Zdroj: "Tom Holland" od Gage Skidmore pod licencí CC BY-SA 2.0
in ,

SPECIÁL: 10 Hollywoodských filmů, které se točily v Česku

 

I přes to, že v České republice se točí především filmy a seriály německé produkce, občas naše zem neunikne ani hledáčku filmařů z Hollywoodu. Snadno se pak může stát, že velkou Hollywoodskou hvězdu potkáte i v nějaké malé české vesnici. Podívali jsme se na deset slavných hollywoodských filmů natočených v Česku!

1

Wanted

Morgan Freeman, Angelina Jolie a James McAvoy. Tito herci se v ČR objevili kvůli zpracování filmové adaptace drsného akčního komiksu Wanted. Filmový štáb tu na jaře 2007 strávil 12 týdnů a natáčel například na hradě Křivoklát, nákladovém nádraží Žižkov, hradě Pernštejně, Strahovském stadionu či v bývalém cukrovaru ve Vinoři. Na filmu spolupracovali i čeští filmaři. Zvukař Petr Forejt byl dokonce nominován na Oscara za nejlepší zvuk. Při sledování Wanted narazíte na spoustu zajímavých detailů souvisejících s Českem. Jedním z nich je třeba reklama na knihu Václava Klause, kterou v jedné scéně zachytila kamera na stěně vlaku. Mimochodem, Angelina Jolie označila Česko za příšernou zemi poté, co se k ní a k jejímu tehdejšímu manželovi Bradu Pittovi, snažili do jejich pražské vily dostat dotěrní bulvární novináři.

2

Mission Impossible 1

První film ze série akčních špionážních filmů s názvem Mission impossible se z části natáčel také v České republice. Konkrétně v Praze a to od 13. března do 30. září 1995. To znamená, že se Hollywoodská hvězda Tom Cruise objevila na místech jako je: ulice Na Příkopě, náměstí republiky, hotel Evropa na Václavském náměstí, Národní muzeum, Kampa a nebo Karlův most. Ve filmu se objevili i čeští herci Pavel Kříž nebo Marek Vašut. Hlavní hvězda filmu Tom Cruise tu nebyl pouze v roli agenta Ethana Hunta, ale také film produkoval. Proto si z Prahy odvezl i jeden nepříjemný zážitek. Tehdejší vedení Prahy si řeklo za pronájem jednoho ze sálů Pražského hradu o absurdně velké peníze. To Cruise jako producenta naštvalo a prý nás nějakou dobu v Hollywoodu pomlouval. S Českem se nakonec udobřil a později tu natočil i scény pro film Mission: Impossible Ghost protocol, ve kterém už ale Praha slouží jako vytvoření kulisy pro Moskvu.

3

Hartova válka

Tento válečný film z roku 2002, jehož hlavními protagonisty jsou Bruce Willis a Colin Farrell se taktéž natáčel v České republice. Co se týče tohoto hereckého dua, mohlo vypadat trochu jinak. Namísto Colina Farrella se ve filmu mohl objevit Edward Norton a Tobey Maguire, oba ale roli odmítli. A víte kde konkrétně se film natáčel? Točilo se v bývalém vojenském prostoru Milovice. Jedna z prvních scén, kdy je na vlak přepravující vězně, proveden nálet, se natáčela v externích prostorách cukrovaru ve vesnici Zvoleněves nedaleko Kladna. Materiál se poté zpracovával na pražském Barrandově. A i když se děj filmu odehrává v německém zajateckém táboře, jezdí tu české lokomotivy. Konkrétně ty přezdívané jako: Sedma, Velký Bejček nebo Ušatá. I přes to, že je Česko pro filmaře cenově velmi výhodné, konečná cenovka za vytvoření tohoto filmu je 70 milionů dolarů. Hartova válka se tak stala prodělečným filmem, protože celosvětově v kinech utržila pouhých 32 milionů dolarů.

