zdroj: David Sedlecký, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons
in ,

SPECIÁL: 10 českých hitů, které se proslavily ve světě | 2. část

1

Ivan Mládek – Jožin z Bažin

Ivan Mládek, který byl mimo jiné na VŠE i spolužákem Václava Klause, je český muzikant hrající na banjo, zpěvák, bavič, textař, skladatel, komik, kreslíř a humorista. Narodil se 7. Února 1942 a svůj pravděpodobně největší hit složil v roce 1977. Píseň vznikla z podnětu Zdeňka Kňučíka Navrátila, který chtěl původně zhudebnit a nahrát svou básničku o exhibicionistovi, který vylézá z bažiny a obnažuje se pracovnicím obuvnických závodů. Ivana Mládka ke složení písně motivoval demižon slivovice, který mu Navrátil slíbil v případě, že píseň vytvoří a nahraje. Píseň se stala hitem nejen v Česku, ale postupně prorazila i do jiných zemí. Milují ji například v Polsku, kde vznikla dokonce i disco verze pro mladé a na některých zdech dokonce najdete nápis Jožin z Bažin prezidentem. Píseň přezpívala třeba i ruská kapela Boyanov Gimn. To, jak je Jožin z bažin chytlavou a populární skladbou dokázala roku 2018 i Metallica, která se píseň s českými slovy naučila a zazpívala ji svém na pražském koncertě.

2

Mydy Rabycad – Just Dance

Kapela Mydy Rabycad vznikla v Praze v roce 2012. Hraje electroswing a další styly elektronické hudby, kterou sama nazývá glamtronic. Jde o zábavný, chytlavý ale přitom propracovaný a inteligentní electropop s řadou odkazů na různé retro styly. Třetinu svých koncertů za rok odehrají v zahraničí. Dosud hráli v Anglii, Belgii, Francii, Dánsku, Jižní Koreji, Kanadě, Maďarsku, Německu, Nizozemí, Polsku, Rakousku, Slovensku, Švýcarsku, Turecku, USA. Několik vystoupení dokonce odehráli v Jižní Korei, kde kapelu prý doslova milují a na koncertech Mydy Rabycad řádí, i když jsou běžně na hudebních vystoupeních zvyklí klidně sedět. Mydy Rabycad je v současnosti jednou z našich nejhranějších kapel v zahraničí a může za to ojedinělá hudba s anglickými texty a propracovaná barevná image, se kterou se prezentují. Jejich asi nejpopulárnějším songem za hranicemi Česka je píseň Just Dance. Jako jedna ze dvou českých kapel v historii dokonce vystoupili na legendárním festivalu Glastonbury v Anglii.

3

Iva Bittová – Svatba

Iva Bittová je česká zpěvačka a houslistka. Patří k nejvýraznějším osobnostem české alternativní hudební scény. Bittové, která se narodila 22.7. 1958, se za hranicemi naší republiky podařilo také prosadit a to i díky spolupráci se skladatelem a bubeníkem Pavlem Fajtem. Věnuje se hudbě od vlastních interpretací lidových písní přes experimentální jazz, rock až po houslové variace skladeb vážné hudby a operního zpěvu. Díky jejímu zajímavému přístupu k hudbě zaujala roku 1987 skladba Svatba britské vydavatelství Recommended Records a Ivě se otevřely dveře do světa. Od té doby vydala několik mezinárodních alb. V roce 2004 pak účinkovala v newyorské Carnegie Hall v roli Elvíry v Mozartově opeře Don Giovanni. Na tuto spolupráci pak navázala několika americkými koncerty s tamní formací Bang On A Can All Stars. Mimo Ameriky ale vystupuje po celé Evropě. V roce 2020 také získala americké občanství.

4

Charlie Straight- Upside down

Charlie Straight byla hudební skupina založená roku 2006 v Třinci a jejím žánrem byl západně znějící indie rock a britpop. Vystupovala na většině velkých festivalů v České republice a na Slovensku. Protože ale hrála anglicky a její tehdejší frontman Albert Černý má natolik dobrý přízvuk, že si ho spousta cizinců spletla s Angličanem, Charlie Straight měl světové ambice. A aby působili světově, začali nahrávat hudbu v zahraničí, např. Ve Švýcarsku, nebo Londýně. V Anglii natočili i hudební videoklip. Tamní publikum si kapely začalo pomalu všímat a tak se o nich psalo ve slavném deníku Guardian (gádien) a dokonce vystoupili živě na rádiu BBC. To jim umožnilo koncertovat nejen v Anglii, ale po celé Evropě. Mezi jejich nejhranější písně patřil singl Upside Down. Bohužel, skupina, která měla slušně našlápnuto se v roce 2013 rozpadla. Pro členy kapely bylo prý čím dál těžší domluvit se na základních věcech a na tom, kam by měli směřovat.

5

Miroslav Vitouš – New York City

Miroslav Vitouš se narodil 6.12.1947. Roku 1966 tento český jazzový kontrabasista a baskytarista odjel do New Yorku, kde už po událostech ze srpna 1968 zůstal. Protože byl skvělým muzikantem, brzy se dostal k legendám amerického jazzu a hrál např. s Milesem Davisem nebo Chickem Coreou. Jeho největším úspěchem v zahraničí je devítiminutová skladba s názvem „New York City“, která z Vitouše udělala hvězdu i mimo jazzové kruhy. Patří totiž mezi nejzdařilejší pokusy spojit jazz, funk a disco a ve svém oboru je to klasika. Je to také jediná Vitoušova skladba, kterou registrovaly žebříčky prestižní hitparády Billboard, když v roce 1976 obsadila sedmé místo v dnes už neexistujícím žebříčku Disco Singles.

