Zdroj: Maximilian Bühn, CC-BY-SA 4.0, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons
in ,

SPECIÁL: 10 českých herců, kteří se proslavili ve světě

Jaká naše herečka si odbyla svůj debut v hollywoodském filmu? Který Čech ztvárnil roli ve slavném Vinnetouovi? A kdo si zahrál vedle herce Roberta DeNira? Pojďme si představit 10 herců, kteří se dokázali prosadit i za hranicemi České republiky!

1

JAN KUŽELKA

Ztvárnil více než dvě stovky filmových a televizních rolí. K herectví se dostal díky práci v komparzním rejstříku tehdejší Československé televize. Zahrál si například v historickém filmu Bídníci po boku Umy thurman a Liama Neesona. Ve Formanově Amadeovi jsme ho mohli vidět jako Salieriho kuchaře. Mimochodem, při prvním setkání Kuželka Formana nepoznal a spletl si ho s rekvizitářem. V životopisném filmu Edith Piaf se herec potkal s Gerardem Depardieu, ve snímku Příběh rytíře zase hrál vedle Heatha Ledgera. Letos, tedy roku 2020, oslavil své 73. narozeniny a jeho zatím posledním filmem je Po čem muži touží z roku 2018.

2

HERBERT LOM

Tato osobnost patří z českých herců ve světě mezi ty úplně nejznámější, málokdo o tom však u nás dneska ví. Narodil se 11. září 1917 v Praze. V roce 1939 emigroval do Velké Británie a tam zůstal už celý svůj život. Ještě než mu světovou slávu přinesla role inspektora Dreyfusse v sérii komedií o růžovém panterovi, zahrál si například ve filmech: Spartakus – kde se objevil po boku Kirka Douglase, Vojna a mír – tam se zase potkal s Audrey Hepburn. Hrál také v legendárním filmu Poklad na stříbrném jezeře. Zajímavé je, že se zde při natáčení nesetkal s představitelem Vinnetoua Pierre Bricem, přestože spolu mají ve filmu scénu. V tu chvíli ale za Pierra zaskakoval jeho dvojník. Tito dva herci se pak seznámili až po neuvěřitelných 42 letech na zlínském filmovém festivalu.

3

KAREL RODEN

Kdybyste se Karla Rodena dříve zeptali, s jakým hercem by si jednou chtěl zahrát, odpověděl by, že s Robertem DeNirem. To se mu také splnilo. Svou hollywoodskou premiéru si Karel odbyl ve filmu 15 minut, kde se z něj a Denira stali kolegové. I přes to, že má velký odpor k ruštině, který vznikl už na škole, hraje kvůli svému vzhledu a přízvuku často i padouchy ruského původu. V roli rusů se objevil například ve filmech Hellboy, Rocknrolla, Zběsilý útěk, nebo Prázdniny pana Beana. Dále jsme ho mohli vidět třeba ve snímcích Blade II a Bourneův mýtus. Za svou zahraniční filmovou kariéru se seznámil se spoustou hvězd, kterými jsou například: Wesley Snipes, Seann William Scott, Matt Damon, Paul Walker, Idris Elba nebo Tom Hardy.

4

MAREK VAŠUT

Ještě než se stal Marek Vašut tváří obchodů Lidl, natáčel i filmy, za kterými stála americká produkce. Jaké? Dělal například na filmu XXX, ve kterém se potkal třeba s Vinem Dieselem. S Antony Hopkinsem a Chrisem Rockem si zase zahrál ve filmu Česká spojka. Ve snímku Liga Výjimečných se objevil po boku Sauna Conneryho. Marka jsme mohli vidět i v Mission impossible z roku 1996, nebo ve Van Helsingovi. K hraní v zahraničí měl Marek Vašut skutečně velmi dobře nakročeno a mohl v tom pokračovat, ale zůstal v Česku. Jak sám řekl: Rozhodl jsem se být velkou rybou v malém rybníce.

5

JIŘÍ VOSKOVEC

Muž, který dvakrát emigroval do USA, kde je známý jako George Voskovec. Poprvé opustil svou zemi kvůli fašistům v roce 1939, a když se v roce 1946 zase vrátil, utíkal po dvou letech znovu kvůli komunistům. V New Yorku si zahrál na Brodwayi ve hře Hamlet a jeho největším a dodnes velmi dobře hodnoceným filmovým počinem je 12 rozhněvaných mužů z roku 1957. Mimochodem v tomto filmu byl pouze jedním ze dvou herců, kteří si zahráli i v televizní hře 12 rozhněvaných mužů z roku 1954. Objevil se ale i v jiných filmech. Například ve snímku Bostonský případ, kde hrál i Henry Fonda, nebo ve westernu Bravados.

