pár měsíců už vzniká přátelství na celý život.

Film ze všech hlavních herců udělá světové hvězdy a tak logicky následuje pokračování. V Rychle a zběsile 2 dokonce sám Paul pomáhá opravovat vozidla včetně vlastního, modelu Nissan Skyline R34.

Během pauzy mezi natáčením dalších dílů Walker účinkuje ve filmech Proud času, Dárek z lásky, Do hlubiny, Zběsilý útěk a Osm statečných. Kromě herectví a rychlé jízdy autem tu ukazuje i bojové schopnosti. Veškeré akční scény pramení z vášně, kterou Paul pochytil při tréninku bojových umění už v mládí. Jedná se o různé formy Taekwonda, Eskrimy a dalších. Dokonce mu chybí jen kousek k získání černého pásu v bojovém umění brazilské Jiu-Jitsu.

Volný čas tráví Paul se svou dcerou, nebo se projíždí ve svých autech. Miluje rychlost a nespoutanost. Nezanevřel proto ani na oceán. Surfování na Huntington Beach se stalo jeho denním chlebem. Na oceánu mu záleží a snaží se ho chránit skrze svou nadaci Reach out worldwide.

Vzdělání v mořské biologii se Walkerovi později hodí i při spolupráci s neziskovou společností The Billfish Foundation, jenž v roce 2009 zorganizovala jedenáctidenní expedici Great White kolem pobřeží Mexika. Cílem výpravy bylo odchytit pár žraloků bílých, označkovat je a zjistit, jak se vlastně ohrožený druh živočicha chová. Výpravu měl na starost biolog Michael Domeier a celá akce byla i zdokumentována v několikadílném pořadu z produkce National Geographic.

Nově se Paul mimo pokračování závodní série objevuje také v titulech Příběhy z USA, Projekt Lazar, Gangsteři, Závod s časem či Štvanec. Rychle a zběsile má za sebou už šest dílů. Paula zná celý svět a patří mezi nejoblíbenější postavy série.

Osudný den Paula Walkera

Je slunný den, 30. listopadu 2013 a Paul Walker krátce po svých čtyřicátých narozeninách míří s obchodníkem Rogerem Rodasem v jeho Porsche z charitativní akce uspořádané pro oběti filipínského tajfunu Haiyan. Herec je pouze pasažérem a auto tak nemá pod kontrolou. Jako vždy si ale užívá rychlou jízdu a zdá se, že pro řízení nemohou být lepší podmínky.

Jízda se ale náhle vymkne kontrole a oba naráží prudkou rychlostí do stromu na Santa Clara Avenue. Automobil se rázem ocitá v plamenech – Paul i Roger jsou na místě mrtví. Událost zasáhne bezprostředně celý svět a hned po vyhlášení se na místě objeví desítky fanoušků včetně Walkerových hereckých kolegů Vina Diesela a Tyrese Gibsona. Zatímco Vin děkuje všem zúčastněným, Gibson nátlak psychicky nezvládne a po pár minutách se složí – před odchodem si pak na památku bere s sebou kusy trosek z poničeného auta. Zástupci vedení studia Universal Pictures, které s Paulem úzce spolupracovalo, vydávají následující prohlášení:

Jsme naprosto zdrceni. Paul byl jeden z nejmilejších a nejvěrnějších členů naší malé rodiny, která funguje více než 14 let. Tato ztráta je devastující – a to nejenom pro nás, ale i pro všechny, kteří se podílí na produkci filmů ze série Rychle a zběsile. V neposlední řadě je to obrovská rána pro nespočet fanoušků po celém světě. Posíláme upřímnou soustrast celé Paulově rodině.

Herec tou dobou natáčel sedmý díl Rychle a Zběsile, ovšem tvůrci fanouškům nechtěli kazit očekávání, a tak místo Paula poslední scény natočili s pomocí jeho bratrů Codyho a Caleba, kterým v postprodukci digitálně upravili obličej. Na počest této události vznikla píseň See You Again, v rámci které spojily síly americký raper Wiz Khalifa a zpěvák Charlie Puth. Videoklip stihl nasbírat téměř 5 miliard zhlédnutí a píseň vyhrála i několik různých cen. Samotný akční film pak sklidil tržby ve výši 1,5 miliardy dolarů a symbolicky se stal možná nejoblíbenějším snímkem celé série.
Věrný přítel herce Vin Diesel, roku 2015 svou vnučku na počest zemřelého kamaráda pojmenoval Pauline. Ke smrti kamaráda se vyjádřil slovy:

Budeš mi chybět, bratře, jen těžko nacházím slova. Nebe právě získalo nového anděla. Odpočívej v pokoji.

Paul žil jak nejlépe mohl, plnil si své sny a byl všemi milován. Přesto se mu stala osudnou jeho velká vášeň, rychlost. Paulova dcera Meadow na počest svého tatínka založila nadaci Paul Walker Foundation a dále se věnuje ochraně světových oceánů.

článek napsal Adam Pospíšil

Zmíněné osobnosti


Inspiroval Tě tento článek?

2 Points
+1 bod -1 bod

Zpěvačka P!nk chystá vlastní dokument All I Know So Far. O čem bude?

Zemřel nejbohatší Čech Petr Kellner! Jak se dostal od prodeje kopírek k největšímu impériu ve střední Evropě?