zdroj: Gage Skidmore , CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
in ,

Will Smith: od úspěšného rapera k ještě úspěšnějšímu herci

  1. Víte, že málem zbankrotoval?
  2. Proč odmítl roli Nea ve filmové sérii Matrix?
  3. A odkud se vzala přezdívka „Fresh Prince“?

Will Smith, celým jménem Willard Carroll Smith Jr. přichází na svět 25. září roku 1968 v americké Filadelfii jako druhé ze čtyř dětí do křesťanské rodiny. Jeho matka Caroline pracuje na pozici sekretářky ve školním výboru a otec Willard Smith Sr. dělá inženýra pro chladící společnost. Willovi nic nechybí a v sousedství Wynnefield na západě Filadelfie prožívá klidné dětství se svým bratrem Harrym a sestrami Ellen a Pam.

Rodina je pro něj vším

Chlapec později nastupuje do soukromé katolické základní školy Our Lady of Loudres, kde mezi ostatními vyniká, a svým prospěchem překvapuje i učitele. Jednoho dne však dochází k nepříjemné události – devítiletý Will se vrací ze školy domů, když po cestě zničehonic naráží na skupinku starších chlapců, kteří na něj vytahují nůž a chtějí po něm peníze. Chlapec jim je předá a s brekem pak přichází domů. Jeho patnáctiletá sestra Ellen okamžitě zjišťuje, co se stalo, bere do ruky baseballovou pálku a společně se vydávají výtržníky hledat, bohužel marně.

Z této zkušenosti se chlapec brzy oklepal a uvědomil si díky ní, jak je pro něj důležitá jeho rodina. O to více ho zasáhnou události, které následují. Když Will dosáhne 13 let, rodiče sourozenců Smithových kvůli osobním sporům začínají žít odděleně a roku 2000 se rozvádí. Rodina tak přestává držet pohromadě.

 

Will Smith začínal jako raper

Pro Willa navíc brzy přichází rozhodování, kam povedou kroky jeho dalšího studia. Zamíří na střední školu Overbrook, kde díky svému šarmu, aktivní povaze a schopnosti vymluvit se z každé nepříjemné situace, dostává od jednoho z učitelů přezdívku „Prince“. Touto dobou už mezi jeho koníčky nepatřily jen obyčejné klukoviny, ale více si začíná všímat hudby a amatérsky rapovat. Do svých prvních projektů vkládá osobité komediální prvky, působivý rytmus a zapamatovatelné texty. Hudební tvorba ho velmi baví a začíná jí věnovat spoustu času. Will už má tak o své budoucí práci jasno.

Poté, co dovrší 16 let, se na jednom večírku setkává s DJem Jeffem Townesem, který se chystá na svou show a jeho hypeman se té noci nedostaví. Hypeman měl za úkol udržet publikum ve varu a fungoval i jako takový moderátor koncertů. Slovo dalo slovo a Smith udělal na Jeffa takový dojem, že dostal šanci uvádět celý koncert. Rázem mezi oběma vzniká nejenom hudební chemie, ale i přátelství, které přetrvává dodnes.

Roku 1987 vychází album a Will se stává milionářem ještě před dovršením 18 let.

Will Smith začíná brát hudbu vážněji. Rozhodne se vytvořit vlastní umělecké jméno tím, že použije přezdívku Prince a před ní vloží ještě slovo „Fresh“ , které převedl z pouličního slangu. S jeho novým kamarádem začínají fungovat jako hudební duo. Vzniká tak hip-hopová dvojice nazvaná DJ Jazzy Jeff & The Fresh Prince a roku 1986 společně produkují první singl s názvem Girls Ain’t Nothing but Trouble znamenající v překladu „Holky nejsou nic, než problémy“. Společně s nimi vystupuje i beatboxer Ready Rock C jako doprovod.

