Zdroj: Wouter van Vliet, EuroVisionary, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons
in ,

SPECIÁL: 10 českých hitů, které se proslavily ve světě | 1. část

Napsali jsme o českých hitech převzatých ze zahraničí. Abychom to trochu vyvážili, připravili jsme přehled písní, které byly vytvořené českými interprety, ale jsou známé i ve světě. Tak pojďme na to.

1

Clou – Island Sun

Vznikla roku 2001 a svou první desku nahrála až o 4 roky později. Mohlo by se zdát, že si ty 4 roky dávali na čas, ale vyplatilo se. Singl Island sun se umístil nejen na předních příčkách českých hitparád, ale dokonce i na evropské MTV. V hitparádě televize, kterou sleduje více než 10 milionů lidí ve 20 zemích, se nahrávka dostala mezi Top 10 videoklipů a byla vysílána 15× týdně. Kapela ale bohužel na svůj skvělý nástup nenavázala a brzy se rozpadla.

2

Jakub Ondra – On the menu

Jakub Ondra si prožil skutečný sen každého zpěváka, který hraje na ulici. Když takto vystupoval před nákupním centrem v Hamburku, všiml si ho hledač talentů spolupracující se Sony Music a Universal Music. Dal mu svou vizitku, Jakub Ondra se ozval a jeho zahraniční kariéra se začala rozjíždět. Jakubův hit „On the menu“ se v Německu dostal do tamních rádií i reklamy na drogerii DM.

3

Gutalax – Toi Toi story

Slyšeli jste někdy o této kapele? V česku není zdaleka tak známá, jako třeba v mexiku. V žánru Grindcore, kterému se věnují, tam totiž našli díru na trhu.. Když Gutalax přijel do Mexika na své první turné v roce 2013, členové kapely nemohli uvěřit, kolik na ně čekalo fanynek. Dokonce prý po nich házely i podprsenky. Tito fekální humoristé koncertují ale i v mnoha evropských zemích, populární jsou například v Německu. Jejich zatím asi nejhranější píseň v zahraničí se jmenuje Toi Toi Story.

4

Gipsy.cz – romano hiphop

Radka Bangu a jeho kapelu Gipsy.cz proslavil především hit romano hip hop. Singl se dostal na 11. příčku v žebříčku World music charts Europe, takže hrál v rádiích po celé Evropě. To kapelu dostalo až na zahraniční turné. Dokonce se stali prvními českými interprety, kteří vystoupili na legendárním anglickém festivalu Glastonbury.

5

Ivan Král – Dancing Barefoot

Tento v zahraničí velmi slavný český hudebník zemřel 2.února 2020. Na svém kontě má několik hitů, které složil např. i pro interprety jako Patti Smith, Davida Bowieho nebo Iggy Popa. Jeho píseň Dancing Barefoot byla prestižním časopisem Rolling stone zařazen na 323. příčku v anketě 500 nejlepších písní všech dob. Svoje vlastní verze této skladby vydaly i kapely U2 nebo Pearl Jam.

6

Lenny – Hello

Půvabná dcera Lenky Filipové je známá typickým chraplavým hlasem. Se svojí písní Hello si omotala kolem prstu nejen posluchače v tuzemsku, ale i v Itálii. Na předních příčkách tamních rádií bodovala několik týdnů. Mimo Itálie zazněla i v rádiích dalších Evropských zemí. Její zahraniční popularita pravděpodobně ještě poroste, a to díky podepsané smlouvě s německou pobočkou vydavatelství Universal.

7

Mikolas Josef – acapella

Mikolas Josef se v roce 2018 umístil na šesté příčce soutěže eurovize. Šlo o nejlepší umístění českého interpreta v této soutěži vůbec. Tím ale jeho dobrá reprezentace Česka ve světě neskončila. Začal spolupracovat se zahraničními interprety, jako je např. Fito Blanco nebo držitel Grammy Frankie J. Společně pak vytvořili hit Acapella. Ten je známý posluchačům ze Španělska, Řecka a Polska, kam Mikolas jezdí často vystupovat.

8

Marketa Irglova – Falling Slowly

Zpěvačka, skladatelka a herečka Markéta Irglová se narodila ve Valašském Meziříčí. Ve třinácti letech zde na hudebním festivalu Valašský špalíček potkala muzikanta Glena Hansarda, se kterým se vydala do světa koncertovat. V roce 2007 si společně zahráli v irském nízkorozpočtovém filmu Once, ke kterému také složili píseň Falling slowly. O rok později za ní dostali Oscara, kterého jim předal herec.

9

Karel Svoboda a Karel Gott – Včelka Mája

Tuto píseň bychom v našem žebříčku zkrátka nemohli opomenout. K japonské animované pohádce složil titulní píseň Karel Svoboda. Karel Gott ji nazpíval ve třech verzích a to česky, slovensky a německy. Samotná skladba Karla Svobody se ale použila i pro francouzskou, portugalskou, finskou, nizozemskou či anglickou verzi úvodní písničky této pohádky. V roce 2008 byla dokonce nejhranější skladbou moderního českého autora v zahraničí.

10

Jaromír Vejvoda – Škoda Lásky

Pravděpodobně nejúspěšnější česká hudební stopa v zahraničí. Písničku Škoda lásky napsal Jaromír Vejvoda a ve 30. letech minulého století za ní dostal 150 korun. Zazněla na lodích amerických námořníků, kde byla známá pod názvem Beer Barrell polka. Němci ji znali jako píseň Rosamunde, ve Finsku ji zpívají jako píseň vánoční. Vejvodův nejstarší syn Jaromír napočítal po světě minimálně 16 jazykových verzí s 28 různými texty. Variant písně ale pravděpodobně bude mnohem více. Nahrávkou Beer Barrell Polky budili prý také v roce 1995 kosmonauty v raketoplánu Discovery.

Inspiroval Tě tento článek?

3 Points
+1 bod -1 bod

SPECIÁL: 10 českých hitů, které se proslavily ve světě | 2. část

SPECIÁL: 10 českých herců, kteří se proslavili ve světě