Po absolvování Cambridgeské univerzity, kde byl mimo jiné velmi aktivní i v ochotnickém divadle, pracoval Sacha Baron Cohen krátce jako model a na začátku 90. let moderoval regionální televizní pořady. Prý ho tento kariérní start inspiroval k filmu Bruno.
Cohen pro film Borat ve skutečnosti v Kazachstánu nenatočil žádné scény. Místo toho se točilo v rumunském Glodu a štáb přesvědčil místní obyvatele, že připravují dokument o problémech chudoby. Ano, řekněme, že tamní obyvatelé z konečného produktu nebyli tak nadšení a samozřejmě na tvůrce podali žalobu.
Za jeho slávou stojí klaun. Jeden z nejlepších klaunů v oboru a to sám legendární Philipp Gaulier, u kterého Sasha v Paříži studoval. Cohen svůj úspěch připisuje z velké právě tomuto muži, se kterým se po letech potkal, když klaunskou školu navštívil při jejím 20. výročí. Gaulier o svém bývalém žákovi řekl: „Byl tak nudný, ale být nudný je normální. Někdy musíte být nudní, než objevíte něco nového.“
Natáčení jeho filmu Brüno muselo být pozastaveno poté, co si Cohen zlomil nohu při útěku z hotelu v Kansasu. Utíkal, protože na něj manažer zavolal policii, když se dozvěděl o tom, co na hotelovém pokoji provádí. Byla tam totiž natáčena homosexuální sadomaso scéna, ve které byly po stěnách i napodobeniny výkalů. Když se Sasha o policii dozvěděl, vyskočil v Sadomaso oblečku z okna, zlomil si kotník a ujel v dodávce.
Celým jménem Sacha Noam Baron Cohen pochází z ortodoxní židovské rodiny, přesto ale například na začátku filmu Borat židy, kromě mnoha jiných skupin a etnik, zesměšňoval. Jeho rodina z takového humoru příliš nadšená nebyla.
Cohen je velmi kontroverzním komikem. Proto se během přípravy jeho filmů a show už často v celkovém rozpočtu počítá s částkou na právníky a soudy. A mnohdy jde o miliony dolarů. Herec měl také svého poradce a strážce, který byl naplno zaměstnán jen tím, aby se Sasha nedostal do vězení.
Je proslulý tím, že při práci na filmech je prakticky pořád ve své roli, ať už se okolo něj pohybují kamery či nikoliv. Když se např. točí Borat, chová se Sasha jako bláznivý kazach i v životě. A to dokonce v momentech, kdy jde o jeho zdraví nebo svobodu.
Postava krále Jelimána v Madagascaru měla mít ve filmu původně mnohem méně prostoru. Sacha Baron Cohen, který postavu dabuje, ale tvůrce filmu svým humorem a zapálením pro tuto práci nadchnul tak, že se rozhodli dát postavě větší prostor.
V červnu 2020, vystoupil jako rasistický muzikant na sjezdu ultrapravice ve městě Olympia ve Washingtonu. Cohen organizátory akce kontaktoval, aby jim nabídl hudební vystoupení. Zpíval o nakažení bývalého prezidenta Baracka Obamy nebo Hillary Clintonové „wuchanskou chřipkou”, a vyzýval, že by je měli rozsekat tak, jak to dělají Saúdové. Někteří účastníci vzali vystoupení vážně a vyjádřili Sashovi sympatie. Ten pak se svým štábem vše natočil, aby je zesměšnil.
Film, jehož celé jméno je: Borat,Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu, proslavil i známé zelené plavky, tzv. boratky. Prodávají se i u nás, a tak když se roku 2017 skupina čechů fotila v kazašské Astaně, všichni účastníci tohoto výletu se na focení oblékli do těchto plavek. Tamní policie je zadržela a pokutovala. Když se o tom doslechl představitel Borata Sasha Baron Cohen, pokutu uhradil a se skupinou se v lednu 2018 v Londýně potkal na pivu.
BONUSOVÁ INFORMACE: Sasha baron cohen měl původně hrát Freddieho Mercury ve filmu bohemian rhapsody. Nakonec však z projektu odstoupil, protože si představoval, že film zachytí divoký život slavného zpěváka mnohem otevřeněji. Tvůrci ale trvali na tom, že chtějí natočit film vhodný pro celou rodinu.
Profil osobnosti