 

Zrod filmové kariéry

Roku 1987 vychází album, které nadějné dvojici zařídí místo v žebříčku Billboard 200 a Will se stává milionářem ještě před dovršením 18 let. V roce 1988 vyhrává jejich další deska s názvem He‘s The DJ, I’m The Rapper obsahující skladby jako Nightmare on My Street, Brand New Funk, Parents Just Don’t Understand či Time To Chill hudební ocenění Grammy. Tento úspěch se stává velkým zlomem Willovy kariéry.

Smith okamžitě využívá pozornosti v médiích k tomu, aby svou image povznesl na nový level. Kupuje si drahé oblečení, auta a žije jako hvězda, ovšem jen do doby, než dorazí obálka s nepříjemným oznámením – raper musí náhle zaplatit daně, na které mu téměř nezbyla záloha. Finanční úřad stanovil výši dluhu na částku 2,8 milionů dolarů. Will ale tolik peněz nemá a ve svých téměř 22 letech je na pokraji bankrotu. Naštěstí ale v jeho talent věřili velcí producenti a mladý Smith dostává velkou životní šanci odrazit se ode dna. Obdrží nabídku na roli v seriálu Fresh Prince.

Ve svých téměř 22 letech je na pokraji bankrotu.

Pro stanici NBC to byl skok do neznáma, protože mladý hudebník prozatím žádné zkušenosti s herectvím neměl. Sám Will také neměl v plánu být hercem, ale nezbývá mu nic jiného, než svou šanci chytit za pačesy. Hlavní postavu nakonec ztvárnil s přehledem, neboť se větší část jejího charakteru skládala z Willova skutečného života. Role šestnáctiletého teenagera se zálibou v rapování, kterého vychovala ulice mu sedne tak, že se brzy stává oblíbencem celé Ameriky. Will tak v seriálu účinkuje dlouhých 6 let a postupně splatí své dluhy.

V průběhu natáčení ho navíc herectví chytne natolik, že se mu chce věnovat více i na úkor hudby a sám sobě si dá za cíl stát se tou „největší hereckou hvězdou na zemi“.

Mladému Smithovi se díky dlouhému působení v televizi otevřou dveře do světa filmu.

Následují nabídky na role do snímků Kam tě den zavede a Made in America. V průběhu 90. let pak zkouší také roli v projektu Šest stupňů odloučení, který diváci ohodnotili spíše průměrně. Ve stejném roce (1993) je publikováno poslední album dvojice DJ Jazzyho Jeffa & The Fresh Prince s názvem Code Red.

 

Z úspěšného rapera ještě úspěšnějším hercem

Krátce nato přichází první akční snímek a s ním i první Smithův blockbuster – Mizerové. Zde spolupracuje s Martinem Lawrencem a poté, co nízkorozpočtový titul vydělá bezmála 141 milionů dolarů celosvětově je jasné, že jeho kariéra poletí strmě vzhůru. Vzniká další pokračování a roku 1996 už Will Smith ztvárňuje hlavní roli v akčním thrilleru Den nezávislosti jako Kapitán Steven Hiller. Projekt obletěl kina po celém světě a zařadil se tehdy na druhé místo nejvýdělečnějších filmů historie.

Will už je celosvětově známým hercem a dostává se do věku, kdy by se chtěl posunout i v osobním životě a založit rodinu. To se mu povede s mladou producentkou Sheree Fletcher. Dvojice se vezme a zplodí prvního syna Treye. Bohužel manželství nevydrží a roku 1995 se oba rozchází.

Will k filmu Muži v černém nazpívá titulní píseň. Za tu obdrží první sólovou cenu Grammy.

Herec se sotva stihl vzpamatovat z této události a vrací se do práce. Stejně jako ve Dnu nezávislosti i v dalším filmu kosí jednoho mimozemšťana za druhým. Tentokrát září ve sci-fi komediální sérii Muži v černém, po boku Tommy Lee Jonese. Will k filmu dokonce sám nazpívá titulní píseň. Za tu později obdrží první sólovou cenu Grammy.

Dále účinkuje ve snímku Nepřítel státu.