4

Letopisy Narnie: Princ Kaspian

Režisér Andrew Adamson při hledání vhodných lokalit k natáčení procestoval 5 kontinentů. Nebyl jen na Arktidě a Antarktidě. A protože je film na našem seznamu, tak vy už víte, že jedním z míst, které ho k vytvoření fantasy říše nadchlo, bylo i Česko. V naši krajině se částečně natáčel už první díl, ale nejvíce je vidět v tomto dílu, tedy druhém. Natáčelo se například v Praze poblíž Rudolfina a pražské Filozofické fakulty nebo u Pravčické brány v Českém Švýcarsku a dalších místech v Severních Čechách. Zahrála si tu i česká herečka Klára Issová a to roli „ptačí čarodějnice“. Pod nánosem make-upu je ale zcela k nepoznání. Do projektu byli obsazeni i čeští komparzisté. Malou zajímavostí je, že ti z komparzu, kteří natáčeli scény při závěrečné bitvě u vesnice Neznabohy na Ústecku, si stěžovali na špatné hygienické podmínky při natáčení. Došlo to tak daleko, že na filmový plac musela dvakrát dorazit hygiena.

5

James Bond: Casino Royale

Film, ve kterém pro Daniela Craiga šlo o jeho první ztvárnění Jamese Bonda, mohl natočit už dříve Quentin Tarantino s hercem Piercem Brosnanem, který hrál postavu Bonda dříve. Film by se jmenoval Ve službách jejího veličenstva. K tomu ale nikdy nedošlo. Možná bohužel, protože vidět Jamese Bonda v Tarantinově podání by mohl být zážitek. Tento příběh ale nakonec režíroval Martin Campbell a pro natáčení filmu si z velké části vybral Českou republiku. Natáčelo se v Praze v Barrandovských a Modřanských ateliérech, na Podbabě, ve Strahovském klášteru, na Ministerstvu dopravy, v Národní muzeu, na letišti Ruzyně, Hlavním nádraží, Národním památníku na Vítkově, v Karlových Varech v Grandhotel Pupp a Císařských lázních. Vtipné je, že Česko samo sebe hrálo jen v úvodní scéně. Ostatní lokace se používaly jak filmaři potřebovali. Ruzyňské letiště zde třeba představovalo letiště v Miami. Kvůli tomu například i některé autobusy, které vozí lidi k letadlům, byly opatřeny nálepkami „Miami international airport“. Interiéry Národního muzea zase hrály vnitřní prostory benátského hotelu.

6

Spiderman Daleko od domova

První film od Marvelu, který se odehrával v České republice. Skupinka školáků, včetně spidermana Petera Parkera, se sem dostala v rámci jejich školního tripu po Evropě. V Česku se tak objevili i mladé hvězdy Tom Holland a Zendya. V Čechách se natáčelo v roce 2018, konkrétně v Praze v Divadle na Vinohradech, Obecním Domě, hotelu Carlo IV, na Karlově mostě, Na Kampě, u Rudolfina, na Radnických schodech a V Liberci na náměstí Edvarda Beneše. Ve filmu to pak vypadá, že štáb natáčel i v Nizozemsku, i tyto scény jsou ovšem natočené u nás. Ve filmu si zahráli i dva češi. Komparzista Martin Čermák tu je v roli policisty, který má na hlavě masku spidermana. Byl tak jediným člověkem, který měl ve filmu masku na hlavě, mimo Toma Hollanda. V roli trhovce, který filmovému Spidermanovi v Nizozemsku půjčuje telefon, se zase objevil Lukáš Bech, tehdejší dětská hvězda z filmů Létající čestmír nebo Lucie, postrach ulice. Co se týče místa, kde zastavuje autobus cestou přes Rakousko, nejde o žádnou rakouskou roubenku, ale o hospůdku v obci Dobřeň na Kokořínsku. Při natáčení v Liberci došlo i k menšímu incidentu, kdy filmaři položili elektrickou rozdvojku, kabely a plachty k Památníku obětem okupace z 21. srpna 1968. Místní politici vyjádřili rozhořčení, že památník zneuctili. Filmaři se následně za nepořádek omluvili a památník uklidili. Zároveň tu pak na vlastní náklady opravili Neptunovu kašnu. V originálním znění je slyšet i čeština a to hned dvakrát. V pražském hotelu je zapnutá televize a v ní zprávy na ČT24, které uvádí moderátor Michal Kubal a podruhé zaslechneme rodný jazyk na Hlavním nádraží, kde odjezd vlaků tradičně oznamuje hlas Václava Knopa.