6

TEREZA SRBOVÁ

Tato česká herečka se narodila 23. června 1983 a původně pracovala jako modelka.Mezi její nejprestižnější spolupráce patří kampaň pro značku Christian Dior, Clarins nebo Astor. Svůj filmový debut si odbyla rovnou v Hollywoodském snímku Východní přísliby, kde si zahrála i po boku Viggo Mortensena. Rok na to se objevila v dalším hollywoodském filmu Inkoustová srdce. Dále pracovala na britských filmech Adolf Eichman nebo Příběh špionky. Mimo to se ve větších rolích objevuje v amerických a britských seriálech. Tereza má v zahraničí momentálně velmi dobře našlápnuto a pravděpodobně o ní v budoucnu ještě uslyšíme.

7

JAN TŘÍSKA 

Jan Tříska se chystal na natáčení filmu Na střeše v režii Jiřího Mádla, kde měl ztvárnit hlavní roli. Avšak 25. září 2017 náhle zemřel po nešťastném pádu z Karlova mostu do Vltavy. Do té doby se ale stihl stát velmi uznávaným hercem u nás i v zahraničí. Roku 1977 emigroval do USA, kde mu o 4 roky později dal filmovou příležitost Miloš Forman ve filmu Ragtime. Zahrál si pak i ve filmu Rudí s Jackem Nicholsnem a Diane Keaton. S Patrickem Swayzem se zase potkal ve filmu Sedm neohrožených. Za dobu jeho pobývání v USA natočil několik filmů. Tím nejlépe hodnoceným, podle čsfd.cz, je životopisný film Lid vs. Larry Flint, na kterém spolupracoval s hercem Woody Harrelsonem.

8

KAREL DOBRÝ

Je jedním z nejobsazovanějších českých herců v zahraničních filmech. Jeho velkou výhodou je to, že umí mluvit několika jazyky. Hovoří plynně rusky, německy a anglicky. Arabsky doposud zvládá násobilku a v tomto jazyce umí také nadávat. Mimo amerických a britských filmů : např. Příběh Rytíře, Dítě č.44, Mission Impossible, natáčel i filmy německé, ruské a španělské produkce : Např. Deník Anny Frankové, Dívka tvých snů – s Penelope Cruz (španělsko 1998) , americko německo český film Mlhy Avalonu, nebo Německý film Devátý den, kde ztvárnil roli brutálního nacistického dozorce Bertrama.

9

EVA JENÍČKOVÁ

Pamatujete si Mariku, dceru učitele Kardy, kterého ve filmu Sněženky a Machři ztvárnil Radoslav Brzobohatý? Hrála ji herečka Eva Jeníčková, která se hned v roce 89 vydala hledat štěstí do Los Angeles. Zde studovala herectví, zpěv a tanec. Poté tu začala působit v divadle a následně se pod pseudonymem Eva Jansen přesunula k filmu. V USA hrála mimo jiné ve filmech Muž na Měsíci, Deník sexuálních obětí, Hidde Agenda, nebo Zpívající detektiv. Objevila se také v seriálech Monk, Fays of Our Lives (Tak jde čas), Ally McBeallová, Suddenly Susan nebo Providence.

10

MILOŠ FORMAN 

Možná si právě říkáte, že tento slavný český režisér do našeho žebříčku nepatří. My ale chceme ukázat, že zde má své místo. Mimo to, že se v Hollywoodu stal uznávaným režisérem, který dirigoval například Jima Carreyho, Dannyho DeVita, Samuela L. Jacksona, Woody Harrelsona, Colina Firtha, Natalie Portman a nebo Javiera Bardema, v několika zahraničních snímcích také hrál. A to například ve filmu Novoroční večírek, Rabín, kněz a krásná blondýna, kde se objevil po boku Bena Stillera a nebo ve snímku Hořkost, kde se potkal s Maryl Streep a Jackem Nicholsonem. Miloš Forman zemřel v Danbury v Connecticutu 13.4.2018 ve věku 86 let.
Dnešní video je u konce. Děkujeme, že jste tu byli s námi. Mimochodem, víte kdo další z našich tuzemských herců a hereček odjel do Hollywoodu aby se prosadil, ale bohužel to zatím příliš neklaplo? Pár měsíců v Hollywoodu pobývala například herečka Hana Vagnerová, na kterou se tu štěstí příliš neusmálo. Alespoň se ale měla kam vrátit. Jak sama později přiznala, v LA měla mírné deprese z toho, že viděla spoustu lidí, kterým se jejich sen, na který všechno vsadili, nevyšel. Své by o tom mohl vyprávět i Adam Mišík, který se do meky zábavního průmyslu podíval na půl roku. Obcházel zde konkurzy a vzdělával se, herecká role ale nepřišla. Ani u něj, stejně jako u Hany Vagnerové, se ale nedá mluvit o tom, že by své cesty litovali. Oba si stojí za tím, že je tato cesta mnohé naučila. Jinak českou zástupkyni jsme mohli mít i v hlavní roli ve filmu Maska s Jimem Carreym. Když se účastnila konkurzu, dostala se do konečného výběru. Roli ale nakonec dostala Cameron Diaz.

Inspiroval Tě tento článek?

SPECIÁL: 10 českých hitů, které se proslavily ve světě | 1. část

SPECIÁL: 10 českých hitů, které jsou ve skutečnosti převzaté ze zahraničí.