 

Špatný odhad ho možná připravil o životní roli

Výjimečná nabídka přichází roku 1999, kdy je Will osloven produkcí chystané futuristické série Matrix, a to rovnou do role Nea – tu však třicetiletý Will odmítá a raději investuje veškerý svůj čas do příprav westernové klasiky Wild Wild West. Ta však nedopadla dle očekávání a odnáší si jen průměrné hodnocení, což později mladého herce velmi mrzí. Navzdory tomu však později v jednom rozhovoru pronesl následující:

Matrix vyžadoval určité výběrové řízení, které šlo ovšem mimo mě. Zhlédnul jsem výkon Keanu Reevese a nerad to říkám, ale já bych to nejspíše pokazil.

Druhá osudová žena vstupuje do života Willa v létě 1997, a tentokrát jde o americkou herečku Jadu Pinkett Smith, kterou poznal už během produkce sitcomu The Fresh Prince. Tato láska přetrvává dodnes – důkazem toho je společný dvaadvacetiletý syn Jaden a dvacetiletá dcera, tanečnice a herečka Willow.

 

Nominace na Oscara, hvězda na chodníku slávy

Přesouváme se do roku 2005, kdy má herec na kontě tituly, jako pokračování Mužů v černém, Legenda o slavném návratu či Ali – celovečerní životopisný projekt od režiséra Michaela Manna, kde ztvárnil jednoho z nejznámějších boxerů historie, Muhammada Aliho. Will v roli natolik zaujal, že mu dokonce přinesla i vůbec první nominaci na Oscarovou sošku.

Jeho herecká univerzálnost a věčný optimismus jej definitivně z hudební branže přesunuly na červený koberec a tak točí další výrazné filmy.

K fanouškům se chová vždy slušně a místo luxusních aut se na sociálních sítích chlubí svou rodinou.

V dalších letech se vryl divákům do paměti díky sci-fi snímku Já, robot, Hitch: Lék pro moderního muže a Štěstí na dosah – zde se představil jako chátrající otec tří dětí, kterého manželka opustí a on se i přes všechny životní překážky snaží najít práci a finanční prostředky, aby svou rodinu uživil. Po premiéře obdrží druhou nominaci na Oscara. Touto dobou je Willu Smithovi 39 let.

10. prosince 2007 vyráží před zrenovované divadlo Chinese Theatre v Los Angeles, aby zde před zraky fanoušků zanechal svůj otisk dlaně a chodidla. Stal už se takovou legendou, že získává svou hvězdu na chodníku slávy.

Nepřestal ani s hudbou

Později si zahraje ještě v titulech Sedm životů, Muži v černém 3, Po zániku země, Zimní příběh, Focus, Sebevražedný oddíl, Druhá šance a Bright. V minulých letech se divákům představil jako džin z láhve v kouzelné hrané adaptaci Disneyovské pohádky Aladin, nebo potěšil své fanoušky návratem do akční policejní oddychovky Mizerové Navždy, kde opět dokázal, že rozhodně nepatří do starého železa. Po delší pauze se také jako raper vrátil do studia, aby vytvořil své páté studiové album pod záštitou producenta La Mar Edwardse, tentokrát však vánoční.

V současnosti se Smith snaží kombinovat popcornovou zábavu s hodnotnými scénáři a čeká ho spousta zajímavých projektů.

I přesto, že je hvězdou světového formátu, nedává svou pozici najevo. K fanouškům se chová vždy slušně a místo luxusních aut se na sociálních sítích chlubí svou rodinou. Se synem Jaydenem tráví spoustu času a dokonce si spolu zahráli v několika filmech. Za dceru Willow se zase postavil, když si procházela závislostí na drogách a spousta lidí se od ní odvrátila. Rodina pro něj celý život znamená vše a Will ví, že bez ní by nebyl nikdo.

Profil osobnosti

Inspiroval Tě tento článek?

6 Points
+1 bod -1 bod

To All The Boys: Always and Forever. Rozloučení s Larou Jean

Amy Winehouse