7

Králíček JOJO

Kdo tento film novozélandského režiséra Taika Waititi, který si zde i zahraje roli Hitlera viděl a počkal alespoň na část závěrečných titulků, muselo mu to být jasné. Většina jmen v závěrečných titulcích je česká, neboť bylo pro Hollywood praktičtější najímat lidi až zde. Ano v Česku se natáčela i tato komedie, ve které prostředí České republiky supluje pro změnu Německo. Film, jehož hlavním hvězdami jsou Scarlet Johansson, Sam Rockwell, Rebel Wilson a nebo Alfie Allen, byl natočen převážně v Žatci a Úštěku, kde byly vybrány lokace na Mírovém náměstí, radnici a v domě správce místního hradu. Dále se natáčelo v Praze, vesnici Chcebuz, Kytíně, Dolních Beřkovicích a v bývalém cukrovaru Lenešice. Za práci na Jojo Rabitovi byla architektka Nora Sopková nominována na Oscara v kategorii filmový architekt.

8

Agent bez minulosti

Ve filmu z roku 2002 měl hlavní roli hrát původně Brad Pitt, ale nakonec ji odmítl kvůli filmu Spy game. Na natáčení se tak v Česku objevil Matt Damon. Tomu u nás byla prý docela zima. Matt Damon totiž jednu scénu musel natáčet pouze ve svetru, mrazem mu ale tak drkotaly zuby, že svůj vlastní hlas musel později předabovat. Co se týče lokací, víte, že se tu objevil i stejný statek, který si ve filmu Byli jednou dva písaři koupili Jiří Sovák a Miroslav Horníček? V tomto statku se Matt Damon ve filmu ubytuje. Většina filmu se natáčela zejména v Praze. Například park, ve kterém spí Matt Damon na lavičce, je park na pražské Kampě, domek na „francouzském venkově“ se nachází v pražském Suchdole. V Praze jsou točeny i některé scény, které se údajně odehrávají v Curychu. Budova, která „hraje“ švýcarskou banku, se ve skutečnosti nachází v ulici Politických vězňů u pražského Hlavního nádraží. Když z ní Bourne ve filmu vyjde, můžeme zřetelně vidět Státní operu. V noční scéně, která se odehrává v Curychu a kde Matt Damon přemůže dva policisty, je v pozadí vidět pražské Národní divadlo. Při úprku hlavního hrdiny z americké ambasády v Curychu jsou vidět v pozadí stará auta Škoda Forman a nebo Trabant.

9

Van Helsing

Film Van Helsing, který kritikou nebyl přijat úplně nejlépe, se u nás i tak těší velké popularitě. Film z roku 2004 s Hugh Jackmanem v hlavní roli se mimo České republiky natáčel také v Kalifornii, na Floridě, v Itálii a ve Francii. A kde konkrétně u nás filmování probíhalo? Místa můžeme vidět ve scéně, ve které se například bratr Anny, lezoucí po zdi, změní ve vlkodlaka. Tady se jedná o táborské husitské muzeum. I jízda kočáru v lese se točila nedaleko města Tábor, v přilehlé Dlouhé Lhotě, ve které měli filmaři malé stanoviště pro členy štábu. Filmová Budapešť se ve skutečnosti točila také v Praze. Ve scéně pod mostem, když hlavní postavy hovoří s jednou z Draculových nevěst, se jedná o Karlův most a v pozadí lze spatřit Národní divadlo. Natáčení probíhalo i v kostele svatého Mikuláše, kde se odehrávají scény z bálu. Kvůli filmu musel být kostel odsvěcen a po jeho skončení znovu vysvěcen. Hugh Jackman byl při natáčení filmu několikrát zastoupen českým doublérem, i tak si ale při natáčení zlomil ruku.

10

Vetřelec vs. Predátor

Natáčením v České republice filmaři výrazně snižují své náklady. Režisér Paul W.S. Anderson například řekl, že kdyby část filmu Vetřelce a Predátora z roku 2004, která byla natočena v České republice, natáčel v Hollywoodu, nestálo by ho to 2 miliony dolarů, ale 20. Produkce filmu tak už v roce 2003 zvolila Barrandov za místo, kde vznikla stavba několika scén v životní velikosti. Netočilo se ale pouze v Praze na Barrandově, ale i v Praze v bývalém areálu ČKD Vysočany. Scéna kde hlavní hrdinka prchá společně s predátorem, se točila před zeleným plátnem právě na tomto místě nedaleko stanice metra Kolbenova.

Inspiroval Tě tento článek?

Ariana Grande: Jako malá dostala pukem do obličeje, dnes vyprodává arény

SPECIÁL: 10 českých hitů, které se proslavily ve světě | 2. část