6

Jan Hammer – Crockett’s theme

Talentovaný pianista Jan Hammer se narodil v Praze roku 1948. Studoval pražskou akademii múzických umění. Po vstupu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968, přerušil studia a přestěhoval se do Spojených států, kde dostal stipendium na Berkleeho univerzitě hudby v Bostonu. Tam vystudoval Jazz. Před svým odchodem do Ameriky v Československu ještě jako sedmnáctiletý složil hudbu a písně k celovečernímu pohádkovému filmu Šíleně smutná princezna. V americe pak jeho talent neunikl těm nejlepším hudebníkům a tak se Hammer stal součástí významné kapely Mahavishnu Orchestra. Podílel se třeba i na albu Micka Jaggera. Skutečně průlomová se však pro něj stala zakázka na hudbu pro kriminální seriál Miami Vice. Úvodní znělka, kterou na začátku seriálu můžete slyšet, je vytvořena tímto pražským rodákem. Roku 1985 jeho tematická píseň pro seriál dosáhla prvního místa v Billboard Hot 100 a Janovi vyhrála 2 ceny Grammy. Píseň je natolik populární, že se dodnes hraje na různých festivalech elektronické hudby po celém světě.

7

Support Lesbiens – Cliché

Tato česká hudební skupina hrající poprock vznikla roku 1992 ale už v roce 1996 se zase rozpadla. Úspěšná začala být až v roce 2001, tedy rok poté, co se dali znovu dohromady a to s albem Regeneration. Koncem roku 2004 se díky singlu Cliché kapela stala první českou anglicky zpívající hudební skupinou, jejíž singl se umístil na prvním místě oficiální rozhlasové hitparády Mezinárodní federace hudebního průmyslu. Videoklip k písni Cliché, ve kterém vystupují například i herci Jan Budař, Josef Vinklář, bodoval a posléze vyhrál hitparádu World Chart Expres na MTV a zároveň se Support Lesbiens stali Artist Of The Week této známé hudební stanice.

8

Dan Bárta – On my head

Dan Bárta, jedenáctinásobný držitel Ceny Anděl v kategoriích Zpěvák roku a Zpěvák čtvrtstoletí, se zapsal v devadesátých letech do širokého povědomí s kapelou Alice a účinkováním v muzikálu Jesus Christ Superstar. Zpěvák, narozený 14. prosince 1969, se v zahraničí proslavil především písničkou On my head, která se roku 2004 objevila jako ústřední píseň filmu Snowborďáci. Následně se dostala do různých zahraničních rádií a to především díky chytlavé melodii a poměrně západně znějící angličtině. Dan Bárta se ale věnuje především jazzu a jako jazzový zpěvák má slušné jméno po celé Evropě. Koncertuje například ve Španělsku, Portugalsku, na Kypru, či v Belgii. Mimochodem, malá zajímavost k Danu Bártovi. Zpěvák neumí noty. Ovšem jak říká, má okolo sebe lidi, kteří je ovládají dokonale. I když s nimi díky jeho neznalosti občas komunikace drhne a věci prodlužuje, vždy se nějak s kolegy domluví.

9

Verona – Endless Day

Skupina Verona vznikla v roce 2001. Hudebník Petr Fider si vybral zpěvačku Markétu Jakšlovou jakou svou kolegyni na základě jejího vystoupení v pořadu Do-Re-Mi. Kapela se v Česku proslavila hned rok od jejího založení a to především albem náhodou, ze kterého se stejnojmenná píseň stala hitem. Věnovali se žánrům dance a trance a později i popu. Vždy se snažili, aby jejich tvorba byla co nejbližší populárním zahraničním písním. Složit takovou skladbu, které si v zahraničí všimli, se jim poprvé povedlo roku 2011, kdy pod německým vydavatelstvím vyšel singl Hey Boy. Hrál se po celé Evropě a skupina dokonce absolvovala turné po Číně. Jejich světově nejúspěšnější písnička ale vznikla až v roce 2015. Skladba s názvem Endless Day se například v Itálii umístila na 81. příčce v žebříčku Shazam top 100 a nebo v žebříčku iTunes Top 200 na místě 15. Verona pak díky mezinárodnímu úspěchu vystupovala například v Bulharsku, Polsku, či USA. Později se však přesto původní uskupení rozpadlo, protože zpěvačka Markéta se chtěla věnovat sólové dráze.

10

MISHA – pokémon go

Na závěr nemůžeme upřít slávu ani našemu tuzemskému youtuberovi, který si na internetu říká Misha. Ať si o něm každý myslí co chce, tento kontroverzní malý kluk dokázal ze svých songů udělat celosvětově virální videa. Vlastním jménem Michal Florian, narozen 2. Ledna 2007, tvoří na youtube se svým o 13 let starším bratrem Oldřichem Tristanem Florianem, který stojí za většinou Mishových písní. Dá se tedy říct, že Mishův starší bratr je poměrně úspěšný hudební skladatel (říct s nadsázkou) Misha se proslavil hlavně písní Pokemon Go, kde zpívá o tom, jak rád hraje mobilní hru s pokémony. Písnička má na youtube ke konci března 2020 takřka 84 miliónů zhlédnutí a co je zajímavé, má u videa také 2 miliony dislajků, což je oproti jednomu milionu lajků poměrně drtivý výsledek. Video se však objevilo v různých zábavných pořadech po celém světě a Mishu proslavilo. Písnička se stala světovým hitem také díky známým youtuberům, kteří sami písničku posdíleli. Sdílel jí například i největší youtuber světa Pewdiepie. Misha tak jen díky této skladbě vydělal miliony korun.

Inspiroval Tě tento článek?

SPECIÁL: 10 Hollywoodských filmů, které se točily v Česku

SPECIÁL: 10 českých hitů, které se proslavily ve světě | 1. část